Septogard, 1,5 mg/ml, roztwór do płukania jamy ustnej, 100 ml

benzydamina, ból, obrzęk, stan zapalny, jama ustna, gardło

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Farmak International Sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 22
00-133 Warszawa

Opis

Septogard to lek przeciwbólowy oraz zmniejszający obrzęk. Septogard posiada formę roztworu do płukania jamy ustnej, zawierającego chlorowodorek benzydaminy, z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek stosuje się w bólu gardła, owrzodzeniach jamy ustnej czy bólu po zabiegach stomatologicznych. Lek można stosować u dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Skład

Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek

1 ml leku zawiera 1,5 mg substancji czynnej, natomiast 1 dawka roztworu (15 ml) to 22,5 mg benzydaminy chlorowodorku.

Substancje pomocnicze: glicerol, etanol 96%, metylu parahydroksybenzoesan (E218), sacharyna sodowa (E954), sodu wodorowęglan, polisorbat 20, aromat miętowy SC-5230-AT (maltodekstryna i mentol), żółcień chinolinowa (E104), błękit patentowy V (E131), woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Septogard stosuje się w jamie ustnej i gardle, bez rozcieńczania, jeśli jednak wystąpi pieczenie to lek można rozcieńczyć wodą. Roztwór można stosować bez konsultacji z lekarzem maksymalnie 7 dni. Lek należy odmierzać za pomocą miarki dołączonej do opakowania. Dawkowanie leku Septogard dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat to 1 łyżka stołowa (15 ml) roztworu. którym należy płukać gardło i jamę ustną a następnie wypluć.  Płukanie należy powtarzać co 1,5 do 3 godzin.

Działanie

Septogard działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, powodując również zmniejszenie obrzęku przez hamowanie stanu zapalnego. Zawarty w leku benzydaminy chlorowodorek należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania roztworu Septogard jest leczenie bolesnych schorzeń jamy ustnej czy gardła, typu: owrzodzenia śluzówki jamy ustnej, ból gardła,  ból po zabiegach stomatologicznych.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Septogard u osób z nadwrażliwością na chlorowodorek benzydaminy lub którykolwiek z pozostałych składników.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 na 1 000 osób): drętwienie i (lub) pieczenie w jamie ustnej i (lub) w gardle.

Bardzo rzadko występujące (u mniej niż 1 na 10 000 osób): trudności w oddychaniu i świszczący oddech; swędzenie; wysypka na skórze; reakcje nadwrażliwości, które mogą być związane ze swędzeniem, któremu towarzyszy czerwona łuszcząca się wysypka, niekiedy z pęcherzami.

Częstość nieznana: zaczerwienienie lub obrzęk skóry; reakcja alergiczna (nadwrażliwość).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się lekarzem w przypadku osób, u których występowała lub występuje astma oskrzelowa czy alergia oraz uczulonych na kwas acetylosalicylowy albo inne NLPZ.

Septogard zawiera metylu parahydroksybenzoesan (E218), mogący powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek posiada w składzie alkohol etylowy, 1,2 g w dawce, czyli tyle co w 30 ml piwa lub 12,5 ml wina.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.
Po pierwszym otwarciu nie stosować dłużej niż 12 miesięcy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij