O produkcie
Producent
DELFARMA/GLAXODostawcza 17
Łódź
Opis
Importer: Delfarma
Kraj: Rumunia
Dowiedz się więcej o imporcie równoległym.
Skład
Substancją czynną leku jest nikotyna.
Inne składniki leku to: kopolimer etylenowinylooctanu (40%), polietylenu tereftalan/ etylenowinylooctan, wysokiej gęstości film polietylenowy, lepki laminat poliizobutylenowi biały atrament (3015Z).
Dawkowanie
Dorośli:
Przed rozpoczęciem kuracji należy zaprzestać palenia tytoniu.
Palenie nawet niewielkiej ilości tytoniu podczas próby zerwania z nałogiem może doprowadzić do jego nawrotu. Podczas trwania terapii nie należy palić papierosów ani przyjmować nikotyny w innej postaci, np. gumy do żucia z nikotyną, ponieważ może to spowodować przedawkowanie nikotyny.
Osobom palącym ponad 10 papierosów w ciągu doby, dawkę nikotyny zmniejsza się w trzech etapach zgodnie z następującym schematem dawkowania:
Stopień 1 |
Stopień 2 NiQuitin Przezroczysty 14 mg/ 24 godz. |
Stopień 3 NiQuitin Przezroczysty 7 mg/ 24 godz. |
6 tygodni | 2 tygodnie | 2 tygodnie |
Początkowy okres kuracji | Okres kuracji ze zmniejszeniem dawki | Okres kuracji ze zmniejszeniem dawki |
Osobom palącym nie więcej niż 10 papierosów w ciągu doby, dawkę nikotyny zmniejsza się w trzech etapach zgodnie z następującym schematem dawkowania:
Stopień 2 NiQuitin Przezroczysty 14 mg/ 24 godz. |
Stopień 2 NiQuitin Przezroczysty 14 mg/ 24 godz. |
6 tygodni | 2 tygodnie |
Początkowy okres kuracji | Okres kuracji ze zmniejszeniem dawki |
Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy odbyć pełne, dziesięciotygodniowe lub ośmiotygodniowe leczenie, ponieważ objawy odstawienne mogą utrzymywać się przez kilka tygodni.
Leku nie należy stosować dłużej niż 10 tygodni. Jeżeli kuracja nie przyniosła oczekiwanego rezultatu (np. pacjent nie przestał palić lub zaczął ponownie), należy skonsultować się z lekarzem w celu uzgodnienia dalszego leczenia.
Aby plaster właściwie się trzymał na skórze, należy go stosować na czystą i suchą skórę, Należy unikać miejsc, gdzie skóra się marszczy(np. stawy) lub takich, gdzie powstają fałdy podczas poruszania.
Plaster należy zastosować bezpośrednio po wyjęciu z saszetki.
- W celu otwarcia saszetki należy przeciąć ją wzdłuż zakropkowanej linii zwracając uwagę, by nie uszkodzić znajdującego się wewnątrz plastra
- Wyjąć ostrożnie plaster.
- Plaster należy przykleić lepką stroną, którą pokrywa przezroczysta, ochronna folia.
- Oderwać połowę folii ochronnej, zaczynając od środka, a następnie plaster należy trzymać tak, aby jak najmniej dotykając jego lepkiej części, oderwać drugą połowę folii.
- Po oderwaniu folii ochronnej przyłożyć plaster do skóry lepką stroną. Należy silnie dociskać plaster do skóry dłonią przez co najmniej 10 sekund.
- Należy upewnić się, że plaster dobrze przylega do skóry, zwłaszcza na brzegach.
- Po założeniu plastra NiQuitin Przezroczysty należy umyć ręce wodą bez użycia mydła.
Woda nie wpływa niekorzystnie na plaster, jeżeli jest on prawidłowo założony, dlatego w trakcie trwania kuracji można się kąpać.
Plastry NiQuitin Przezroczysty należy zmieniać raz na dobę, zawsze o tej samej porze i możliwie szybko po przebudzeniu się.
Plastra nie należy pozostawiać na skórze dłużej niż 24 godziny. Na to samo miejsce nie należy naklejać nowego plastra przed upływem 7 dni.
Nie należy stosować dwóch plastrów jednocześnie, gdyż zbyt duże dawki nikotyny mogą okazać się szkodliwe.
Jeśli plaster odpadnie, należy przykleić następny na inne, nieowłosione, czyste i suche miejsce. Kurację kontynuować jak dotychczas.
Zużyty plaster należy zgiąć na pół lepką stroną do wewnątrz, skleić i umieścić w pustym opakowaniu plastra, który zamierza się założyć, następnie wyrzucić w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.
Działanie
NiQuitin Przezroczysty to lek w postaci przezroczystych, kwadratowych plastrów przyklejanych na skórę, ułatwiający odzwyczajenie się od palenia tytoniu.
NiQuitin Przezroczysty przez całą dobę dostarcza organizmowi stałą dawkę nikotyny. W trakcie dziesięcio- lub ośmiotygodniowego leczenia (patrz punkt 3. Jak stosować lek NiQuitin Przezroczysty) stopniowo zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na nikotynę.
Wskazania
NiQuitin Przezroczysty jest wskazany do łagodzenia objawów wynikających z odstawienia nikotyny, takich jak: uczucie głodu nikotynowego, nerwowość, niepokój, drażliwość, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, zwiększenie apetytu, łagodne zaburzenia somatyczne (bóle głowy, bóle mięśni, zaparcie, zmęczenie), związanych z rzucaniem palenia tytoniu.
Jeżeli to możliwe, podczas rzucania palenia, NiQuitin Przezroczysty należy stosować jednocześnie z programem psychologicznym wspierającym rzucenie palenia.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku NiQuitin Przezroczysty jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na nikotynę lub którykolwiek ze składników plastra.
Nie stosować na podrażnioną, zaczerwienioną lub uszkodzoną skórę.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek NiQuitin Przezroczysty może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W zalecanym dawkowaniu nie stwierdzono występowania żadnych ciężkich działań niepożądanych po zastosowaniu leku NiQuitin Przezroczysty.
Samo zaprzestanie palenia może powodować objawy, takie jak uczucie osłabienia, zawroty głowy, bóle głowy, kaszel i objawy grypopodobne.
Objawy, takie jak zmienność nastroju, bezsenność, depresja, rozdrażnienie, lęk, senność, niepokój, nerwowość i trudności z koncentracją, zaburzenia snu mogą również być spowodowane zaprzestaniem palenia tytoniu.
Inne działania niepożądane wymieniono poniżej w grupach opartych na prawdopodobieństwie ich wystąpienia:
Bardzo często (występujące u więcej niż 1 na 10 pacjentów) reakcje skórne w miejscu zastosowania plastra, zaburzenia snu, w tym bezsenność i koszmary senne nudności, wymioty ból głowy zawroty głowy kołatanie serca
Często (występujące u mniej niż 1 na 10, ale u więcej niż u 1 na 100 pacjentów) nerwowość, drżenie, duszność, kaszel, zapalenie gardła, niestrawność, bóle brzucha, biegunka, zaparcie, zwiększona potliwość, suchość w jamie ustnej, bóle stawów, mięśni, klatki piersiowej lub kończyn zmęczenie/złe samopoczucie lub osłabienie
Niezbyt często (występujące u mniej niż 1 na 100, ale u więcej niż 1 na 1 000 pacjentów) reakcje alergiczne (uczulenie) tachykardia (przyspieszenie czynności serca) objawy grypopodobne
Bardzo rzadko (występujące u więcej niż 1 na 10 000 pacjentów) reakcje skórne, nadwrażliwość na światło słoneczne, ciężkie reakcje alergiczne objawiające się nagłym pojawieniem się świszczącego oddechu lub uczucia ucisku w klatce piersiowej, wysypki skórnej lub odczucia możliwości wystąpienia omdlenia
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Przechowywać w temperaturze poniżej 30*C w oryginalnym opakowaniu.
- Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Ciąża i karmienie piersią
Przed zastosowaniem należy się skonsultować z lekarzem.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować preparatu u osób poniżej 18 roku życia.