Encyklopedia
Xifaxan - Rifaximinum - zastosowanie i działanie
Skład:
ryfaksyminaPostać:
tabletki powlekane granulat do przygotowania zawiesiny doustnejKategoria: :
Przewód pokarmowy i metabolizmSpecjalności: :
Medycyna rodzinna GastroenterologiaDziałanie :
przeciwbakteryjne antybiotykWskazania do stosowania:
Choroby przewodu pokarmowego, wywołane przez bakterie wrażliwe na rifaksyminę, takie jak zakażenia jelitowe, biegunka podróżnych, encefalopatia wątrobowa.Dawkowanie:
Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Uwaga! Okres leczenia nie powinien przekraczać 7 dni. Leku nie zaleca się podawać pacjentom poniżej 12 roku życia. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na ryfaksyminę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, biegunkę powikłaną obecnością krwi w stolcu lub gorączką. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Bark danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.Skutki uboczne:
Często bóle brzucha, zaparcie, nagła potrzeba wypróżnienia, bolesne parcie na stolec, biegunka, wzdęcie z oddawaniem wiatrów, nudności, wymioty, gorączka i bóle głowy. Niezbyt często ból w górnej części jamy brzusznej, wodobrzusze, niestrawność, suchość w jamie ustnej, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, stolce z domieszką śluzu lub ze świeżą krwią, jadłowstręt, zaburzenia smaku, suchość w gardle, duszność, niedrożność nosa, ból gardła i krtani. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza. W przypadku wystąpienia po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np. bóle głowy należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych.Producent
ALFA WASSERMANNAleje Jerolozolimskie 96
Warszawa
Cechy produktu
- Płeć
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria