Encyklopedia leków

Actaven - Isotretinoinum

Podstawowe informacje

Skład
izotretinoina
Postać
kapsułki
Kategoria
Dermatologia
Specjalności
Dermatologia i wenerologia
Działanie
pobudza odnowę komórek naskórka
zmniejsza aktywność gruczołów łojowych
zmniejsza rogowacenie

Ciężkie postacie trądziku pospolitego oporne na leczenie działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi oraz lekami stosowanymi miejscowo.

Doustnie, podczas posiłku. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Kuracja trwa zwykle przez 16 do 24 tygodni.

Uwaga! W czasie leczenia należy unikać nadmiaru słońca i nie używać lamp słonecznych i łóżek opalających. Skóra  może stać się bardziej wrażliwa na światło słoneczne. Przed wyjściem na słońce należy zastosować na skórę preparaty zawierające filtry o dużej wartości współczynnika ochrony przed światłem (SPF 15 lub większe).

Nie należy stosować żadnych zabiegów kosmetycznych na skórę. Lek Actaven może powodować większą skłonność skóry do uszkodzeń. Nie należy stosować żadnej depilacji woskiem (do usuwania owłosienia), zabiegów dermabrazji lub leczenia laserem (usuwające zrogowaciałą skórę lub blizny) w okresie leczenia i co najmniej przez 6 miesięcy po jej zakończeniu. Mogłoby to spowodować bliznowacenie, podrażnienie skóry lub rzadko zmiany koloru skóry.
Oczy mogą stać się suche, może wystąpić zmętnienie i zapalenie rogówki. Wysuszonym oczom może pomóc aplikacja nawilżającej maści do oczu lub preparatu zastępującego łzy. Może wystąpić nietolerancja szkieł kontaktowych, co może wymagać noszenia okularów podczas leczenia.

Gdy masz nadwrażliwość na izotretinoinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, niewydolność wątroby, znacznie zwiększone stężenie lipidów we krwi, nadmiar witaminy A w organizmie, zespół suchego oka, depresję.

Gdy przyjmujesz preparaty zawierające witaminę A, tetracykliny. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Gdy jesteś lub przypuszczasz , że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji przez 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, podczas leczenia i 1 miesiąc po jego zakończeniu. Preparat można stosować u kobiet w wieku rozrodczym jedynie po upewnieniu się, że pacjentka nie jest w ciąży (ujemny test ciążowy przed rozpoczęciem leczenia). Testy ciążowe wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie jego trwania oraz po 5 tygodniach od zakończenia. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Bardzo często: niedokrwistość, większa skłonność do zakażeń, tworzenia się siniaków, krwawienia i łatwiejszego tworzenia się skrzepów krwi, sucha skóra, zaczerwieniona i wrażliwa skóra, lokalne złuszczanie się skóry, świąd, suchość i podrażnienie oczu, zapalenie skóry, ust, oczu i (lub) powiek, zwiększenie aktywność enzymów wątrobowych, ból stawów, mięśni i pleców, zwiększenie stężenia tłuszczów we krwi i zmniejszenie stężenia lipoprotein o dużej gęstości.
Często: ból głowy, suchość w nosie, krwawienie z nosa, ból lub zapalenie gardła lub błony śluzowej nosa, mała liczba białych krwinek, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, zwiększone stężenie glukozy we krwi, krew lub białko w moczu.
Rzadko: poważne reakcje alergiczne, depresja, pogłębienie depresji, skłonność do agresji, niepokój, zaburzenia nastroju, łysienie.
Bardzo rzadko: objawy psychozy, zakażenia bakteryjne, choroby węzłów chłonnych, cukrzyca, skaza moczanowa, zapalenie wątroby, wysokie ciśnienie w jamie czaszki z objawami takimi, jak: ból głowy, nudności, zaburzenia widzenia i obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, drgawki, senność, zawroty głowy, nudności, zmęczenie, zaburzenie widzenia, ślepota barw, zaćma, nietolerancja szkieł kontaktowych, zmętnienie rogówki, osłabienie widzenia w nocy, zwiększenie nadwrażliwości na światło, co może wymagać noszenia okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony oczu przed jasnym światłem słonecznym, zapalenie rogówki, światłowstręt, zaburzenia widzenia, zaburzenia słyszenia, zapalenie naczyń, chrypka, astma, suchość w gardle, ciężki ból brzucha z lub bez krwawej biegunki spowodowanej zapaleniem jelita, zapalenie trzustki, pogorszenie trądziku, zaczerwienienie skóry (zwłaszcza na twarzy), osutka, zaburzenia dotyczące włosów, zwiększenie owłosienia skóry, zakażenia bakteryjne paznokci, zmiany na paznokciach, odbarwienie skóry, ropne wykwity, nasilone pocenie się, zapalenie stawów, choroby kości, ostre zapalenie nerek, uszkodzenie tkanki mięśniowej.
W czasie terapii może dojść do pogorszenia widzenia nocą. Takie zaburzenia widzenia mogą pojawić się nagle. W rzadkich przypadkach utrzymują się one po zakończeniu terapii. Bardzo rzadko
donoszono o senności i zawrotach głowy. Należy więc zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij