Izotek - Isotretinoinum - zastosowanie i działanie
Skład:
izotretinoina
Postać:
kapsułki
Kategoria:
:
Dermatologia
Specjalności:
:
Dermatologia i wenerologia
Działanie
:
pobudza odnowę komórek naskórka
zmniejsza aktywność gruczołów łojowych
zmniejsza rogowacenie
Wskazania do stosowania:
Ciężkie postacie trądziku pospolitego oporne na leczenie działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi oraz lekami stosowanymi miejscowo.
Dawkowanie:
Doustnie, podczas posiłku. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.
Kuracja trwa zwykle przez 16 do 24 tygodni.
Uwaga! W czasie leczenia nie należy przebywać zbyt dużo na słońcu. Nie stosować z lekami i kosmetykami o działaniu złuszczającym, ściągającym i wysuszającym skórę. Podczas leczenia i do 6 miesięcy po jego zakończeniu należy unikać depilacji woskiem i silnego ścierania naskórka.
Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.
Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.
Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.
Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na izotretynoinę, niewydolność wątroby, znacznie zwiększone stężenie lipidów we krwi, nadmiar witaminy A w organizmie, zespół suchego oka, depresję.
Gdy przyjmujesz preparaty zawierające witaminę A, tetracykliny. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Gdy jesteś lub przypuszczasz , że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji przez 1 miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, podczas leczenia i 1 miesiąc po jego zakończeniu. Preparat można stosować u kobiet w wieku rozrodczym jedynie po upewnieniu się, że pacjentka nie jest w ciąży (ujemny test ciążowy przed rozpoczęciem leczenia). Testy ciążowe wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie jego trwania oraz po 5 tygodniach od zakończenia. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Skutki uboczne:
Często występują wysychanie błon śluzowych nosa i gardła, zapalenie czerwieni wargowej, suchość oczu z zapaleniem spojówek, krwawienia z nosa, ból głowy, zwiększenie stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, krwiomocz, białkomocz. Rzadko obserwowano depresję lub pogłębienie się jej objawów, skłonność do agresji, lęk, zmiany nastroju, łysienie.
Uwaga! Nie można być dawcą krwi w trakcie leczenia oraz przez miesiąc po jego zakończeniu.
Uwaga! Ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia zmierzchowego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych nocą.