×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Flavamed (tabletki) - Ambroxoli hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek ambroksolu
Postać tabletki
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Choroby płuc
Otolaryngologia
Działanie wykrztuśne
Zamów w doz.pl Flavamed, 30 mg, tabletki, 20 szt.

Wskazania do stosowania

Choroby płuc i oskrzeli, przebiegające z wytwarzaniem gęstego śluzu.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 1/2 tabletki 2 do 3 razy na dobę. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat w czasie pierwszych 2-3 dni, 1 tabletka 3 razy na dobę. Następnie 1 tabletka 2 razy na dobę.

U osób dorosłych dawka może być zwiększona do 2 tabletek 2 razy na dobę.

Lek najlepiej połykać w całości po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu (np. wody, herbaty lub soku owocowego. Tabletkę można dzielić na połowy.

Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy przyjmować dłużej niż 4-5 dni. Jeśli po 4-5 dniach dolegliwości nie zmniejszą się lub nawet ulegają nasileniu, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na chlorowodorek ambroksolu, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, zaburzenia transportu śluzu w oskrzelach i dużą ilością wydzieliny (np. w rzadko występującym zespole nieruchomych rzęsek), chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.

Gdy przyjmujesz leki przeciwkaszlowe.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne

Niezbyt często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle żołądka, wymioty), reakcje nadwrażliwości. Bardzo rzadko: ciężkie reakcje alergiczne.

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.