Zalegająca wydzielina w drogach oddechowych - przyczyny
Anna Posmykiewicz

Zalegająca wydzielina w drogach oddechowych - przyczyny

Drogi oddechowe są elementami układu oddechowego, poprzez które powietrze dostaje się i wydostaje z płuc. W drogach oddechowych powietrze zostaje oczyszczone, nawilżone i ogrzane. Drogi oddechowe można podzielić na górne drogi oddechowe, do których zalicza się jamę nosową, zatoki przynosowe, gardło i krtań oraz dolne drogi oddechowe, do których zalicza się tchawicę, oskrzela, oskrzeliki i pęcherzyki płucne. Zdarzają się sytuacje, w których drogi oddechowe przestają prawidłowo funkcjonować i zaczyna zalegać w nich wydzielina, której obecność doprowadza do powstawania odruchu kaszlu oraz uczucia niedrożności w nosie czy też uczucia "ściekania wydzieliny" po tylnej ścianie gardła. Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina może być wydzieliną śluzową, a w przypadku nadkażenia bakteryjnego może mieć charakter wydzieliny ropnej.

W przebiegu jakich chorób może dojść do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych?

  • Nieżyt nosa
Pierwszą, najbardziej błahą jednostką chorobową, jest nieżyt nosa, czyli potocznie mówiąc katar. W przebiegu kataru wydzielina zalega w przewodach nosowych, wywołując uczucie zatkania i niedrożności nosa. Inne objawy nieżytu nosa, poza zaleganiem wydzieliny, to świąd w nosie i często również w gardle, kichanie, stan podgorączkowy lub też wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Tego typu objawy są charakterystyczne dla nieżytu nosa o etiologii wirusowej lub też dla alergicznego nieżytu nosa. Zdarza się jednak, że nieżyt nosa będzie miał etiologię bakteryjną. Wtedy zalegająca w przewodach nosowych wydzielina ma charakter wydzieliny ropnej, jest gęsta, trudno ją "wydmuchać" z przewodów nosowych. Jak wygląda leczenie nieżytu nosa? Przede wszystkim należy wypłukać zalegającą w przewodach nosowych wydzielinę. Wykorzystuje się do tego celu roztwory wody morskiej w aerozolu czy też inhalacje z soli fizjologicznej. Poza tym, w zależności od etiologii kataru, stosuje się krople obkurczające (katar wirusowy oraz alergiczny nieżyt nosa), krople zawierające glikokortykosteroidy (głównie alergiczny nieżyt nosa) oraz krople zawierające w swym składzie antybiotyk (katar bakteryjny). 
  • Zapalenie zatok przynosowych
Inną chorobą, w przebiegu której dochodzi do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, jest zapalenie zatok przynosowych. Zapalenie zatok można podzielić na ostre i przewlekłe. Na skutek zalegania w zatokach dużej ilości wydzieliny, pacjent bardzo często dodatkowo odczuwa bóle głowy, głównie zlokalizowane w okolicy czołowej (choć ból może być też umiejscowiony w okolicy nasady nosa, szczęki czy też szczytu głowy lub ucha), które są najbardziej nasilone w godzinach porannych, zwykle też ból nasila się przy pochylaniu głowy do przodu. Rozpoznanie stawia się na podstawie dokładnie zebranego wywiadu oraz badań dodatkowych, takich jak rtg zatok, tomografia zatok czy też punkcja zatok. W leczeniu wykorzystuje się antybiotyki oraz leki działające objawowo, czasami niezbędne jest zastosowanie leczenia operacyjnego. 
  • Zapalenie oskrzeli
Wydzielina zalega w drogach oddechowych także w przypadku zapalenia oskrzeli. W przebiegu tej choroby najbardziej charakterystycznym objawem jest wilgotny, produktywny kaszel, dzięki któremu pacjent może wykrztusić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Dodatkowo, może być obecna gorączka, w przebiegu poważnych zapaleń oskrzeli obecna bywa również duszność. Osłuchowo lekarz stwierdza zwykle obecność furczeń mających związek z zaleganiem wydzieliny oraz czasami świstów, kiedy mamy do czynienia z obturacyjnym zapaleniem oskrzeli (obecny jest wówczas skurcz oskrzeli). W leczeniu często wykorzystywana jest właściwie dobrana antybiotykoterapia oraz przede wszystkim leki wykrztuśne i rozrzedzające zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Stosowne są także inhalacje z leków działających wykrztuśnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo na oskrzela. 
  • Zapalenie płuc
Kolejną chorobą, w przebiegu której może dojść do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, jest zapalenie płuc. Dominującym objawem jest kaszel, dzięki któremu pacjent stara się odkrztusić zalegającą wydzielinę. Może być obecna także gorączka czy też uczucie duszności. Osłuchowo nad polami płucnymi lekarz stwierdza obecność rzężeń różnokalibrowych spowodowanych zaleganiem wydzieliny w pęcherzykach płucnych. Do leczenia również wykorzystywane są leki wykrztuśne, inhalacje oraz antybiotyki. 
  • Mukowiscydoza
Bardzo poważną chorobą, w przebiegu której dochodzi do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, jest mukowiscydoza. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, którą dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny, związana jest ona zwykle z mutacją genu delta F508. Choroba ta wywołuje szereg objawów. U ponad 90% pacjentów obecne są objawy dotyczące układu oddechowego: przewlekły i napadowy kaszel, zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych, częste i nawracające zapalenia płuc i oskrzeli (w tym również obturacyjne zapalenia oskrzeli), przewlekłe zapalenia zatok przynosowych, polipy w nosie, zakażenia bakteriami Pseudomonas aeruginosa oraz Staphylococcus aureus. Ponadto obecne są również dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, między innymi są to cuchnące, tłuszczowe, obfite i rozluźnione stolce od wczesnego dzieciństwa, niedrożność smółkowa u noworodków, kamica żółciowa, nawracające zapalenia trzustki. Ponadto mukowiscydoza może doprowadzić do bezpłodności, mogą być obecne tzw. palce pałeczkowate, osteoporoza oraz nawracający obrzęk ślinianek przyusznych. W leczeniu mukowiscydozy stosuje się leki rozrzedzające zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, zarówno w postaci leków doustnych, jak i inhalacji. Niezbędna jest również właściwie prowadzona fizykoterapia, dzięki której także zmniejsza się zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Dodatkowo stosuje się substytucje enzymami oraz dietę wysokokaloryczną, aby zmniejszyć dolegliwość ze strony przewodu pokarmowego. Kosztowną terapią, która nie jest rutynowo stosowana, jest używanie dornazy-alfa (rekombinowana dezoksyrybonukleaza), która zmniejsza lepkość zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Pacjent chorujący na mukowiscydozę musi być objęty stałą opieką lekarską: powinien znajdować się zarówno pod opieką poradni pulmonologicznej, jak i poradni gastroenterologicznej. Bardzo często, biorąc pod uwagę fakt, że na razie jest to choroba nieuleczalna, pacjent wymaga także opieki psychologicznej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij