Zalegająca wydzielina w drogach oddechowych - przyczyny
Anna Posmykiewicz

Zalegająca wydzielina w drogach oddechowych - przyczyny

Drogi oddechowe są elementami układu oddechowego, poprzez które powietrze dostaje się i wydostaje z płuc. W drogach oddechowych powietrze zostaje oczyszczone, nawilżone i ogrzane. Drogi oddechowe można podzielić na górne drogi oddechowe, do których zalicza się jamę nosową, zatoki przynosowe, gardło i krtań oraz dolne drogi oddechowe, do których zalicza się tchawicę, oskrzela, oskrzeliki i pęcherzyki płucne. Zdarzają się sytuacje, w których drogi oddechowe przestają prawidłowo funkcjonować i zaczyna zalegać w nich wydzielina, której obecność doprowadza do powstawania odruchu kaszlu oraz uczucia niedrożności w nosie czy też uczucia "ściekania wydzieliny" po tylnej ścianie gardła. Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina może być wydzieliną śluzową, a w przypadku nadkażenia bakteryjnego może mieć charakter wydzieliny ropnej.

W przebiegu jakich chorób może dojść do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych?

  • Nieżyt nosa
Pierwszą, najbardziej błahą jednostką chorobową, jest nieżyt nosa, czyli potocznie mówiąc katar. W przebiegu kataru wydzielina zalega w przewodach nosowych, wywołując uczucie zatkania i niedrożności nosa. Inne objawy nieżytu nosa, poza zaleganiem wydzieliny, to świąd w nosie i często również w gardle, kichanie, stan podgorączkowy lub też wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Tego typu objawy są charakterystyczne dla nieżytu nosa o etiologii wirusowej lub też dla alergicznego nieżytu nosa. Zdarza się jednak, że nieżyt nosa będzie miał etiologię bakteryjną. Wtedy zalegająca w przewodach nosowych wydzielina ma charakter wydzieliny ropnej, jest gęsta, trudno ją "wydmuchać" z przewodów nosowych. Jak wygląda leczenie nieżytu nosa? Przede wszystkim należy wypłukać zalegającą w przewodach nosowych wydzielinę. Wykorzystuje się do tego celu roztwory wody morskiej w aerozolu czy też inhalacje z soli fizjologicznej. Poza tym, w zależności od etiologii kataru, stosuje się krople obkurczające (katar wirusowy oraz alergiczny nieżyt nosa), krople zawierające glikokortykosteroidy (głównie alergiczny nieżyt nosa) oraz krople zawierające w swym składzie antybiotyk (katar bakteryjny). 
  • Zapalenie zatok przynosowych
Inną chorobą, w przebiegu której dochodzi do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, jest zapalenie zatok przynosowych. Zapalenie zatok można podzielić na ostre i przewlekłe. Na skutek zalegania w zatokach dużej ilości wydzieliny, pacjent bardzo często dodatkowo odczuwa bóle głowy, głównie zlokalizowane w okolicy czołowej (choć ból może być też umiejscowiony w okolicy nasady nosa, szczęki czy też szczytu głowy lub ucha), które są najbardziej nasilone w godzinach porannych, zwykle też ból nasila się przy pochylaniu głowy do przodu. Rozpoznanie stawia się na podstawie dokładnie zebranego wywiadu oraz badań dodatkowych, takich jak rtg zatok, tomografia zatok czy też punkcja zatok. W leczeniu wykorzystuje się antybiotyki oraz leki działające objawowo, czasami niezbędne jest zastosowanie leczenia operacyjnego. 
  • Zapalenie oskrzeli
Wydzielina zalega w drogach oddechowych także w przypadku zapalenia oskrzeli. W przebiegu tej choroby najbardziej charakterystycznym objawem jest wilgotny, produktywny kaszel, dzięki któremu pacjent może wykrztusić zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Dodatkowo, może być obecna gorączka, w przebiegu poważnych zapaleń oskrzeli obecna bywa również duszność. Osłuchowo lekarz stwierdza zwykle obecność furczeń mających związek z zaleganiem wydzieliny oraz czasami świstów, kiedy mamy do czynienia z obturacyjnym zapaleniem oskrzeli (obecny jest wówczas skurcz oskrzeli). W leczeniu często wykorzystywana jest właściwie dobrana antybiotykoterapia oraz przede wszystkim leki wykrztuśne i rozrzedzające zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Stosowne są także inhalacje z leków działających wykrztuśnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo na oskrzela. 
  • Zapalenie płuc
Kolejną chorobą, w przebiegu której może dojść do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, jest zapalenie płuc. Dominującym objawem jest kaszel, dzięki któremu pacjent stara się odkrztusić zalegającą wydzielinę. Może być obecna także gorączka czy też uczucie duszności. Osłuchowo nad polami płucnymi lekarz stwierdza obecność rzężeń różnokalibrowych spowodowanych zaleganiem wydzieliny w pęcherzykach płucnych. Do leczenia również wykorzystywane są leki wykrztuśne, inhalacje oraz antybiotyki. 
  • Mukowiscydoza
Bardzo poważną chorobą, w przebiegu której dochodzi do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, jest mukowiscydoza. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, którą dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny, związana jest ona zwykle z mutacją genu delta F508. Choroba ta wywołuje szereg objawów. U ponad 90% pacjentów obecne są objawy dotyczące układu oddechowego: przewlekły i napadowy kaszel, zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych, częste i nawracające zapalenia płuc i oskrzeli (w tym również obturacyjne zapalenia oskrzeli), przewlekłe zapalenia zatok przynosowych, polipy w nosie, zakażenia bakteriami Pseudomonas aeruginosa oraz Staphylococcus aureus. Ponadto obecne są również dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, między innymi są to cuchnące, tłuszczowe, obfite i rozluźnione stolce od wczesnego dzieciństwa, niedrożność smółkowa u noworodków, kamica żółciowa, nawracające zapalenia trzustki. Ponadto mukowiscydoza może doprowadzić do bezpłodności, mogą być obecne tzw. palce pałeczkowate, osteoporoza oraz nawracający obrzęk ślinianek przyusznych. W leczeniu mukowiscydozy stosuje się leki rozrzedzające zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę, zarówno w postaci leków doustnych, jak i inhalacji. Niezbędna jest również właściwie prowadzona fizykoterapia, dzięki której także zmniejsza się zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych. Dodatkowo stosuje się substytucje enzymami oraz dietę wysokokaloryczną, aby zmniejszyć dolegliwość ze strony przewodu pokarmowego. Kosztowną terapią, która nie jest rutynowo stosowana, jest używanie dornazy-alfa (rekombinowana dezoksyrybonukleaza), która zmniejsza lepkość zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Pacjent chorujący na mukowiscydozę musi być objęty stałą opieką lekarską: powinien znajdować się zarówno pod opieką poradni pulmonologicznej, jak i poradni gastroenterologicznej. Bardzo często, biorąc pod uwagę fakt, że na razie jest to choroba nieuleczalna, pacjent wymaga także opieki psychologicznej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl