Owies - naturalny kosmetyk dla wrażliwych
Anna Miros

Owies - naturalny kosmetyk dla wrażliwych

Owies zwyczajny (Avena Sativa) to roślina jednoroczna należąca do rodziny traw (Graminae), uprawiana w wielu krajach Europy, Azji oraz Ameryce Północnej. Należy do najpopularniejszych zbóż o cennych właściwościach leczniczych oraz kosmetycznych. Coraz częściej stosowany w kosmetykach naturalnych do skóry wrażliwej. Przyjrzyjmy się jego składnikom, właściwościom, zastosowaniu oraz przepisom na zrobienie własnego naturalnego kosmetyku.

Składniki

W kosmetyce wykorzystuje się ziele i ziarno owsa, a także mąkę, płatki owsiane, słomę dojrzałych roślin oraz olej owsiany. Ziele oraz słoma owsa zawierają saponiny, flawonoidy, związki cukrowe oraz minerały, takie jak: magnez, wapń, żelazo, potas i krzemionkę. Ziarno, mąka owsiana i płatki owsiane posiadają w składzie: białka, witaminy: B1, B2, B6, E i PP oraz duże ilości skrobi. Olej owsiany zawiera kwas oleinowy i linolowy (35 – 43%), związki fenolowe, fitosterole, minerały, tokoferole, witaminy: A, K, D, B i ceramidy.

Właściwości

Kosmetyki na bazie owsa są szczególnie polecane do skóry wrażliwej, alergicznej, atopowej i skłonnej do podrażnień. Posiadają właściwości przeciwświądowe, kojące, przeciwzapalne, regenerujące, zmiękczające oraz nawilżające. Wykorzystuje się je także w leczeniu schorzeń takich jak: AZS (atopowe zapalenie skóry), egzema, świąd, odra, ospa wietrzna, łuszczyca, trądzik pospolity i różowaty czy oparzenia.

Preparaty z wyciągiem z owsa, dzięki zawartości związków polifenolowych wykazują silne działanie przeciwutleniające, chroniące przed wolnymi rodnikami. Dzięki czemu są składnikami produktów do skóry dojrzałej.

Występowanie w owsie β-glukanów oraz skrobi zwiększa barierę ochronną warstwy rogowej naskórka, przez co chronią przed nadmierną utratą wody. β-glukan bardzo dobrze nawilża skórę, ponieważ wykazuje duże podobieństwo strukturalne do kwasu hialuronowego.

Zhydrolizowane białko owsa jest wykorzystywane w szamponach oraz odżywkach do włosów farbowanych, suchych i zniszczonych, z uwagi na bardzo dobre właściwości nawilżające, odżywcze i odbudowujące. Często stosowane jako zamiennik białka pochodzenia zwierzęcego.

Ekstrakt z owsa dzięki zawartości saponin działa na skórę oczyszczająco jak detergenty. Stosowany w kosmetykach do demakijażu delikatnie zmywa skórę, zapobiegając podrażnieniom.

Ponadto ekstrakt z owsa znalazł zastosowanie w kosmetykach przeciwsłonecznych, ze względu na to, że intensyfikuje działanie dwutlenku tytanu – głównego składnika blokerów słonecznych.

Olej owsiany stosuje się jako naturalny emulgator, dodatkowo wykazuje bardzo dobre działanie odżywcze, antyoksydacyjne, nawilżające i zmiękczające, przez co ma szeroki wachlarz zastosowań. Występuje w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ust, ciała, włosów i paznokci.

Powiązane produkty

W jakich produktach znajdziemy owies?

Do preparatów kosmetycznych zawierających owies zalicza się: żele pod prysznic, płyny do kąpieli, kostki myjące, balsamy do ciała, szampony i odżywki do włosów, pomadki ochronne do ust, kremy do twarzy oraz produkty do demakijażu oraz do pielęgnacji paznokci.

Naturalne kosmetyki z owsa – stwórz je sam!

Łagodny peeling oczyszczający

Garść płatków zalać wrzącą wodą i odczekać kilka minut. Następnie przygotowana papkę wmasować okrężnymi ruchami w skórę twarzy,szyi i dekoltu, po 10 minutach zmyć ciepłą wodą.

Maseczki oczyszczające do skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej

  • Wymieszać 4 łyżki kwaśnej śmietany oraz 2 łyżki płatków owsianych, następnie wmasować w skórę twarzy,szyi i dekoltu i pozostawić na 15-20 minut. Zmyć letnią wodą.
  • Zmieszać dwie łyżki zmielonych płatków owsianych ze świeżym surowym białkiem jaja(wcześniej ubite trzepaczką na pianę). Następnie nałożyć papkę na twarz i pozostawić aż do wyschnięcia. Po 10 minutach zmyć ciepłą wodą.
  • Do miseczki wsypać 1 łyżkę zmielonych płatków owsianych oraz 1 łyżkę suszonej, zmielonej pokrzywy, dodajemy wody w celu uzyskania gęstej papki. Letnią maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Spłukujemy letnią wodą.

Kąpiel owsiana – oczyszcza, relaksuje, wygładza skórę. W leczeniu trądziku, egzemy, opryszczki, półpaśca oraz nadmiernej potliwości stóp.

  • 1 kg płatków owsianych lub słomy owsianej należy zalać 5 litrami ciepłej wody oraz odstawić na 2-3 godziny. Następnie podgrzać do wrzenia i gotować na wolnym ogniu około 30 minut. Po ugotowaniu odcedzić i wlać do wanny wypełnionej wodą (1/3) o  temperaturze 37 °C. Czas kąpieli powinien trwać od 15 do20 minut.
  • Napełnić mąką owsianą (250 g) bawełnianylublniany woreczek i położyć w wannie. Gdy wanna będzie napełniona wodą, woreczek wycisnąć i wyciągnąć. Czas kąpieli około 15 minut.

Peeling do ciała

Do szklanej miseczki wsyp 4 czubate łyżki zmielonych płatków owsianych oraz 2 czubate łyżki drobno zmielonych orzechów włoskich, zalej niewielką ilością gorącego mleka lub wody i wymieszaj. Ciepły peeling nałóż na skórę całego ciała i masuj przez kilka minut, następnie starannie spłucz letnią wodą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl