Owies - naturalny kosmetyk dla wrażliwych
Anna Miros

Owies - naturalny kosmetyk dla wrażliwych

Owies zwyczajny (Avena Sativa) to roślina jednoroczna należąca do rodziny traw (Graminae), uprawiana w wielu krajach Europy, Azji oraz Ameryce Północnej. Należy do najpopularniejszych zbóż o cennych właściwościach leczniczych oraz kosmetycznych. Coraz częściej stosowany w kosmetykach naturalnych do skóry wrażliwej. Przyjrzyjmy się jego składnikom, właściwościom, zastosowaniu oraz przepisom na zrobienie własnego naturalnego kosmetyku.

Składniki

W kosmetyce wykorzystuje się ziele i ziarno owsa, a także mąkę, płatki owsiane, słomę dojrzałych roślin oraz olej owsiany. Ziele oraz słoma owsa zawierają saponiny, flawonoidy, związki cukrowe oraz minerały, takie jak: magnez, wapń, żelazo, potas i krzemionkę. Ziarno, mąka owsiana i płatki owsiane posiadają w składzie: białka, witaminy: B1, B2, B6, E i PP oraz duże ilości skrobi. Olej owsiany zawiera kwas oleinowy i linolowy (35 – 43%), związki fenolowe, fitosterole, minerały, tokoferole, witaminy: A, K, D, B i ceramidy.

Właściwości

Kosmetyki na bazie owsa są szczególnie polecane do skóry wrażliwej, alergicznej, atopowej i skłonnej do podrażnień. Posiadają właściwości przeciwświądowe, kojące, przeciwzapalne, regenerujące, zmiękczające oraz nawilżające. Wykorzystuje się je także w leczeniu schorzeń takich jak: AZS (atopowe zapalenie skóry), egzema, świąd, odra, ospa wietrzna, łuszczyca, trądzik pospolity i różowaty czy oparzenia.

Preparaty z wyciągiem z owsa, dzięki zawartości związków polifenolowych wykazują silne działanie przeciwutleniające, chroniące przed wolnymi rodnikami. Dzięki czemu są składnikami produktów do skóry dojrzałej.

Występowanie w owsie β-glukanów oraz skrobi zwiększa barierę ochronną warstwy rogowej naskórka, przez co chronią przed nadmierną utratą wody. β-glukan bardzo dobrze nawilża skórę, ponieważ wykazuje duże podobieństwo strukturalne do kwasu hialuronowego.

Zhydrolizowane białko owsa jest wykorzystywane w szamponach oraz odżywkach do włosów farbowanych, suchych i zniszczonych, z uwagi na bardzo dobre właściwości nawilżające, odżywcze i odbudowujące. Często stosowane jako zamiennik białka pochodzenia zwierzęcego.

Ekstrakt z owsa dzięki zawartości saponin działa na skórę oczyszczająco jak detergenty. Stosowany w kosmetykach do demakijażu delikatnie zmywa skórę, zapobiegając podrażnieniom.

Ponadto ekstrakt z owsa znalazł zastosowanie w kosmetykach przeciwsłonecznych, ze względu na to, że intensyfikuje działanie dwutlenku tytanu – głównego składnika blokerów słonecznych.

Olej owsiany stosuje się jako naturalny emulgator, dodatkowo wykazuje bardzo dobre działanie odżywcze, antyoksydacyjne, nawilżające i zmiękczające, przez co ma szeroki wachlarz zastosowań. Występuje w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ust, ciała, włosów i paznokci.

Powiązane produkty

W jakich produktach znajdziemy owies?

Do preparatów kosmetycznych zawierających owies zalicza się: żele pod prysznic, płyny do kąpieli, kostki myjące, balsamy do ciała, szampony i odżywki do włosów, pomadki ochronne do ust, kremy do twarzy oraz produkty do demakijażu oraz do pielęgnacji paznokci.

Naturalne kosmetyki z owsa – stwórz je sam!

Łagodny peeling oczyszczający

Garść płatków zalać wrzącą wodą i odczekać kilka minut. Następnie przygotowana papkę wmasować okrężnymi ruchami w skórę twarzy,szyi i dekoltu, po 10 minutach zmyć ciepłą wodą.

Maseczki oczyszczające do skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej

  • Wymieszać 4 łyżki kwaśnej śmietany oraz 2 łyżki płatków owsianych, następnie wmasować w skórę twarzy,szyi i dekoltu i pozostawić na 15-20 minut. Zmyć letnią wodą.
  • Zmieszać dwie łyżki zmielonych płatków owsianych ze świeżym surowym białkiem jaja(wcześniej ubite trzepaczką na pianę). Następnie nałożyć papkę na twarz i pozostawić aż do wyschnięcia. Po 10 minutach zmyć ciepłą wodą.
  • Do miseczki wsypać 1 łyżkę zmielonych płatków owsianych oraz 1 łyżkę suszonej, zmielonej pokrzywy, dodajemy wody w celu uzyskania gęstej papki. Letnią maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Spłukujemy letnią wodą.

Kąpiel owsiana – oczyszcza, relaksuje, wygładza skórę. W leczeniu trądziku, egzemy, opryszczki, półpaśca oraz nadmiernej potliwości stóp.

  • 1 kg płatków owsianych lub słomy owsianej należy zalać 5 litrami ciepłej wody oraz odstawić na 2-3 godziny. Następnie podgrzać do wrzenia i gotować na wolnym ogniu około 30 minut. Po ugotowaniu odcedzić i wlać do wanny wypełnionej wodą (1/3) o  temperaturze 37 °C. Czas kąpieli powinien trwać od 15 do20 minut.
  • Napełnić mąką owsianą (250 g) bawełnianylublniany woreczek i położyć w wannie. Gdy wanna będzie napełniona wodą, woreczek wycisnąć i wyciągnąć. Czas kąpieli około 15 minut.

Peeling do ciała

Do szklanej miseczki wsyp 4 czubate łyżki zmielonych płatków owsianych oraz 2 czubate łyżki drobno zmielonych orzechów włoskich, zalej niewielką ilością gorącego mleka lub wody i wymieszaj. Ciepły peeling nałóż na skórę całego ciała i masuj przez kilka minut, następnie starannie spłucz letnią wodą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij