Owies - naturalny kosmetyk dla wrażliwych
Składniki
W kosmetyce wykorzystuje się ziele i ziarno owsa, a także mąkę, płatki owsiane, słomę dojrzałych roślin oraz olej owsiany. Ziele oraz słoma owsa zawierają saponiny, flawonoidy, związki cukrowe oraz minerały, takie jak: magnez, wapń, żelazo, potas i krzemionkę. Ziarno, mąka owsiana i płatki owsiane posiadają w składzie: białka, witaminy: B1, B2, B6, E i PP oraz duże ilości skrobi. Olej owsiany zawiera kwas oleinowy i linolowy (35 – 43%), związki fenolowe, fitosterole, minerały, tokoferole, witaminy: A, K, D, B i ceramidy.
Właściwości
Kosmetyki na bazie owsa są szczególnie polecane do skóry wrażliwej, alergicznej, atopowej i skłonnej do podrażnień. Posiadają właściwości przeciwświądowe, kojące, przeciwzapalne, regenerujące, zmiękczające oraz nawilżające. Wykorzystuje się je także w leczeniu schorzeń takich jak: AZS (atopowe zapalenie skóry), egzema, świąd, odra, ospa wietrzna, łuszczyca, trądzik pospolity i różowaty czy oparzenia.
Preparaty z wyciągiem z owsa, dzięki zawartości związków polifenolowych wykazują silne działanie przeciwutleniające, chroniące przed wolnymi rodnikami. Dzięki czemu są składnikami produktów do skóry dojrzałej.
Występowanie w owsie β-glukanów oraz skrobi zwiększa barierę ochronną warstwy rogowej naskórka, przez co chronią przed nadmierną utratą wody. β-glukan bardzo dobrze nawilża skórę, ponieważ wykazuje duże podobieństwo strukturalne do kwasu hialuronowego.
Zhydrolizowane białko owsa jest wykorzystywane w szamponach oraz odżywkach do włosów farbowanych, suchych i zniszczonych, z uwagi na bardzo dobre właściwości nawilżające, odżywcze i odbudowujące. Często stosowane jako zamiennik białka pochodzenia zwierzęcego.
Ekstrakt z owsa dzięki zawartości saponin działa na skórę oczyszczająco jak detergenty. Stosowany w kosmetykach do demakijażu delikatnie zmywa skórę, zapobiegając podrażnieniom.
Ponadto ekstrakt z owsa znalazł zastosowanie w kosmetykach przeciwsłonecznych, ze względu na to, że intensyfikuje działanie dwutlenku tytanu – głównego składnika blokerów słonecznych.
Olej owsiany stosuje się jako naturalny emulgator, dodatkowo wykazuje bardzo dobre działanie odżywcze, antyoksydacyjne, nawilżające i zmiękczające, przez co ma szeroki wachlarz zastosowań. Występuje w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ust, ciała, włosów i paznokci.
W jakich produktach znajdziemy owies?
Do preparatów kosmetycznych zawierających owies zalicza się: żele pod prysznic, płyny do kąpieli, kostki myjące, balsamy do ciała, szampony i odżywki do włosów, pomadki ochronne do ust, kremy do twarzy oraz produkty do demakijażu oraz do pielęgnacji paznokci.
Naturalne kosmetyki z owsa – stwórz je sam!
Łagodny peeling oczyszczający
Garść płatków zalać wrzącą wodą i odczekać kilka minut. Następnie przygotowana papkę wmasować okrężnymi ruchami w skórę twarzy,szyi i dekoltu, po 10 minutach zmyć ciepłą wodą.
Maseczki oczyszczające do skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej
- Wymieszać 4 łyżki kwaśnej śmietany oraz 2 łyżki płatków owsianych, następnie wmasować w skórę twarzy,szyi i dekoltu i pozostawić na 15-20 minut. Zmyć letnią wodą.
- Zmieszać dwie łyżki zmielonych płatków owsianych ze świeżym surowym białkiem jaja(wcześniej ubite trzepaczką na pianę). Następnie nałożyć papkę na twarz i pozostawić aż do wyschnięcia. Po 10 minutach zmyć ciepłą wodą.
- Do miseczki wsypać 1 łyżkę zmielonych płatków owsianych oraz 1 łyżkę suszonej, zmielonej pokrzywy, dodajemy wody w celu uzyskania gęstej papki. Letnią maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Spłukujemy letnią wodą.
Kąpiel owsiana – oczyszcza, relaksuje, wygładza skórę. W leczeniu trądziku, egzemy, opryszczki, półpaśca oraz nadmiernej potliwości stóp.
- 1 kg płatków owsianych lub słomy owsianej należy zalać 5 litrami ciepłej wody oraz odstawić na 2-3 godziny. Następnie podgrzać do wrzenia i gotować na wolnym ogniu około 30 minut. Po ugotowaniu odcedzić i wlać do wanny wypełnionej wodą (1/3) o temperaturze 37 °C. Czas kąpieli powinien trwać od 15 do20 minut.
- Napełnić mąką owsianą (250 g) bawełnianylublniany woreczek i położyć w wannie. Gdy wanna będzie napełniona wodą, woreczek wycisnąć i wyciągnąć. Czas kąpieli około 15 minut.
Peeling do ciała
Do szklanej miseczki wsyp 4 czubate łyżki zmielonych płatków owsianych oraz 2 czubate łyżki drobno zmielonych orzechów włoskich, zalej niewielką ilością gorącego mleka lub wody i wymieszaj. Ciepły peeling nałóż na skórę całego ciała i masuj przez kilka minut, następnie starannie spłucz letnią wodą.