Grzybica pachwin - przyczyny, objawy, leczenie
Aleksandra Kańtoch

Grzybica pachwin - przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica pachwin (łac. Tinea inguinalis) jest powierzchownym zakażeniem grzybiczym pierwotnie zajmującym skórę pachwin, ale nieleczona może szerzyć się na skórę zewnętrznych narządów płciowych, pośladków oraz wewnętrznej strony ud. Schorzenie to częściej występuje u dorosłych mężczyzn i nastolatków płci męskiej.

Przyczyny

Skóra człowieka jest gospodarzem wielu rodzajów grzybów zwanych dermatofitami. Zazwyczaj jesteśmy całkowicie nieświadomi ich obecności, ale jeśli pojawią się odpowiednie warunki (przede wszystkim ciepło i wilgoć) może dojść do ich bardzo szybkiego rozprzestrzenienia się. Grzybica pachwin jest wywołana głównie przez grzyby Epidermophyton floccosum, rzadziej przez inne dermatofity.

Grzybica pachwin jest bardzo zakaźnym schorzeniem - może rozwinąć się w przebiegu przeniesienia grzybów z innych miejsc ciała (najczęściej ze współistniejącej grzybicy stóp), korzystania z zakażonych ręczników, gąbek, ubrań lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną.

Czynniki, które sprzyjają temu zakażeniu to:

  • płeć męska
  • noszenie ciasnej, obcisłej, nieprzepuszczającej powietrza bielizny /ubrań lub odzieży sportowej, która nie jest prana po każdym użyciu
  • otyłość
  • cukrzyca
  • nadmierna potliwość
  • stany powodujące osłabienie układu odpornościowego
  • współwystępowanie innych, przewlekłych chorób skórnych (np. atopowego zapalenia skóry)

Objawy

Typowymi objawami grzybicy pachwin są:

  • Różowe, czerwone lub brązowe wyraźnie odgraniczone od otoczenia, zlewające się plamy w obrębie pachwin z obecnością grudek lub pęcherzyków na ich obwodzie.
  • Widoczne złuszczanie skóry lub jej pękanie w obrębie zmian.
  • Świąd o różnym nasileniu, uczucie pieczenia/palenia w obrębie zmian chorobowych.

W cięższych przypadkach schorzenie to może rozprzestrzenić się na skórę podbrzusza, pośladków, odbytu, zewnętrznych narządów płciowych, a także w jego obrębie może dojść do wtórnych zakażeń bakteryjnych lub drożdżakowych.

Powiązane produkty

Rozpoznanie i leczenie

W wielu przypadkach lekarz może zdiagnozować grzybicę pachwin podczas badania przedmiotowego, na podstawie charakterystycznego wyglądu zmian skórnych. Jeśli diagnoza nie jest jednoznaczna, konieczne może okazać się pobranie materiału ze zmian chorobowych i jego ocena pod mikroskopem. Zakażenie grzybami można również potwierdzić poprzez ich hodowlę na specjalnych pożywkach.

W leczeniu grzybicy pachwin stosowane są przede wszystkim maści, kremy, żele lub aerozole zawierające środki przeciwgrzybicze (np. klotrimazol, terbinafina, izokonazol, mikonazol, cyklopiroksolamina, ekonazol, naftyfina). Zazwyczaj aplikuje się je na zmiany chorobowe oraz otaczającą skórę. W przypadku współistnienia bardzo nasilonego stanu zapalnego czy zakażenia bakteryjnego lekarz może w pewnych uzasadnionych sytuacjach przepisać środek zawierający w swoim składzie poza substancją przeciwgrzybiczą kortykosteroid  (np. diflukortolon, betamatazon) lub antybiotyk (np. gentamycyna). Czasami istnieje konieczność przepisania przez lekarza doustnych leków przeciwgrzybiczych - przede wszystkim przy współistniejącej grzybicy paznokci lub długotrwałej grzybicy stóp lub rąk.

Profilaktyka

Profilaktyka polega na utrzymywaniu dobrych nawyków w zakresie higieny. Po pierwsze i najważniejsze to utrzymać skórę czystą i suchą. Zalecane jest regularne, ale delikatne mycie z dodatkiem łagodnych mydeł i dokładne osuszenie powierzchni skóry po kąpieli. Noszenie luźnych, czystych, bawełnianych ubrań może zmniejszyć mechaniczne otarcia skóry, zapobiec poceniu się i tym samym zmniejszyć wilgotność skóry, która bardzo sprzyja zakażeniom grzybiczym. W miesiącach letnich, którym towarzyszy wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza należy starać się unikać ubrań wykonanych z grubych, nieprzewiewanych tkanin oraz zmieniać je w zależności od potrzeby - nawet kilka razy dziennie. W pewnych przypadkach można stosować specjalne pudry lub zasypki, które również zapobiegają nadmiernej wilgoci. Niestety przebieg tej choroby jest często nawrotowy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl