Grzybica pachwin - przyczyny, objawy, leczenie
Aleksandra Kańtoch

Grzybica pachwin - przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica pachwin (łac. Tinea inguinalis) jest powierzchownym zakażeniem grzybiczym pierwotnie zajmującym skórę pachwin, ale nieleczona może szerzyć się na skórę zewnętrznych narządów płciowych, pośladków oraz wewnętrznej strony ud. Schorzenie to częściej występuje u dorosłych mężczyzn i nastolatków płci męskiej.

Przyczyny

Skóra człowieka jest gospodarzem wielu rodzajów grzybów zwanych dermatofitami. Zazwyczaj jesteśmy całkowicie nieświadomi ich obecności, ale jeśli pojawią się odpowiednie warunki (przede wszystkim ciepło i wilgoć) może dojść do ich bardzo szybkiego rozprzestrzenienia się. Grzybica pachwin jest wywołana głównie przez grzyby Epidermophyton floccosum, rzadziej przez inne dermatofity.

Grzybica pachwin jest bardzo zakaźnym schorzeniem - może rozwinąć się w przebiegu przeniesienia grzybów z innych miejsc ciała (najczęściej ze współistniejącej grzybicy stóp), korzystania z zakażonych ręczników, gąbek, ubrań lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną.

Czynniki, które sprzyjają temu zakażeniu to:

  • płeć męska
  • noszenie ciasnej, obcisłej, nieprzepuszczającej powietrza bielizny /ubrań lub odzieży sportowej, która nie jest prana po każdym użyciu
  • otyłość
  • cukrzyca
  • nadmierna potliwość
  • stany powodujące osłabienie układu odpornościowego
  • współwystępowanie innych, przewlekłych chorób skórnych (np. atopowego zapalenia skóry)

Objawy

Typowymi objawami grzybicy pachwin są:

  • Różowe, czerwone lub brązowe wyraźnie odgraniczone od otoczenia, zlewające się plamy w obrębie pachwin z obecnością grudek lub pęcherzyków na ich obwodzie.
  • Widoczne złuszczanie skóry lub jej pękanie w obrębie zmian.
  • Świąd o różnym nasileniu, uczucie pieczenia/palenia w obrębie zmian chorobowych.

W cięższych przypadkach schorzenie to może rozprzestrzenić się na skórę podbrzusza, pośladków, odbytu, zewnętrznych narządów płciowych, a także w jego obrębie może dojść do wtórnych zakażeń bakteryjnych lub drożdżakowych.

Polecane dla Ciebie

Rozpoznanie i leczenie

W wielu przypadkach lekarz może zdiagnozować grzybicę pachwin podczas badania przedmiotowego, na podstawie charakterystycznego wyglądu zmian skórnych. Jeśli diagnoza nie jest jednoznaczna, konieczne może okazać się pobranie materiału ze zmian chorobowych i jego ocena pod mikroskopem. Zakażenie grzybami można również potwierdzić poprzez ich hodowlę na specjalnych pożywkach.

W leczeniu grzybicy pachwin stosowane są przede wszystkim maści, kremy, żele lub aerozole zawierające środki przeciwgrzybicze (np. klotrimazol, terbinafina, izokonazol, mikonazol, cyklopiroksolamina, ekonazol, naftyfina). Zazwyczaj aplikuje się je na zmiany chorobowe oraz otaczającą skórę. W przypadku współistnienia bardzo nasilonego stanu zapalnego czy zakażenia bakteryjnego lekarz może w pewnych uzasadnionych sytuacjach przepisać środek zawierający w swoim składzie poza substancją przeciwgrzybiczą kortykosteroid  (np. diflukortolon, betamatazon) lub antybiotyk (np. gentamycyna). Czasami istnieje konieczność przepisania przez lekarza doustnych leków przeciwgrzybiczych - przede wszystkim przy współistniejącej grzybicy paznokci lub długotrwałej grzybicy stóp lub rąk.

Profilaktyka

Profilaktyka polega na utrzymywaniu dobrych nawyków w zakresie higieny. Po pierwsze i najważniejsze to utrzymać skórę czystą i suchą. Zalecane jest regularne, ale delikatne mycie z dodatkiem łagodnych mydeł i dokładne osuszenie powierzchni skóry po kąpieli. Noszenie luźnych, czystych, bawełnianych ubrań może zmniejszyć mechaniczne otarcia skóry, zapobiec poceniu się i tym samym zmniejszyć wilgotność skóry, która bardzo sprzyja zakażeniom grzybiczym. W miesiącach letnich, którym towarzyszy wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza należy starać się unikać ubrań wykonanych z grubych, nieprzewiewanych tkanin oraz zmieniać je w zależności od potrzeby - nawet kilka razy dziennie. W pewnych przypadkach można stosować specjalne pudry lub zasypki, które również zapobiegają nadmiernej wilgoci. Niestety przebieg tej choroby jest często nawrotowy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij