Śluz w moczu - przyczyny
Anna Posmykiewicz

Śluz w moczu - przyczyny

Najprostszym badaniem, które umożliwia wykrycie nieprawidłowości w układzie moczowym, jest badanie ogólne moczu. Jest to badanie, które w pierwszej kolejności wykonuje się np. przy podejrzeniu zakażenia w układzie moczowym czy też kamicy moczowej. Badanie jest proste do wykonania, a nieprawidłowości, które ewentualnie w nim się stwierdzi, umożliwiają postawienie ostatecznej diagnozy lub ukierunkowują lekarza do przeprowadzenia dalszej diagnostyki, np. do zlecenia badań obrazowych jak usg jamy brzusznej z oceną układu moczowego.

Jak wykonuje się badanie ogólne moczu?

Do wykonania badania potrzebna jest próbka moczu, którą do laboratorium należy dostarczyć w zakupionym w aptece pojemniczku przeznaczonym do wykonania badania ogólnego moczu. Mocz do badania powinno się oddać rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka (jest to tzw. mocz poranny, "po nocy"). Przed oddaniem moczu należy dobrze się umyć. Najlepiej, aby do pojemniczka trafił tzw. mocz ze środkowego strumienia (pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, następnie kolejną do pojemniczka i końcową raz jeszcze do toalety). Mocz pobrany w ten sposób da najbardziej wiarygodny wynik całego badania. Po napełnieniu pojemniczka mocz powinno się od razu dostarczyć do laboratorium. W przypadku dzieci, które nie umieją jeszcze załatwiać się na nocniku, mocz można pobrać do specjalnych woreczków (specjalny dla chłopca i specjalny dla dziewczynki), które można kupić w aptece - "złapany" mocz należy w woreczku włożyć do pojemniczka i w tej postaci dostarczyć do laboratorium.  
W badaniu ogólnym moczu można ocenić wiele cech fizykochemicznych pobranej próbki moczu. Ocenia się między innymi barwę moczu, ciężar właściwy, pH, przejrzystość, obecność barwników żółciowych, białka, ciał ketonowych, glukozy, jak również obecność białych i czerwonych krwinek (leukocyty i erytrocyty), bakterii, kryształów, nabłonków, wałeczków. W badaniu ogólnym moczu ocenia się także obecność śluzu. 

Czy obecność śluzu w moczu zawsze wiąże się z chorobą?

Nie. Wszystko zależy od tego, jak "wygląda" pozostała część badania ogólnego moczu. Jeśli pozostałe parametry badania ogólnego moczu są prawidłowe, a śluz jest opisywany jako mierny (chociaż w tej sytuacji może być też opisywany jako obfity), to nie ma powodu do niepokoju, bo wynik badania moczu jest całkowicie w normie. Jeśli natomiast pozostałe parametry także odbiegają od normy, wtedy należy wyjaśnić przyczynę obecności śluzu w moczu.

Polecane dla Ciebie

O czym może świadczyć obecność śluzu w moczu? 

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że próbka moczu do badania została pobrana w prawidłowy sposób. Głównie chodzi tu o właściwą higienę - mężczyźni  powinni oddawać do badania mocz po dokładnym odciągnięciu napletka i umyciu intymnej okolicy, kobiety natomiast powinny rozchylić wargi sromowe, dokonać toalety i dopiero wtedy oddać mocz do badania. Należy także pamiętać, że kobiety nie powinny oddawać moczu do badania w czasie trwania miesiączki lub na kilka dni przed jej pojawieniem się - może to mieć także bowiem wpływ na wynik badania ogólnego moczu, który będzie w tej sytuacji zafałszowany. Ponadto, po oddaniu próbki moczu do badania, powinno się dostarczyć próbkę moczu do laboratorium jak najszybciej, w razie braku takiej możliwości pojemnik z moczem powinien być przechowywany w lodówce. 
Jeśli mamy pewność, że mocz do badania został oddany w sposób jak najbardziej prawidłowy, a jego wynik niestety odbiega od normy i zawarta jest w nim duża ilość śluzu, należy zacząć szukać przyczyny, która doprowadziła do takiego stanu.
  • Obecność śluzu w moczu, przy zaburzonym poziomie leukocytów, a często także erytrocytów i obecności bakterii, zazwyczaj świadczy o zakażeniu układu moczowego. Infekcji w układzie moczowym towarzyszą zwykle objawy kliniczne: zazwyczaj są to objawy dyzuryczne (ból przy oddawaniu moczu, oddawanie moczu częściej, małymi porcjami), ból w okolicy nerek oraz gorączka. Takie objawy połączone z nieprawidłowym wynikiem badania moczu są bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza, który zaleci właściwe leczenie, prawdopodobnie wskazane będzie włącznie właściwej antybiotykoterapii. 

  • Inną przyczyną obecności śluzu w moczu może być zakażenie narządów płciowych, w tej sytuacji zwykle dodatkowo obecne jest pieczenie i świąd okolicy intymnej, u kobiety bardzo często dodatkową uwagę zwraca obecność upławów z dróg rodnych, które mogą być rożnie nasilone. Ponadto, w przebiegu zakażenia narządów płciowych, w moczu zazwyczaj dodatkowo stwierdza się obecność grzybów, zwykle są to drożdżaki Candida. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u ginekologa, który zaleci dalsze właściwe postępowanie.  

  • Zdarza się też, że obecność śluzu w moczu jest wywołana chorobą przewodu pokarmowego, np, w wyniku powstania przetoki pomiędzy jelitem a pęcherzem moczowym, taka sytuacja może mieć miejsce w przebiegu nieswoistego zapalenia jelit - w chorobie Leśniowskiego-Crohna. W tej sytuacji obecność śluzu w moczu jest jedynie objawem dodatkowym i tak naprawdę ma małą wartość diagnostyczną. 

Obecność śluzu w moczu, bez żadnych objawów towarzyszących, zwykle nie świadczy o chorobie. Jeśli jednak jego ilość w badanej próbce moczu jest obfita, a dodatkowo obecne są inne objawy, jest to sygnał do niezwłocznej wizyty u lekarza celem postawienia diagnozy i włączenia właściwego leczenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij