Śluz w moczu - przyczyny
Anna Posmykiewicz

Śluz w moczu - przyczyny

Najprostszym badaniem, które umożliwia wykrycie nieprawidłowości w układzie moczowym, jest badanie ogólne moczu. Jest to badanie, które w pierwszej kolejności wykonuje się np. przy podejrzeniu zakażenia w układzie moczowym czy też kamicy moczowej. Badanie jest proste do wykonania, a nieprawidłowości, które ewentualnie w nim się stwierdzi, umożliwiają postawienie ostatecznej diagnozy lub ukierunkowują lekarza do przeprowadzenia dalszej diagnostyki, np. do zlecenia badań obrazowych jak usg jamy brzusznej z oceną układu moczowego.

Jak wykonuje się badanie ogólne moczu?

Do wykonania badania potrzebna jest próbka moczu, którą do laboratorium należy dostarczyć w zakupionym w aptece pojemniczku przeznaczonym do wykonania badania ogólnego moczu. Mocz do badania powinno się oddać rano, bezpośrednio po wstaniu z łóżka (jest to tzw. mocz poranny, "po nocy"). Przed oddaniem moczu należy dobrze się umyć. Najlepiej, aby do pojemniczka trafił tzw. mocz ze środkowego strumienia (pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, następnie kolejną do pojemniczka i końcową raz jeszcze do toalety). Mocz pobrany w ten sposób da najbardziej wiarygodny wynik całego badania. Po napełnieniu pojemniczka mocz powinno się od razu dostarczyć do laboratorium. W przypadku dzieci, które nie umieją jeszcze załatwiać się na nocniku, mocz można pobrać do specjalnych woreczków (specjalny dla chłopca i specjalny dla dziewczynki), które można kupić w aptece - "złapany" mocz należy w woreczku włożyć do pojemniczka i w tej postaci dostarczyć do laboratorium.  
W badaniu ogólnym moczu można ocenić wiele cech fizykochemicznych pobranej próbki moczu. Ocenia się między innymi barwę moczu, ciężar właściwy, pH, przejrzystość, obecność barwników żółciowych, białka, ciał ketonowych, glukozy, jak również obecność białych i czerwonych krwinek (leukocyty i erytrocyty), bakterii, kryształów, nabłonków, wałeczków. W badaniu ogólnym moczu ocenia się także obecność śluzu. 

Czy obecność śluzu w moczu zawsze wiąże się z chorobą?

Nie. Wszystko zależy od tego, jak "wygląda" pozostała część badania ogólnego moczu. Jeśli pozostałe parametry badania ogólnego moczu są prawidłowe, a śluz jest opisywany jako mierny (chociaż w tej sytuacji może być też opisywany jako obfity), to nie ma powodu do niepokoju, bo wynik badania moczu jest całkowicie w normie. Jeśli natomiast pozostałe parametry także odbiegają od normy, wtedy należy wyjaśnić przyczynę obecności śluzu w moczu.

Powiązane produkty

O czym może świadczyć obecność śluzu w moczu? 

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że próbka moczu do badania została pobrana w prawidłowy sposób. Głównie chodzi tu o właściwą higienę - mężczyźni  powinni oddawać do badania mocz po dokładnym odciągnięciu napletka i umyciu intymnej okolicy, kobiety natomiast powinny rozchylić wargi sromowe, dokonać toalety i dopiero wtedy oddać mocz do badania. Należy także pamiętać, że kobiety nie powinny oddawać moczu do badania w czasie trwania miesiączki lub na kilka dni przed jej pojawieniem się - może to mieć także bowiem wpływ na wynik badania ogólnego moczu, który będzie w tej sytuacji zafałszowany. Ponadto, po oddaniu próbki moczu do badania, powinno się dostarczyć próbkę moczu do laboratorium jak najszybciej, w razie braku takiej możliwości pojemnik z moczem powinien być przechowywany w lodówce. 
Jeśli mamy pewność, że mocz do badania został oddany w sposób jak najbardziej prawidłowy, a jego wynik niestety odbiega od normy i zawarta jest w nim duża ilość śluzu, należy zacząć szukać przyczyny, która doprowadziła do takiego stanu.
  • Obecność śluzu w moczu, przy zaburzonym poziomie leukocytów, a często także erytrocytów i obecności bakterii, zazwyczaj świadczy o zakażeniu układu moczowego. Infekcji w układzie moczowym towarzyszą zwykle objawy kliniczne: zazwyczaj są to objawy dyzuryczne (ból przy oddawaniu moczu, oddawanie moczu częściej, małymi porcjami), ból w okolicy nerek oraz gorączka. Takie objawy połączone z nieprawidłowym wynikiem badania moczu są bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza, który zaleci właściwe leczenie, prawdopodobnie wskazane będzie włącznie właściwej antybiotykoterapii. 

  • Inną przyczyną obecności śluzu w moczu może być zakażenie narządów płciowych, w tej sytuacji zwykle dodatkowo obecne jest pieczenie i świąd okolicy intymnej, u kobiety bardzo często dodatkową uwagę zwraca obecność upławów z dróg rodnych, które mogą być rożnie nasilone. Ponadto, w przebiegu zakażenia narządów płciowych, w moczu zazwyczaj dodatkowo stwierdza się obecność grzybów, zwykle są to drożdżaki Candida. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u ginekologa, który zaleci dalsze właściwe postępowanie.  

  • Zdarza się też, że obecność śluzu w moczu jest wywołana chorobą przewodu pokarmowego, np, w wyniku powstania przetoki pomiędzy jelitem a pęcherzem moczowym, taka sytuacja może mieć miejsce w przebiegu nieswoistego zapalenia jelit - w chorobie Leśniowskiego-Crohna. W tej sytuacji obecność śluzu w moczu jest jedynie objawem dodatkowym i tak naprawdę ma małą wartość diagnostyczną. 

Obecność śluzu w moczu, bez żadnych objawów towarzyszących, zwykle nie świadczy o chorobie. Jeśli jednak jego ilość w badanej próbce moczu jest obfita, a dodatkowo obecne są inne objawy, jest to sygnał do niezwłocznej wizyty u lekarza celem postawienia diagnozy i włączenia właściwego leczenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl