×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Noszę soczewki. Jakie krople nawilżające mogę stosować?

Szczególną grupą pacjentów z objawami suchości oka są osoby noszące soczewki kontaktowe. Aby nie doszło do oddziaływania z tworzywem użytkowanej przez nas soczewki (np. chlorek benzalkoniowy powoduje odbarwianie), w trakcie noszenia soczewek kontaktowych mogą być stosowane wyłącznie preparaty „sztucznych łez” pozbawione środków konserwujących.

Czy osoby z soczewkami mogą stosować „zwykłe” krople? Są przecież tańsze…

W „zwykłych” kroplach okulistycznych stosuje się substancje konserwujące, aby przedłużyć możliwość stosowania takich kropli, a jednocześnie zapobiegać ich zainfekowaniu chorobotwórczymi bakteriami, grzybami czy wirusami. Konserwanty odgrywają więc bardzo ważną rolę. Niestety na wielu z nas wywierają one działanie drażniące i alergizujące, ponad to mogą pogłębiać problem suchości oka. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą stosować preparaty ze środkami konserwującymi, ale przed ich użyciem konieczne jest usunięcie soczewek i ponowne założenie ich dopiero po około 30 minutach od aplikacji. Tymczasem użytkownicy soczewek potrzebują tego typu kropli również do zwilżenia powierzchni samej soczewki dla bardziej komfortowego jej założenia…

Które krople nie zawierają konserwantów?

W celu ograniczenia działań niepożądanych związanych ze stosowaniem  środków konserwujących wprowadzono nowoczesne typy opakowań o specjalnej konstrukcji, mającej na celu zabezpieczyć preparat przed skażeniem w trakcie  użytkowania leku przez pacjenta. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala wyeliminować ze składu kropli środki konserwujące. Są to opakowania z systemem „ABAK” i „COMOD”. Środków konserwujących nie zawierają też tzw. minimsy.

Minimsy

Do niedawna krople okulistyczne były dostępne wyłącznie w tradycyjnych buteleczkach. Obecnie dostępne są już minimsy, czyli jednorazowe pojemniczki do zakraplania oczu, z których każdy zawiera określoną dawkę produktu leczniczego. Krople w takich pojemnikach nie są w żaden sposób zabezpieczone przed zainfekowaniem, dlatego po otwarciu i zakropleniu należy je bezwzględnie wyrzucić, bez względu na to czy zawartość została zużyta do końca, czy nie. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które używają kropli bardzo rzadko.

System „ABAK”

To buteleczka wyposażona w kilkaset mikrofiltrów o porach porównywalnych ze wielkością bakterii. Taka nowoczesna konstrukcja uniemożliwia przedostawanie się bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych do wnętrza butelki i tym samym zapewnia sterylność kropli. W naszym worku spojówkowym mieści się tylko jedna kropla. Jeśli nawet zakroplimy do oka większą ilość preparatu, jego nadmiar przeleje się przez brzeg powieki i nie utrzyma na oku. System ABAK bierze to pod uwagę. Jest tak skonstruowany, żeby wyeliminować straty preparatu wskutek wylewania się zbyt dużej ilości kropli w czasie jednej aplikacji. Każde naciśnięcie butelki powoduje uwolnienie pojedynczych kropli tej samej wielkości, co zapobiega stratom preparatu.

System „COMOD”

System  ten działa na zasadzie  pompy bez zaciągania powietrza z zewnątrz, co zmniejsza  ryzyko zainfekowania leku. Dodatkowe za bezpiecznie przed rozwojem drobnoustrojów w preparacie  uzyskano przez zastosowanie posrebrzanych elementów, które mają bezpośredni kontakt  z roztworem. Obecność srebra ma bowiem właściwości bakteriobójcze.

Technika zakraplania

Na rynku farmaceutycznym jest w tej chwili bardzo wiele preparatów do oczu. Każdy z nas może więc wybrać ten, który będzie mu najlepiej służył. Nie zapominajmy również o właściwej technice zakraplania. Krople należy aplikować tak, aby końcówka kroplomierza nie dotykała do brzegu powieki. Po podaniu kropli pojemnik trzeba koniecznie szczelnie zamknąć.


Podziel się: