×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Test ciążowy – jaki wybrać?

Aby rozwiać wątpliwości, które dają, pierwsze, niejednoznaczne objawy ciąży, warto samodzielnie wykonać test ciążowy. Dowiedz się więcej o domowych testach ciążowych. Jak działają? Kiedy je stosować i jaki test ciążowy wybrać?

Testy ciążowe – rodzaje ze względu na technikę wykonania:

Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych, a metoda każdego z nich polega na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu, hormonu produkowanego już kilka dni po zapłodnieniu, którego produkcja trwa przez cały okres ciąży. Testy te różnią się natomiast techniką wykonania:

- płytkowe (kasetowe) - wymagają zebrania moczu do naczynia i umieszczenia kilku kropli w okienku płytki testu.
- strumieniowe (flamastrowe) - wyposażone w uchwyt i specjalną końcówkę, która należy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu,
- paskowe - wymagają zebrania moczu do naczynia i zanurzenia w nich paska.

Testy ciążowe – rodzaje ze względu na czułość:

Wybierając test ciążowy warto również zwrócić uwagę na jego czułość.

W zależności od czułości testu, zależy po jakim czasie od zapłodnienia można stwierdzić czy kobieta jest w ciąży czy nie.

Wyróżniamy trzy rodzaje testów ciążowych pod względem czułości:

  • Testy o czułości do 500 IU/l (ultraczułe) są w stanie dać odpowiedź czy kobieta jest w ciąży już 10 dni po zapłodnieniu czyli około 4 dni przed spodziewaną miesiączką.
  • Testy o czułości od 500 do 800 IU/l może być dodatni dwa tygodnie po zapłodnieniu.
  • Testy o czułości powyżej 800 IU/l może wskazać wynik dodatni trzy tygodnie po zapłodnieniu czyli 7 dni po spodziewanej miesiączce.

Warto pamiętać, że najlepiej wykonać test rano, wówczas bowiem stężenie hCG w moczu jest najwyższe.

Jeśli uzyskany wynik jest pozytywny kobieta najprawdopodobniej jest w ciąży i powinna udać się do lekarza ginekologa.

Jeśli wynik jest negatywny, a występuje brak miesiączki, należy powtórzyć test po 1-2 tygodniach. Jeśli wynik nadal jest negatywny kobieta prawdopodobnie nie jest w ciąży, ale powinna zgłosić się do lekarza, istnieje bowiem wiele przyczyn opóźnienia miesiączki:

  • zaburzenia produkcji hormonów,
  • anemia,
  • anoreksja,
  • niewydolność nerek,
  • niektóre choroby krwi,
  • schorzenia wątroby.

Opóźnienie miesiączki rzędu kilku do kilkunastu dni może być spowodowane również zmianą klimatu i trybu życia czy ciężkimi przeżyciami psychicznymi.

Bez względu na to jaki test ciążowy wybierzemy, jedynymi lekami które mogą mieć wpływ na wynik testu są leki zawierające HCG. Inne terapie, antybiotyki, leki przeciwbólowe i pigułki antykoncepcyjne, alkohol nie mają wpływu na wynik testu.


Podziel się: