×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Uczucie „trzaskania” oraz „przeskakiwanie” w palcu czyli tzw. palec trzaskający

Opisywane schorzenie dotyczy głównie kciuka lub palucha. Do charakterystycznego trzasku, dochodzi, gdy próbujemy wykonać ruch palcem„na siłę”, mimo odczuwalnego oporu. Bywa również tak, że wraz z trzaskiem odczuwalny jest ból w zablokowanym stawie.

Przyczyną zahamowania ruchu jest zgrubienie, które powstaje na ścięgnie zginacza danego palca. Wchodząc do pochewki ścięgnistej zachodzi do jego zakleszczenia, co uniemożliwia zgięcie lub wyprost palca. Konsekwencją tego typu zblokowań jest powstanie obrzęków oraz pogrubienie ścięgna.

Objawy

Pierwszym charakterystycznym objawem jest mały guzek na dłoni lub stopie, który występuje u podstawy danego palca. Dotyk opisywanego zgrubienia jest nieprzyjemny i powoduje ból. Często omawiane schorzenie może dotyczyć również kciuka u niemowląt. Podobnie jak u dorosłych, w zaawansowanej formie doprowadza ono do ustawienia zgięciowego lub wyprostnego palca, z niemożnością wykonania ruchu przeciwnego.

Leczenie

Leczenie zachowawcze ma jedynie zastosowanie w momencie, gdy nie występuje jeszcze zahamowanie ruchu. Polega wówczas na stosowaniu farmakoterapii opartej o leki przeciwzapalne. W zaawansowanej formie schorzenia stosuje się natomiast zabieg operacyjny.


Podziel się: