Drżenie samoistne - choroba Minora
Michał Posmykiewicz

Drżenie samoistne - choroba Minora

Jako drżenie określa się rytmiczne, mniej lub bardziej nasilone regularne ruchy oscylujące, najczęściej o niewielkiej amplitudzie, dotyczące głównie dalszych odcinków kończyn, zwłaszcza górnych, ale także głowy, języka i innych części ciała, jest ono spowodowane naprzemiennymi skurczami mięśni agonistycznych (czyli mięśni mających takie samo działanie).

Czy drżenie może być obecne w warunkach fizjologicznych?

Tak. Drżenie można zaobserwować w warunkach fizjologicznych, np. jest ono obecne po wyciągnięciu rąk przed siebie. Drżenie fizjologiczne w zależności od właściwości osobniczych i okoliczności może być dość wyraźne lub wręcz przeciwnie - ledwo dostrzegalne, możliwe do zarejestrowania dopiero za pomocą odpowiedniej aparatury. Ten rodzaj drżenia może też nasilać się na skutek wzruszeń, wysiłku, w stanach zmęczenia czy też po bezsennej nocy. 

Zdecydowanie częściej można jednak obserwować drżenie patologiczne, które może ujawnić się w trzech formach. Jedną z nich jest drżenie spoczynkowe (inaczej to drżenie statyczne), występuje ono w spoczynku i najczęściej jest obserwowane w chorobie Parkinsona. Innym rodzajem drżenia patologicznego jest drżenie postawne, czyli posturalne. Pojawia się ono po przyjęciu określonej pozycji, np. po wyciągnięciu rąk, zaś najczęstszą  jego przyczyną jest drżenie samoistne lub nerwicowe. Trzecią  formą drżenia patologicznego jest drżenie zamiarowe, czyli ataktyczne, które pojawia się w czasie ruchu przy zbliżaniu do celu. Spotykane jest ono miedzy innymi u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym przy wykonywaniu u nich próby palec - nos. 

Jedną z chorób, w przebiegu której obserwowane jest drżenie postawne (posturalne) jest drżenie samoistne, czyli choroba Minora (czasami nazywana również drżeniem łagodnym czy też drżeniem rodzinnym). 

Jaka jest przyczyna powstawania choroby Minora, czyli drżenia samoistnego?

Do tej pory ustalono, że około połowa przypadków tej choroby występuje rodzinnie. Wtedy też drżenie samoistne dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący, u pacjentów tych można stwierdzić mutacje dwóch genów: genu FET1 oraz genu ETM. Pozostała cześć przypadków jest idiopatyczna, czyli jej przyczyna jest jak na razie niewyjaśniona. 

Jakie są objawy choroby Minora?

Drżenie samoistne, czyli choroba Minora, występuje w kilku postaciach. Pierwszą z nich jest postać rodzinna, która zaczyna się w młodym wieku i trwa przez całe życie, objawy choroby niestety stopniowo się nasilają. Początkowo drżenie jest drobne, wyłącznie posturalne, dotyczy rąk. Z biegiem czasu amplituda drżenia narasta, dołącza się komponenta zamiarowa, a czasami nawet spoczynkowa. Poza rękami drżenie zaczyna też zwykle dotyczyć głowy, nóg i głosu. Na początku w postaci rodzinnej drżenie jest defektem prawie wyłącznie kosmetycznym, jednak w miarę trwania choroby drżenie zaczyna upośledzać sprawność ruchową, zwłaszcza czynności precyzyjne. Kolejną postacią choroby Minora jest postać sporadyczna, która może pojawić się w każdym wieku, jednak zdecydowanie częściej jest ona obecna po 50 roku życia. Objawem początkowym w tej postaci bywa drżenie głowy. Obecnie również za jedną z postaci choroby Minora uważa się drżenie starcze. Dość niedawno opisano także jeszcze jedną postać choroby, zwaną drżeniem ortostatycznym. W jej przypadku drżenie obejmuje kończyny dolne i pojawia się jedynie w czasie spokojnego stania, znika zaś przy chodzeniu lub leżeniu. 

W jaki sposób rozpoznaje się chorobę Minora?

Do rozpoznania drżenia samoistnego opracowano kryteria, dzięki którym z większą pewnością można postawić właściwe rozpoznanie. 

Jakie zatem są te kryteria? 

Są to kryteria podstawowe i dodatkowe. Do kryteriów podstawowych zalicza sie obustronne, pozycyjne lub kinetyczne (nie spoczynkowe) drżenie kończyn górnych, jak również brak innych objawów neurologicznych oraz odosobnione lub współistniejące drżenie głowy, bez cech dystonii (dystonia to występowanie ruchów mimowolnych powodujących skręcanie i wyginanie rożnych części ciała, przez co chory przybiera nienaturalna pozycje). Do kryteriów dodatkowych zalicza się natomiast czas trwania objawów powyżej trzech lat, dodatni wynik rodzinny, jak również ustępowanie objawów po spożyciu alkoholu. Pewne rozpoznanie można postawić przy stwierdzeniu u pacjenta kryteriów podstawowych, zaś kryteria dodatkowe maja jedynie znacznie pomocnicze, bowiem obecne są tylko u około 50% chorych. 

Z jakimi chorobami należy różnicować drżenie samoistne?

Chorobę Minora zawsze należy różnicować z drżeniem w przebiegu choroby Parkinsona oraz innych zespołów parkinsonowskich. Ponadto drżenie samoistne należy też odróżniać od drżenia emocjonalnego, psychogennego czy też drżenia w przebiegu zespołu abstynencyjnego. Ponadto w różnicowaniu zawsze też należy brać pod uwagę drżenie na skutek zatruć lekami, czy różnego rodzaju środkami toksycznymi. Poza tym chorobę Minora różnicuje się także z drżeniem móżdżkowym, dystonią i drżeniem metabolicznym (miedzy innymi w przebiegu nadczynności tarczycy czy też hipoglikemii). 

W jaki sposób leczy się chorobę Minora?

Do leczenia drżenia samoistnego wykorzystuje się propranolol, zwykle potrzebne są naprawdę duże dawki dobowe, do których należy dochodzić stopniowo, po uwzględnieniu ewentualnych przeciwwskazań. Jeśli takie leczenie nie jest skuteczne, w terapii wykorzystuje się również prymidon. Ostatnio próbuje się też wykorzystywać do leczenia inne leki, które wydają się być skuteczne i pokłada się w nich duże nadzieje. 

Czy istnieje możliwość wyleczenia choroby Minora?

Jak dotąd rokowanie odnośnie pełnego wyleczenia jest nadal wątpliwe. Natomiast właściwie prowadzone leczenie może w znacznym stopniu zmniejszyć nasilenie objawów tak, że praktycznie przestają one być widoczne. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij