×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Naproxen Aflofarm, 200 mg, tabletki, 10 szt.
Naproxen Aflofarm, 200 mg, tabletki, 10 szt.
3.99 zł

Naproxen Aflofarm, 200 mg, tabletki, 10 szt.

Naproxen Aflofarm, 200 mg, tabletki, 10 szt.
3.99 zł
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Rekomendowany produkt zastępczy

Naproxen (tabletki) - Naproxenum - zastosowanie i działanie

Skład:

naproksen

Postać:

tabletki

Kategoria:

Układ mięśniowo-szkieletowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Ortopedia i traumatologia narządu ruchu Medycyna sportowa Reumatologia Ginekologia i położnictwo

Działanie:

przeciwzapalne przeciwbólowe przeciwgorączkowe

Wskazania do stosowania:

Reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie ścięgien i kaletek maziowych. Napad dny moczanowej. Można stosować również jako lek przeciwbólowy w bólach o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu, np. w bolesnym miesiączkowaniu.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku w dawce 500mg, 250mg oraz 200mg w opakowaniach po 20, 30 i 50 sztuk ustala lekarz.   Bez recepty dostępny lek w dawce 200mg i opakowaniu po 10 sztuk. Dawkowanie: Dorośli: doraźnie w zwalczaniu bólu - 2 tabletki jednorazowo, następnie 1 tabletkę co 6-8 godzin (w razie konieczności); w schorzeniach reumatoidalnych i bólach przewlekłych - 2 tabletki dziennie, w ostrych stanach dawkę zwiększyć do 3-5 tabletek dziennie w dawkach podzielonych.   Uwaga! W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadrważliwość na naproksen, kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego, skazę krwotoczną, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, astmę i inne choroby alergiczne przebiegające ze skłonnością do skurczu oskrzeli.   Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), fenytoinę, hydantoinę, sulfonamidy oraz leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika) i przeciwzakrzepowe, leki obniżające ciśnienie, leki moczopędne, glikozydy nasercowe, kortykosteroidy, cyklosporynę oraz chinolony, metotreksat, probenecyd, ranitydynę, sukralfat, tlenek i wodorotlenek magnezu, wodorotlenek glinu oraz cholestyraminę, mifepriston. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W pierwszym i drugim trymestrze stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią. Naproksen jest wydzielany z mlekiem kobiecym. Ze względu na możliwe działania niepożądane u dziecka kobieta przyjmująca naproksen nie powinna karmić piersią.

Skutki uboczne:

Objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle brzucha. Reakcje skórne: zaczerwienienia skóry, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy. Nerki: śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy. Objawy neurologiczne: drgawki, ból i zawroty głowy, zaburzenia snu, trudności z koncentracją, szum w uszach. Układ krwionośny: zmiany w obrazie morfologicznym krwi, przyspieszenie akcji serca. Ponadto szumy uszne, osłabienie słuchu, zawroty głowy.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: senność, zawroty głowy, może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Opis

Naproxen Aflofarm to lek przeciwbólowy stosowany w bólach towarzyszących chorobom mięśni i stawów.

Skład

Substancją czynną leku jest naproksen (Naproxenum)

1 tabletka zawiera 200 mg naproksenu.

Substancje pomocnicze: laktoza, skrobia kukurydziana, stearynian magnezu, Poliwidon, krzemionka koloidalna, dodecylosiarczan sodu, żółcień pomarańczowa (E 110).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i dzieci powyżej 16 roku życia: doustnie, doraźnie w zwalczaniu bólu 2 tabletki (400 mg) jednorazowo, a następnie w razie konieczności 1 tabletkę co 6 do 8 godzin;

  • Nie wolno przekraczać dawki dobowej wynoszącej 600 mg.
  • Nie należy stosować tego leku w przypadku bólu dłużej niż 10 dni bez wyraźnego zalecenia przez lekarza.
  • Działania niepożądane można minimalizować stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez możliwie najkrótszy czas konieczny do ustąpienia objawów.
  • U osób powyżej 16 lat, z zaburzeniem czynności nerek, wątroby lub serca może być konieczne zmniejszenie dawki.

Działanie

Naproxen Aflofarm jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Wskazania

Lek Naproxen Aflofarm wykorzystywany jest w leczeniu dolegliwości bólowych o małym i umiarkowanym nasileniu, takich jak:

  • ból towarzyszący chorobom mięśni i stawów, takim jak lekkie postacie skręcenia, uszkodzenia powysiłkowego, bólu okolicy lędźwiowej,
  • bolesne miesiączkowanie.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Naproxen Aflofarm:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
  • jeśli u pacjenta wystąpiła duszność, astma, katar lub pokrzywka po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego (np. aspiryna) lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ Naproxen Aflofarm może u tych pacjentów wywołać podobne objawy niepożądane;
  • jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiło lub występuje krwawienie z przewodu pokarmowego;
  • jeśli u pacjenta wystąpiło kiedykolwiek przedziurawienie (perforacja) ściany żołądka lub jelita, związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ);
  • jeśli u pacjenta występuje lub kiedykolwiek wystąpiła choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie wrzodu;
  • jeśli pacjent ma skazę krwotoczną (zaburzenia krzepnięcia krwi);
  • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność serca;
  • jeśli pacjent ma ciężką niewydolność nerek lub wątroby;
  • jeśli pacjentka jest w III trymestrze ciąży.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi:

  • wysypka, silne puchnięcie twarzy, ust lub gardła utrudniające oddychanie, mówienie lub przełykanie, zmniejszenie ciśnienia krwi, wolne lub szybkie tętno, bladość, niepokój, pocenie się, zawroty głowy, utrata przytomności, zatrzymanie oddechu i pracy serca (są to objawy silnej reakcji uczuleniowej);
  • wymioty zawierające krew lub fusowatą treść – podobną do fusów z kawy, czarny stolec lub krew w stolcu (są to objawy krwawienia z przewodu pokarmowego).

Często (występują u 1 do 10 osób na 100):

  • zawroty głowy, ból głowy, uczucie pustki w głowie;
  • niestrawność, nudności, zgaga, ból brzucha.

Niezbyt często (występują u 1 do 10 osób na 1 000):

  • ospałość, bezsenność, senność;
  • biegunka, zaparcia, wymioty;
  • wysypka (swędzące, czerwone grudki na skórze), świąd, pokrzywka (jasnoróżowe, swędzące bąble na skórze).

Rzadko (występują u 1 do 10 osób na 10 000):

  • owrzodzenie przewodu pokarmowego z krwawieniem lub perforacją (przedziurawieniem), krwawienie z przewodu pokarmowego;
  • obrzęk naczynioruchowy (nagły obrzęk twarzy, kończyn lub stawów bez świądu i bólu);
  • zaburzenia czynności nerek;
  • obrzęki obwodowe (m.in. w okolicach kostek), szczególnie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym lub niewydolnością nerek;
  • gorączka (w tym dreszcze i choroby przebiegające z gorączką).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Lek przechowywać w temperaturze pokojowej.
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Naproxen Aflofarm może wchodzić w interakcje z lekami takimi jak:

  • kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);
  • glikokortykosteroidy,
  • leki przeciwpłytkowe,
  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny,
  • sibutramina,
  • takrolimus,
  • cyklosporyna,
  • leki przeciwzakrzepowe,
  • lit,
  • metotreksat,
  • fenytoina, hydantoina,
  • sulfonamidy,
  • leki przeciwcukrzycowe,
  • leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi,
  • leki moczopędne;
  • baklofen,
  • zydowudyna,
  • glikozydy nasercowe,
  • antybiotyki chinolonowe,
  • ranitydyna, sukralfat, tlenek i wodorotlenek magnezu, wodorotlenek glinu oraz kolestyramina,
  • probenecyd.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Pokarm może nieznacznie opóźniać wchłanianie leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania leku w I i II trymestrze ciąży. Nie wolno stosować leku w III trymestrze ciąży. Lek może zwiększać ryzyko powikłań u matki i u dziecka w okresie okołoporodowym.

Nie zaleca się stosowania leku w czasie karmienia piersią. Naproksen jest wydzielany z mlekiem kobiet karmiących piersią. Ze względu na możliwe niepożądane działania u dziecka kobieta przyjmująca naproksen nie powinna karmić piersią.

Wpływ na badania laboratoryjne

Przed wykonaniem badań laboratoryjnych pacjent powinien powiedzieć lekarzowi, że przyjmuje lek Naproxen Aflofarm, gdyż może on fałszować wyniki niektórych badań (np. oznaczenie w moczu steroidów 17-ketogennych oraz kwasu 5-hydroksyindolooctowego (5 HIAA)).

Wpływ na płodność

Lek może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jeśli pacjentka planuje ciążę lub ma trudności z zajściem w ciążę, należy odstawić lek.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Niektórzy pacjenci stosując naproksen mogą odczuwać senność, zawroty głowy, bezsenność oraz stany przygnębienia (depresje). Jeżeli u pacjentów występują takie lub podobne działania niepożądane powinni oni zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Producent

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji