O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Pfizer Polska Sp. z o.o.ul. Postępu 17 B
02-676 Warszawa
Producent
PFIZER EUROPE MA EEIGRamsgate Road Sandwich
CT13 9NJ United Kingdom
Skład
Szczepionka meningokokowa polisacharydowa grupy C skoniugowana, adsorbowana
Jedna dawka (0,5 ml) zawiera:
polisacharyd (O-deacetylowany) Neisseria meningitidis grupy C (szczep C11) 10 mikrogramów
skoniugowany z toksoidem tężcowym 10–20 mikrogramów
adsorbowany na wodorotlenku glinu, uwodnionym 0,5 mg Al3+.
Substancje pomocnicze: sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie
Dawkę i częstotliwość podania szczepionki ustala lekarz. Schemat dawkowania powinien być zgodny z oficjalnymi zaleceniami (mogą być one zależne od sytuacji epidemiologicznej).
Szczepionkę NeisVac-C podaje się domięśniowo. Zazwyczaj wstrzyknięcie wykonuje się w udo u niemowląt i w ramię u starszych dzieci, młodzieży i dorosłych
Działanie
Szczepionka NeisVac-C powoduje wytwarzanie przez organizm własnych mechanizmów obronnych (przeciwciał) przeciw bakteriom grupy C. Szczepionka chroni wyłącznie przed chorobami wywołanymi przez bakterie Neisseria meningitidis grupy C. Nie zapewnia ochrony przed zakażeniami wywołanymi przez inne grupy bakterii Neisseria meningitidis lub przez inne drobnoustroje powodujące zapalenie opon mózgowych i zakażenie krwi.
Wskazania
Wskazaniem do zastosowania szczepionki NeisVac-C jest czynne uodpornienie dzieci po ukończeniu 2. miesiąca życia, młodzieży i dorosłych w celu zapobiegania zakażeniom wywołanym przez Neisseria meningitidis grupy C.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu w tym na toksoid tężcowy.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób): W każdym wieku: zaczerwienienie, obrzęk, wrażliwość na dotyk i ból w miejscu wstrzyknięcia. U niemowląt i dzieci raczkujących: gorączka, rozdrażnienie, zmęczenie, senność, ospałość, płacz, wymioty, zmniejszenie apetytu, stwardnienie w miejscu wstrzyknięcia. U dzieci i dorosłych: ból głowy.
Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób): U niemowląt i dzieci raczkujących oraz dzieci: ból gardła, katar, kaszel, biegunka. U niemowląt i dzieci raczkujących: zaburzenia snu, rozdrażnienie, wysypka, nadmierne pocenie się. U dzieci i dorosłych: gorączka, złe samopoczucie, wymioty. U dzieci: zmęczenie, senność, ospałość, zawroty głowy, nudności, ból brzucha, ból ramion lub nóg, swędzenie, siniaczenie, zapalenie skóry. U dorosłych: ból mięśni.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed szczepieniem należy poinformować lekarza, jeśli pacjent: ma hemofilię; cierpi na chorobę, która powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi; ma ciężkie zakażenie przebiegające z gorączką; ma chorobę autoimmunologiczną, lub gdy z jakiegoś powodu ma osłabiony układ immunologiczny; ma usuniętą śledzionę lub stwierdzono zaburzenia w jej funkcjonowaniu; urodził się znacznie przedwcześnie (w 28. tygodniu ciąży lub wcześniej). W ciągu 2 lub 3 dni po szczepieniu mogą pojawić się dłuższe niż normalnie przerwy między oddechami, co może wymagać monitorowania; ma ponad 65 lat.
Jeżeli u pacjenta po szczepieniu pojawią się wybroczyny, plamica, ból/sztywność karku, światłowstręt, należy dokładnie zbadać etiologię tych zmian.
Szczepionkę należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w lodówce (2°C – 8°C).
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
W szczególności należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach oraz szczepieniach.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Decyzję o zastosowaniu szczepionki podejmuje lekarz.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie stosować szczepionki u dzieci poniżej 2 miesiąca życia.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Sposób aplikacji
- RX kategoria