Adeksa, 50 mg, tabletki, 30 szt.
tabletka
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
SZYBKI ODBIÓR W APTECE
12,77 zł
Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i
odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Dostępny w 627 aptekach .
Zarezerwuj w aptece
Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest
tutaj.
Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
Polfarmex S.A.Józefów 9
99-300 Kutno
Producent
POLFARMEXJózefów 9
Kutno
Opis
Adeksa to lek zawierający w składzie substancję czynną akarbozę. Adeksa jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej), zwłaszcza u osób otyłych, u których stosowanie samej diety i wysiłku fizycznego okazało się nieskuteczne. Ma postać białych lub prawie białych, okrągłych tabletek z linią podziału, która ułatwia tylko rozkruszenie tabletki, w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podziału na równe dawki.
Skład
Substancją czynną leku jest akarboza (Acarbosum).
Jedna tabletka zawiera 50 mg akarbozy (Acarbosum).
Substancja pomocnicza: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Lek należy stosować doustnie.
Tabletki wykazują działanie tylko połknięte w całości z niewielką ilością płynu bezpośrednio przed posiłkiem lub wraz z pierwszymi kęsami posiłku.
Działanie
Adeksa to lek przeciwcukrzycowy. Działanie akarbozy, polega na opóźnianiu trawienia węglowodanów w jelitach. Powoli uwalniana glukoza jest wolniej wchłaniana, co powoduje zmniejszenie jej stężenia we krwi po posiłkach, a w rezultacie zmniejszenie wahań stężenia glukozy oraz średnich wartości glikemii. W trakcie leczenia akarbozą następuje znaczące obniżenie stężenia glukozy na czczo oraz zmniejszenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Adeksa praktycznie nie ulega wchłanianiu, a jego działanie jest ograniczone do przewodu pokarmowego.
Wskazania
Lek Adeksa jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej), zwłaszcza u osób otyłych, u których stosowanie samej diety i wysiłku fizycznego okazało się nieskuteczne.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu; przewlekłych chorób jelit związanych z wyraźnymi zaburzeniami trawienia i wchłaniania; stanów chorobowych, które mogą ulec pogorszeniu w wyniku zwiększonego gromadzenia się gazów w jelitach (np. zespół Roemhelda, duże przepukliny, niedrożność jelit, owrzodzenie jelit); ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny < 25 ml/min); pacjentów z nieswoistą chorobą zapalną jelit, owrzodzeniem okrężnicy, częściową niedrożnością jelit lub u pacjentów z predyspozycją do niedrożności jelit; ciężkiej niewydolności wątroby (w tym marskość wątroby); ciąży i w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić z częstotliwością większą niż 1 na 10 osób): wzdęcia.
Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić z częstotliwością mniejszą niż 1 na 10, ale większą niż 1 na 100 osób): biegunka; bóle żołądkowo – jelitowe; bóle w dole brzucha.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Podczas stosowania leku Adeksa należy bezwzględnie przestrzegać diety cukrzycowej.
Nie należy przerywać regularnego przyjmowania leku Adeksa bez konsultacji z lekarzem, może to bowiem prowadzić do zwiększenia glikemii.
W początkowych 6-12 miesiącach leczenia lekiem Adeksa należy regularnie badać stężenia enzymów wątrobowych, ponieważ w pojedynczych przypadkach, szczególnie po zastosowaniu dużych dawek akarbozy, może wystąpić piorunujące zapalenie wątroby.
Adeksa stosowany w monoterapii nie wywołuje hipoglikemii. W razie zmniejszenia stężenia glukozy, które wskazuje na hipoglikemię, u pacjentów stosujących Adeksa w terapii skojarzonej z insuliną, pochodną sulfonylomocznika lub metforminą powinni oni przyjąć glukozę, a nie inny cukier (sacharozę).
Należy odnotowywać informację o stosowaniu preparatu Adeksa w książeczce chorego na cukrzycę.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25ºC.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: inne leki obniżające poziom cukru (w pojedynczych przypadkach może dojść do ostrej hipoglikemi dlatego w razie stosowania leku Adeksa jednocześnie z pochodnymi sulfonylomocznika, metforminą lub insuliną może być konieczne zmniejszenie dawek tych leków. W razie gwałtownego zmniejszenia stężenia glukozy we krwi należy pamiętać, że w czasie leczenia lekiem Adeksa sacharoza jest wolniej rozkładana do glukozy i fruktozy. Dlatego też w celu szybkiego zwiększenia glikemii najwłaściwsze jest podanie glukozy); digoksynę (lek stosowany w chorobach serca); inne leki zawierające sacharozę, środki spożywcze zawierające sacharozę; cholestyraminę, środki adsorpcyjne, które mogą osłabić działanie leku Adeksa; neomycynę.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
W przypadku wystąpienia hipoglikemii należy zachować ostrożność.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria