×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Pedicetamol, (100 mg/ml), krople, 30 ml
Pedicetamol, (100 mg/ml), krople, 30 ml
11.99 zł

Pedicetamol, (100 mg/ml), krople, 30 ml

Pedicetamol, (100 mg/ml), krople, 30 ml
11.99 zł
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Pedicetamol - Paracetamolum - zastosowanie i działanie

Skład:

paracetamol

Postać:

roztwór doustny

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Pediatria

Działanie:

przeciwbólowe przeciwgorączkowe

Wskazania do stosowania:

Obniżanie gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni i uśmierzania bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie jest indywidualne ustalone według masy ciała dziecka. Zalecana dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/kg masy ciała na dobę i jest podawana w 4 do 6 dawkach na dobę, np. 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin lub 10mg/kg masy ciała co 4 godziny. U dzieci w wieku poniżej 3 lat zaleca się podanie roztworu doustnego w postaci kropli (4mg/kroplę), za pomocą zakraplacza dołączonego do opakowania 30 ml. U dzieci w wieku od 3 lat zaleca się podawanie roztworu doustnego w mililitrach (ml), za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania 60 ml. Podawanie leku zależy od występowania bólu i objawów gorączki. Jeśli objawy ustąpią, należy przerwać podawanie leku.   Pedicetamol może być rozcieńczany wodą, mlekiem lub sokami owocowymi.   Uwaga! Gdy ból utrzymuje się dłużej niż 3 dni u dzieci lub 5 dni u osób dorosłych (2 dni w przypadku bólu gardła) lub gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, objawy nasilą się lub pojawiają się inne objawy, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na paracetamol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności wątroby, ciężką niedokrwistość hemolityczną, zmiany obrazu krwi, zaburzenia czynności nerek, serca lub płuc, chorobę alkoholową, stany niedożywienia.   Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe, doustne środki antykoncepcyjne i estrogeny, leki przeciwpadaczkowe (lamotryginę, fenytoinę lub inne hydantoiny, fenobarbital, metylofenobarbital, prymidon, karbamazepinę), leki przeciwgruźlicze (izoniazyd, ryfampicynę), barbiturany (stosowane jako środki nasenne, uspokajające i przeciwdrgawkowe), węgiel aktywowany (stosowany w leczeniu biegunki i wzdęć), cholestyraminę (stosowaną w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi), leki stosowane w leczeniu skazy moczanowej (probenecyd i sulfinpirazon), leki stosowane w celu przyniesienia ulgi w spazmach i kurczach żołądka, jelita i pęcherza, metoklopramid, propranolol, zydowudynę.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś ciąży lub karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia pierisią stosować krótkotwale, jedynie w przypadku konieczności.

Skutki uboczne:

Reakcje niepożądane to ogólne złe samopoczucie, niedociśnienie i zwiększone aktywności enzymów wątrobowych. Bardzo rzadko, podczas stosowania dużych dawek leku lub podczas długotrwałego leczenia, może dojść do uszkodzenia wątroby. Również bardzo rzadko może pojawić się hipoglikemia, mętny mocz, działania niepożądane ze strony nerek, wysypka skórna, pokrzywka, zmiany obrazu krwi.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Opis

Pedicetamol to produkt leczniczy o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym do stosowania w łagodnym bólu i gorączce u noworodków i dzieci.

Skład

Substancją czynną jest: paracetamol (Paracetamolum).

1 ml (25 kropli) zawiera 100 mg paracetamolu.

Substancje pomocnicze: makrogol 600, glicerol, aromat malinowy (glikol propylenowy, alkohol etylowy i alkohol benzylowy), sacharyna sodowa, azorubina (karmoizyna) (E122) i woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

  • Lek do stosowania doustnego.
  • Lek przeznaczony dla dzieci do 32 kg (w przybliżeniu wiek dziecka od 0 miesięcy do 10 lat).
  • Dawka zależna jest od masy ciała dziecka.

Zwykle stosuje się ok. 60 mg/kg masy ciała na dobę i dawka jest podawana 4-6 razy na dobę:

  • 15 mg/kg mc. co 6 godzin,
  • 10 mg/kg mc. co 4 godziny.

Instrukcja podawania leku w dawce 15 mg/kg masy ciała, co 6 godzin (czyli 4 razy na dobę):

Masa ciała Wiek Objętość (ml) mg paracetamolu Ilość kropli
do 4 kg 0-3 miesiące 0,6 ml 60 mg 15
do 7 kg 4-8 miesięcy 1 ml 100 mg 25
do 8 kg 9-11 miesięcy 1,2 ml 120 mg 30
do 10,5 kg 12-23 miesiące 1,6 ml 160 mg 40
do 13 kg 2-3 lata 2 ml 200 mg ---
do 18,5 kg 4-5 lat 2,8 ml 280 mg ---
do 24 kg 6-8 lat 3,6 ml 360 mg ---
do 32 kg 9-10 lat 4,8 ml 480 mg ---
  • U dzieci w wieku poniżej 3 lat zaleca się podawanie roztworu doustnego w postaci kropli (4 mg/kroplę), za pomocą zakraplacza dołączonego do opakowania 30 ml (kroplomierz na 2 ml).
  • U dzieci w wieku od 3 lat zaleca się podawanie roztworu doustnego w mililitrach (ml), za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania 60 ml (strzykawka na 5 ml).
  • Jeżeli pożądane działanie nie zostanie osiągnięte w ciągu 3 - 4 godzin, lek może być podawany co 4 godziny. W takim przypadku należy podawać dawkę 10 mg/kg mc.
  • U niemowląt o masie ciała poniżej 7 kg (6 miesięcy) zaleca się stosowanie czopków (jeżeli są dostępne), poza przypadkami, w których podanie tej postaci farmaceutycznej jest niemożliwe z powodów klinicznych (np. biegunka).
  • Nigdy nie należy podawać dawki większej niż maksymalna dawka dobowa 60 mg/kg/dobę bez uprzedniego skonsultowania się z lekarzem.

Działanie

Pedicetamol zawiera paracetamol, który wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Łagodzi gorączkę i ból o łagodnym nasileniu do umiarkowanego.

Wskazania

Objawowe leczenie:

  • gorączki,
  • bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Pedicetamol:

  • w przypadku uczulenia na substancję czynną - paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób):

  • złe samopoczucie,
  • niedociśnienie,
  • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):

  • uszkodzenie wątroby,
  • hipoglikemia,
  • mętny mocz,
  • zmiany liczby krwinek (neutropenia, leukopenia),
  • reakcje skórne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Podczas stosowania leku, nie należy przekraczać zalecanej jednorazowej i dobowej dawki.
  • W przypadku zaburzonej czynności nerek, wątroby, serca, płuc, niedokrwistości należy stosowanie leku omówić z lekarzem.
  • W przypadku wysokiej gorączki (powyżej 39oC) należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
  • Jeśli ból i gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub pojawią się inne objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
  • Lek zawiera azorubinę (E 122), która może wywoływać reakcje alergiczne.
  • Lek zawiera niewielką ilość etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Po otwarciu, zawartosć butelki powinna zostać zużyta maksymalnie w ciągu 6 miesięcy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Pedicetamol może wchodzić w interakcje z:

  • lekami przeciwzakrzepowymi,
  • lekami przeciwpadaczkowymi,
  • węglem aktywowanym,
  • lekami spazmolitycznymi stosowanymi w kurczach żołądka, jelit i pęcherza moczowego (leki przeciwcholinergiczne),
  • propranololem.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Pedicetamol może być stosowany w rozcieńczeniu z wodą, mlekiem, sokiem owocowym.

Ciąża i karmienie piersią

W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Wpływ na badania laboratoryjne

W przypadku planowanych badań laboratoryjnych należy poinformować lekarza o stosowaniu preparatu.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek przeznaczony dla dzieci do 32 kg masy ciała.

Podmiot odpowiedzialny

Polski Lek-Dystrybucja Sp. z o.o.
Chopina 10
34-100 Wadowice