Pangrol 10 000, kapsułki, 20 szt.

enzymy trawienne, enzymy trzustkowe, kapsułki, trawienie, niestrawność

20,19 zł
Cena za szt.: 1,01 zł
Sprawdź warianty
20 szt.
20,19 zł
1,01 zł / szt.
50 szt.
37,59 zł
0,75 zł / szt.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty PANGROL

Podmiot odpowiedzialny

Berlin-Chemie AG
Glienicker Weg 125
Berlin, Niemcy

Producent

BERLIN CHEMIE AG
Cybernetyki 7 B
Warszawa

Opis

Pangrol to lek zawierający enzymy trzustkowe dostępne bez recepty. Stosuje się go w przypadku niedoboru lub niewłaściwego działania własnych enzymów trawiennych. 

Skład

Substancją czynną jest pankreatyna wieprzowa o aktywności enzymatycznej:

lipazy 10 000 j. 
amylazy 9 000 j. 
proteaz 500 j.

Substancje pomocnicze: minitabletki: kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, olej rycynowy, utwardzany, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, 30% wodna zawiesina kopolimeru etyloakrylanu z kwasem metakrylowym (1:1), typ c, trietylu cytrynian, symetykonu emulsja 30%, talk; kapsułka: żelatyna, żelaza tlenek czerwony (e 172), żółcień chinolinowa (e 104), żelaza tlenek żółty (e 172), indygotyna (e 132), tytanu dwutlenek (e 171).

Dawkowanie

Pangrol należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości, należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

U dorosłych zwykle stosuje się 2-4 kapsułki na każdy posiłek. Dawka zależy od nasilenia zaburzeń trawienia. W jej ustaleniu pomocna jest wizyta u lekarza. 

Nie należy przyjmować dobowej dawki lipazy większej niż 15 000 - 20 000 jednostek na kilogram masy ciała.

Jak przyjmować lek Parngrol (enzymy trzustkowe)?

Kapsułki połyka się w trakcie posiłku popijając dużą ilością wody. Jeśli połknięcie kapsułki jest problematyczne, można ją otworzyć i przyjąć zawartość kapsułki z niewielką ilością płynu,a następnie popić dużą ilością wody lub soku. Minitabletki zawarte w kapsułce są odporne na działanie kwasu żołądkowego. Nie można ich kruszyć, gryźć, rzuć. Mogłoby to spowodować gorsze działanie leku oraz podrażnienia przełyku i jamy ustnej. 

Jeśli po upływie 7 – 14 dni nie nastąpiła poprawa lub nastąpiło pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem.

Działanie

Głównym składnikiem leku Pangrol jest pankreatyna, czyli sproszkowana trzustka ssaków (w tym przypadku wieprzowa). Zawiera ona enzymy trawienne. Lipaza odpowiada za trawienie tłuszczy, proteazy – białek, amylazy – cukrów. 

Wskazania

Pangrol 10 000 służy do uzupełnia enzymów trawiennych w przypadku ich niedoboru lub ich niewystarczającego działania. Stan taki może występować w przypadku:

 • przewlekłego zapalenia trzustki niezależnie od przyczyny (na tle alkoholowym, urazowym, autoimmunologicznym, polekowym, zwapnienia tropikalnego, samoistnego);
 • swoistej nieprawidłowej czynności trzustki (mukowiscydoza);
 • zwężenia przewodu trzustkowego spowodowanego np. przez chorobę nowotworową lub kamienie żółciowe;
 • zaburzenia wątroby i dróg żółciowych;
 • przebytej operacji trzustki lub wycięcia trzustki i dwunastnicy;
 • przyspieszonego pasażu jelitowego po przebytej operacji żołądka i jelit, na skutek stresu lub chorób zapalnych jelit;
 • spożywania ciężkostrawnych pokarmów roślinnych, tłuszczów lub pokarmów, do których układ trawienny nie jest przyzwyczajony, prowadzącego do pogorszenia wchłaniania substancji odżywczych i zaburzeń trawienia z towarzyszącą utratą apetytu, odbijaniem się, odruchami wymiotnymi i biegunką (niestrawność);
 • choroby trzewnej;
 • choroby zapalnej jelit (zwłaszcza choroby Crohna);
 • cukrzycy;
 • zespołu nabytego braku odporności (AIDS);
 • zespołu Shwachmana;
 • zespołu Sjögrena.

Przeciwwskazania

Leku Pangrol nie powinno się stosować w przypadku nadwrażliwości na pankreatynę, mięso wieprzowe lub inne składniki leku. Przeciwwskazaniem będzie również ostre zapalenie trzustki i ostre napady w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki, w okresie zaostrzenia choroby.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Pangrol może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 osób)

 • Biegunka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, ból brzucha, nudności, wymioty.
 • Reakcje alergiczne typu natychmiastowego, takie jak: wysypka skórna, pokrzywka, kichanie, łzawienie oczu, duszność spowodowana zwężeniem dróg oddechowych (skurcz oskrzeli), duszność.
 • Reakcje alergiczne ze strony przewodu pokarmowego.
 • W przypadku pacjentów z mukowiscydozą, po przyjęciu dużych dawek leku, opisywano występowanie zwężeń dolnych fragmentów jelita (w obszarze krętniczo-kątniczym i okrężnicy wstępującej)., które mogą prowadzić do niedrożności jelit.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

 • U pacjentów z mukowiscydozą, głównie w przypadku dużych dawek leku, może dojść do zwiększonego wydalania kwasu moczowego z moczem. Z tego powodu stężenie kwasu moczowego w moczu u tych pacjentów powinno być monitorowane, aby zapobiec powstawaniu kamieni z kwasu moczowego. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Pangrol 10 000 zawiera czynne enzymy, które w przypadku uwolnienia w jamie ustnej, na przykład w wyniku rozgryzienia kapsułki, mogą prowadzić do podrażnienia (owrzodzeń) błony śluzowej jamy ustnej.

Wszelkie nietypowe objawy ze strony brzucha, żołądka, jelit powinny być zbadane przez lekarza. Dotyczy to szczególnie osób przyjmujących ponad 10000 j. Ph. Eur. lipazy na kg masy ciała na dobę.

W przypadku objawów wskazujących na niedrożność jelit (np. ból brzucha, brak czynności jelit, nudności, wymioty) należy skontaktować się z lekarzem. Problem ten głównie dotyczy pacjentów z mukowiscydozą. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Pangrol (enzymy trzustkowe) może zmniejszać wchłanianie kwasu foliowego (może być konieczna dodatkowa suplementacja tego składnika). 

Lek może również osłabiać działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych: akarbozy i miglitolu. 

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Pangrol przyjmuje się w trakcie posiłku i popija dużą ilością wody. 

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Dawkowanie leku u dzieci ustalane jest przez lekarza. 

Cechy produktu

Polecane artykuły
 • Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ból brzucha, nudności, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, znacząca utrata masy ciała, chudnięcie czy szybkie uczucie sytości – to jedne z najczęstszych objawów raka trzustki. Guz ten należy do jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworów. Opublikowane kilka dni temu wyniki badań angielskich naukowców, w których wzięto pod uwagę dane dotyczące aż 10 milionów mieszkańców Anglii, dają nadzieję, że wykrycie choroby będzie możliwe dużo wcześniej niż ma to miejsce obecnie.

 • O tym, od których badań należy zacząć diagnozować dysfunkcję trzustki, powinien decydować lekarz na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów. Warto pamiętać, że tak jak w przypadku innych chorób, tak i przy schorzeniach trzustki szybkie postawienie diagnozy może bardzo pomóc pacjentowi w „wykryciu w porę” podłoża niepokojących objawów. Jednym z oznaczeń, jakie można wykonać w tym celu, jest profil trzustkowy. Jak się przygotować do badania? Jakie są normy enzymów? Ile kosztuje badanie biochemiczne funkcji trzustki?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij