Węgiel leczniczy Microfarm, 200 mg, kapsułki, 20 szt.

węgiel, kapsułki, biegunka, zatrucie pokarmowe, wzdęcia

11,99 zł
Cena za szt.: 0,60 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

PPH MICROFARM Kacperski i wspólnicy Spółka jawna
os. H. Sienkiewicza 33
32-080 Zabierzów

Opis

Węgiel leczniczy Microfarm to produkt leczniczy, w którym substancją czynną jest sproszkowany węgiel aktywny. Wykorzystując duże zdolności adsorpcyjne węgla aktywnego, stosuje się go podczas zatruć pokarmowych, biegunek oraz pomocniczo przy wzdęciach.

Skład

Substancją czynną jest węgiel aktywny (Carbo activatus), węgiel leczniczy.

1 kapsułka zawiera 200 mg węgla aktywnego.

Substancje pomocnicze: żelatyna, dwutlenek tytanu E 171.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie zależy od wieku pacjenta:

  • Niemowlęta: w przypadku zatruć, zaleca się jednorazowo 1g (zawartość 5 kapsułek )na 1 kg wagi dziecka. Produkt leczniczy należy wymieszać z niewielką ilością wody i podać w postaci zawiesiny.
  • Dzieci powyżej 1 roku życia: podczas zatruć lekami lub substancjami chemicznymi podaje się zazwyczaj jednorazowo 10 do 20 kapsułek. Dzieciom do 4 roku życia podaje się zawartość kapsułek w niewielkiej ilości wody, w postaci zawiesiny.
  • Dzieci powyżej 12 lat i dorośli: podczas lżejszych zatruć pokarmowych z objawami wzdęć lub nadmiernej fermentacji jelitowej podaje się 4-6 kapsułek kilka razy dziennie, do momentu ustąpienia objawów. Przy poważniejszych przypadkach biegunki należy przyjmować zawiesinę z węgla aktywnego (zawartość 15 kapsułek zmieszana z niewielką ilością wody) co godzinę (3-4razy) do ustąpienia objawów. W przypadku zatruć chemicznych i w zatruciach lekami niezwłocznie podać 10 kapsułek węgla i popić wodą. Dawkę tę powtórzyć kilkakrotnie. Natychmiast zawiadomić lekarza, podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

W poważnych zatruciach podaje się jednorazowo 40-10 g węgla leczniczego w postaci wodnej zawiesiny. Zawiesinę można również podawać przez sondę żołądkową przy płukaniu żołądka.

Działanie

Węgiel leczniczy Microfarm to sproszkowany węgiel aktywny, który dzięki temu posiada dużą powierzchnię właściwą, gdzie zachodzi proces adsorpcji substancji. W ten sposób wszystkie obecne w przewodzie pokarmowym substancje (także chorobotwórcze), drobnoustroje (grzyby, bakterie) i toksyny bakteryjne adsorbują się (osadzają się) na powierzchni węgla aktywnego, który nie jest trawiony tylko w całości wydalany razem z adsorbentami znajdującymi się na jego powierzchni.

Węgiel aktywny to najsilniejszy środek adsorpcyjny stosowany w lecznictwie. Na powierzchni węgla leczniczego wiąże się większość stałych środków leczniczych (salicylany, barbiturany, benzodiazepiny, fenotiazyny, klonidyna, kokaina, środki pobudzające OUN, glikozydy nasercowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, nikotyna, paracetamol, inhibitory MAO, propranolol i inne środki blokujące receptory beta-adrenergiczne, fenytoina, chinina, związki purynowe, zydowudyna). Adsorpcji na węglu aktywnym nie ulegają alkohole, a sole mineralne rozpuszczalne w wodzie słabo adsorbują się.

Wskazania

Węgiel leczniczy Microfarm stosuje się w biegunce, zatruciach pokarmowych. Można również podawać jako środek pomocniczy przy wzdęciach. Po porozumieniu z lekarzem, Węgiel leczniczy Microfarm stosuje się w zatruciach lekami i substancjami chemicznymi.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować preparatu:

  • jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Po zastosowaniu znacznych ilości węgla leczniczego obserwuje się zaparcia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Jeśli po zastosowaniu Węgiel leczniczy Microfarm biegunka nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem.
  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
  • Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Węgiel aktywny przyjmowany jednocześnie z innymi lekami powoduje ich mniejsze wchłanianie z przewodu pokarmowego a także działanie. Dotyczy to doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwzakrzepowych, antybiotyków a także: salicylany, barbiturany, benzodiazepiny, fenotiazyny, klonidyna, kokaina, środki pobudzające OUN, glikozydy nasercowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, nikotyna, paracetamol, inhibitory MAO, propranolol i inne środki blokujące receptory beta-adrenergiczne, fenytoina, chinina, związki purynowe, zydowudyna.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Węgiel leczniczy Microfarm nie wchłania się z przewodu pokarmowego, więc nie przewiduje się zagrożeń podczas stosowania produktu w okresie ciąży i karmienia piersią. Należy jednak zwrócić uwagę na właściwości zapierające preparatu.

Cechy produktu

Polecane artykuły
Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij