Salmonella wykryta w partiach chałwy sezamowej z Kauflandu
Państwowy Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega konsumentów o wykryciu bakterii Salmonelli w dwóch partiach chałwy sezamowej dystrybuowanej przez sieć Kaufland.
- Szczegóły dotyczące wycofanych produktów
- Chałwa sezamowa – co zrobić, jeśli jesteśmy w posiadaniu wadliwej serii produktu?
- Czym jest bakteria Salmonella?
W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 15 stycznia 2024 roku czytamy, że w sprawozdaniach z badań próbki żywności stwierdzono wykrycie obecności Salmonella spp., serogrupa CO, w dwóch próbkach chałwy sezamowej dystrybuowanej przez sieć Kaufland.
Szczegóły dotyczące wycofanych produktów
Producent: Elis Ali Eski, ul. Gdyńska 32, 80-209 Tuchom
K-Classic Chałwa sezamowa o smaku waniliowym 100 g
Numer partii: 12.10/1K
Data minimalnej trwałości: 12.04.2025
Chałwa sezamowa kakaowa, 5 kg
Numer partii: 12.09/2
Data minimalnej trwałości: 12.03.2025
Chałwa sezamowa – co zrobić, jeśli jesteśmy w posiadaniu wadliwej serii produktu?
Wyłącznym dystrybutorem chałwy marki K-Classic jest popularna sieć marketów Kaufland. Przedstawiciele firmy zapewniają, że wskazane produkty chałwy sezamowej, jak i wszystkie inne produkty tego producenta, zostały na początku stycznia wycofane ze sklepów sieci.
Jeśli jednak zdążyliśmy kupić chałwę sezamową marki K-Classic, Kaufland gwarantuje możliwość jej zwrotu w dowolnym markecie sieci. W tym przypadku klienci otrzymają zwrot pieniędzy, nawet jeśli nie okażą paragonu potwierdzającego zakup.
Czym jest bakteria Salmonella?
Warto wiedzieć, że spożycie wskazanych w ostrzeżeniu GIS produktów wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.
Po upływie sześciu godzin (maksymalnie trzech dób) od spożycia zakażonego produktu bakterie rodzaju Salmonella zaczynają wywoływać w organizmie niepokojące objawy. Wywołane przez nie zatrucie manifestuje się symptomami charakterystycznymi dla zatruć pokarmowych: biegunką, nudnościami i wymiotami. Mogą też wystąpić gorączka, dreszcze czy bóle mięśniowe.