Chałwa
Kamil Durajczyk

Salmonella wykryta w partiach chałwy sezamowej z Kauflandu

Państwowy Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega konsumentów o wykryciu bakterii Salmonelli w dwóch partiach chałwy sezamowej dystrybuowanej przez sieć Kaufland.

 1. Szczegóły dotyczące wycofanych produktów
 2. Chałwa sezamowa – co zrobić, jeśli jesteśmy w posiadaniu wadliwej serii produktu?
 3. Czym jest bakteria Salmonella?

W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 15 stycznia 2024 roku czytamy, że w sprawozdaniach z badań próbki żywności stwierdzono wykrycie obecności Salmonella spp., serogrupa CO, w dwóch próbkach chałwy sezamowej dystrybuowanej przez sieć Kaufland.

Szczegóły dotyczące wycofanych produktów

Producent: Elis Ali Eski, ul. Gdyńska 32, 80-209 Tuchom

K-Classic Chałwa sezamowa o smaku waniliowym 100 g

Numer partii: 12.10/1K

Data minimalnej trwałości: 12.04.2025

Chałwa sezamowa kakaowa, 5 kg

Numer partii: 12.09/2

Data minimalnej trwałości: 12.03.2025

Chałwa sezamowa – co zrobić, jeśli jesteśmy w posiadaniu wadliwej serii produktu?

Wyłącznym dystrybutorem chałwy marki K-Classic jest popularna sieć marketów Kaufland. Przedstawiciele firmy zapewniają, że wskazane produkty chałwy sezamowej, jak i wszystkie inne produkty tego producenta, zostały na początku stycznia wycofane ze sklepów sieci.

Jeśli jednak zdążyliśmy kupić chałwę sezamową marki K-Classic, Kaufland gwarantuje możliwość jej zwrotu w dowolnym markecie sieci. W tym przypadku klienci otrzymają zwrot pieniędzy, nawet jeśli nie okażą paragonu potwierdzającego zakup.

Powiązane produkty

Czym jest bakteria Salmonella?

Warto wiedzieć, że spożycie wskazanych w ostrzeżeniu GIS produktów wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Po upływie sześciu godzin (maksymalnie trzech dób) od spożycia zakażonego produktu bakterie rodzaju Salmonella zaczynają wywoływać w organizmie niepokojące objawy. Wywołane przez nie zatrucie manifestuje się symptomami charakterystycznymi dla zatruć pokarmowych: biegunką, nudnościami i wymiotami. Mogą też wystąpić gorączka, dreszcze czy bóle mięśniowe.

Dowiedz się więcej o bakteriach Salmonella i możliwych powikłaniach po kontakcie z nimi – sprawdź na DOZ.pl
 1. Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wykrycie bakterii Salmonella w dwóch partiach chałwy sezamowej, [online] https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-wykrycie-bakterii-salmonella-w-dwoch-partiach-chalwy-sezamowej [dostęp:] 16.01.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Nowatorska szczepionka przeciwko Salmonelli

  Naukowcy z University of Florida opracowali szczepionkę przeciwko bakterii wywołującej objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty – Salmonelli. Przetestowali ją na zwierzętach. Jakie były wyniki badania?

 • Zakażenie bakterią salmonelli

  Salmonella to rodzaj bakterii z rodziny Enterobacteriaceae, do której należą względnie beztelnowe gram-ujemne pałeczki. Można wyróżnić kilka rodzajów tych bakterii – jedne z nich odpowiedzialne są za wywoływanie salmonellozy, inne zaś odpowiadają za rozwój duru brzusznego oraz duru rzekomego.

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Jak odbudować florę bakteryjną w jelitach?

  Florę bakteryjną w jelitach człowieka stanowią biliony mikroorganizmów, głównie bakterii, które żyją z nami w korzystnej dla obu stron symbiozie – bakterie mają środowisko do życia i rozmnażania, zaś człowiek prawdziwe wsparcie dla funkcjonowania układu pokarmowego, immunologicznego, a nawet nerwowego. Dobrze więc z należytą troską traktować takich lokatorów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

  Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

 • Kawa czy matcha? Eksperci rozwiewają wątpliwości

  Poranek rozpoczęty bez małej czarnej? Dla niektórych to niewyobrażalne. Choć kawa daje nam mnóstwo korzyści, coraz głośniej mówi się o prozdrowotnym działaniu matchy – japońskiej sproszkowanej zielonej herbaty. Specjaliści doradzają, który napój wybrać.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij