Jak odbudować florę bakteryjną w jelitach?
Florę bakteryjną w jelitach człowieka stanowią biliony mikroorganizmów, głównie bakterii, które żyją z nami w korzystnej dla obu stron symbiozie – bakterie mają środowisko do życia i rozmnażania, zaś człowiek prawdziwe wsparcie dla funkcjonowania układu pokarmowego, immunologicznego, a nawet nerwowego. Dobrze więc z należytą troską traktować takich lokatorów. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Probiotyki to według definicji WHO „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Drobnoustroje produkują kwas mlekowy i są elementem naturalnej flory bakteryjnej w jelitach. Probiotyki możemy znaleźć głównie w fermentowanych przetworach mlecznych i kiszonkach.
Prebiotyki, nazywane też „substancjami balastowymi”, to składniki jedzenia nie ulegające trawieniu (np. błonnik), stają się pokarmem dla naszej flory jelitowej. Takie substancje znajdziemy głównie w czosnku, cebuli, płatkach owsianych, pszenicy, porach i szparagach.
Kiedy wspomóc jelita?
W niektórych sytuacjach flora bakteryjna w jelitach wymaga specjalnego wsparcia. Dzieje się tak, kiedy układ pokarmowy z różnych powodów jest obciążony, na przykład przez biegunkę. Biegunkę wywołują bakterie (Escherichia sp., Salmonella sp., Shigella sp., Campylobacter sp.) lub rotawirusy. Stosowanie antybiotyków równie często jest przyczyną biegunek, przy których rolę probiotyków trudno przecenić. Bakterie probiotyczne znalazły także zastosowanie w przeciwdziałaniu i łagodzeniu zaparć oraz schorzeń alergicznych.
Nadal trwają badania nad związkiem pomiędzy używaniem probiotyków a chorobami nowotworowymi. Jeśli więc cierpisz na którąś z tych dolegliwości lub po prostu czujesz, że coś „nie gra” w twoich jelitach, możesz wzbogacić swoją dietę o produty pro- i prebiotyczne bądź wspomóc się suplementami. Pamiętaj, że niekiedy sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem, a niektóre schorzenia leczy się konkretnymi szczepami bakterii.
Domowe sposoby na odbudowanie mikroflory jelitowej
Odbudowanie flory bakteryjnej w jelitach wcale nie musi być trudne. Możemy to zrobić, włączając do codziennego jadłospisu produkty bogate w bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus sp. Są to przetwory mleczne, takie jak jogurt, maślanka, zsiadłe mleko czy kefir. Producenci coraz częściej umieszczają na etykiecie informację o zawartości dobroczynnych mikroorganizmów.
Jeśli chcemy odbudować florę bakteryjną w jelitach, nie wolno nam zapominać o równoczesnym jedzeniu artykułów spożywczych o właściwościach prebiotycznych. Należą do nich czosnek, por, cebula, pomidory, cykoria, banany, aloes, siemię lniane, jęczmień, owies i rośliny strączkowe. Poza korzyściami regeneracyjnymi dla mikroflory są bogatym źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych.
Suplementy z probiotykami odbudowują florę bakteryjną w jelitach
Czasami warto dodatkowo wspomóc jelita, sięgając po dostępne bez recepty suplementy probiotyczne. Lepiej wybierać te, w których znajduje się kilka szczepów bakterii – niektóre zawierają ich aż 8 (ponad 400 miliardów bakterii!).
Według badań przeprowadzonych na modelu układu pokarmowego człowieka w 2011 roku w Quebecu w Kanadzie, probiotyki najlepiej przyjmować w trakcie posiłku albo tuż przed nim – jedzenie działa ochronnie w trudnych warunkach, jakie panują w żołądku. Warto przyjmować probiotyki w obecności prebiotyków. Często można dostać gotowe połączenie w postaci synbiotyku.