Jak odbudować florę bakteryjną w jelitach?
Katarzyna Parzuchowska

Jak odbudować florę bakteryjną w jelitach?

Florę bakteryjną w jelitach człowieka stanowią biliony mikroorganizmów, głównie bakterii, które żyją z nami w korzystnej dla obu stron symbiozie – bakterie mają środowisko do życia i rozmnażania, zaś człowiek prawdziwe wsparcie dla funkcjonowania układu pokarmowego, immunologicznego, a nawet nerwowego. Dobrze więc z należytą troską traktować takich lokatorów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Probiotyki to według definicji WHO „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Drobnoustroje produkują kwas mlekowy i są elementem naturalnej flory bakteryjnej w jelitach. Probiotyki możemy znaleźć głównie w fermentowanych przetworach mlecznych i kiszonkach.

Prebiotyki, nazywane też „substancjami balastowymi”, to składniki jedzenia nie ulegające trawieniu (np. błonnik), stają się pokarmem dla naszej flory jelitowej. Takie substancje znajdziemy głównie w czosnku, cebuli, płatkach owsianych, pszenicy, porach i szparagach.

Kiedy wspomóc jelita?

W niektórych sytuacjach flora bakteryjna w jelitach wymaga specjalnego wsparcia. Dzieje się tak, kiedy układ pokarmowy z różnych powodów jest obciążony, na przykład przez biegunkę. Biegunkę wywołują bakterie (Escherichia sp., Salmonella sp., Shigella sp., Campylobacter sp.) lub rotawirusy. Stosowanie antybiotyków równie często jest przyczyną biegunek, przy których rolę probiotyków trudno przecenić. Bakterie probiotyczne znalazły także zastosowanie w przeciwdziałaniu i łagodzeniu zaparć oraz schorzeń alergicznych.

Nadal trwają badania nad związkiem pomiędzy używaniem probiotyków a chorobami nowotworowymi. Jeśli więc cierpisz na którąś z tych dolegliwości lub po prostu czujesz, że coś „nie gra” w twoich jelitach, możesz wzbogacić swoją dietę o produty pro- i prebiotyczne bądź wspomóc się suplementami. Pamiętaj, że niekiedy sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem, a niektóre schorzenia leczy się konkretnymi szczepami bakterii.

Domowe sposoby na odbudowanie mikroflory jelitowej

Odbudowanie flory bakteryjnej w jelitach wcale nie musi być trudne. Możemy to zrobić, włączając do codziennego jadłospisu produkty bogate w bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus sp. Są to przetwory mleczne, takie jak jogurt, maślanka, zsiadłe mleko czy kefir. Producenci coraz częściej umieszczają na etykiecie informację o zawartości dobroczynnych mikroorganizmów.

Produkt o właściwościach probiotycznych musi zawierać przynajmniej 10 mln (107) Bifidobacterium lub 100 mln (108) Lactobacillus. Skład na etykiecie powinien być jak najkrótszy – najlepiej, żeby ograniczał się do mleka i żywych kultur bakterii, to w zupełności wystarczy. Dobrym źródłem bakterii kwasu mlekowego są również tradycyjne polskie kiszonki, a zwłaszcza kapusta kiszona, ogórki kiszone i kwas chlebowy.

Jeśli chcemy odbudować florę bakteryjną w jelitach, nie wolno nam zapominać o równoczesnym jedzeniu artykułów spożywczych o właściwościach prebiotycznych. Należą do nich czosnek, por, cebula, pomidory, cykoria, banany, aloes, siemię lniane, jęczmień, owies i rośliny strączkowe. Poza korzyściami regeneracyjnymi dla mikroflory są bogatym źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych.

Polecane dla Ciebie

Suplementy z probiotykami odbudowują florę bakteryjną w jelitach

Czasami warto dodatkowo wspomóc jelita, sięgając po dostępne bez recepty suplementy probiotyczne. Lepiej wybierać te, w których znajduje się kilka szczepów bakterii – niektóre zawierają ich aż 8 (ponad 400 miliardów bakterii!).

Według badań przeprowadzonych na modelu układu pokarmowego człowieka w 2011 roku w Quebecu w Kanadzie, probiotyki najlepiej przyjmować w trakcie posiłku albo tuż przed nim – jedzenie działa ochronnie w trudnych warunkach, jakie panują w żołądku. Warto przyjmować probiotyki w obecności prebiotyków. Często można dostać gotowe połączenie w postaci synbiotyku.

W. Deptuła, M. Adamiak, B. Tokarz-Deptuła i in., Probiotyki a wybrane schorzenia u ludzi, „Postępy Mikrobiologii”, 54, 2, 2015; pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5422015133.pdf.
T. A. Tompkins, I. Mainville, Y. Arcand, The impact of meals on a probiotic during transit through a model of the human upper gastrointestinal tract, „Benef Microbes”, 1, 2(4), 2011; doi: 10.3920/BM2011.0022; ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22146689.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wysypka na ciele - wysypka alergiczna, wysypka jako objaw choroby

    Każdego roku wysypka jest przyczyną pukania do drzwi dermatologów setek pacjentów. Problem w tym, że nie każda wysypka objawia się w sposób charakterystyczny na skórze danej osoby i bez złożenia w całość wszystkich towarzyszących wysypce objawów trudno określić jej przyczynę. Alergia to tylko jedna z możliwości.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij