Nowatorska szczepionka przeciwko Salmonelli
Naukowcy z University of Florida opracowali szczepionkę przeciwko bakterii wywołującej objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka i wymioty – Salmonelli. Przetestowali ją na zwierzętach. Jakie były wyniki badania?
Donosowa szczepionka przeciwko Salmonelli zadziałała u myszy
Dotychczas naukowcom nie udało się wynaleźć szczepionki przeciwko Salmonelli nietyfusowej (czyli niebędącej serotypem S. Typhi wywołującym dur brzuszny). Tymczasem bakteria ta pozostaje poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi, szacuje się, że powoduje ona kilkaset tysięcy zgonów rocznie. Oprócz tego, że nie istnieją skuteczne metody zapobiegania zakażeniom, wzrasta odporność Salmonelli na antybiotyki, co znacząco utrudnia leczenie. Nowe badanie przeprowadzone na myszach przez zespół mikrobiologów z Uniwersytetu Florydy w Stanach Zjednoczonych daje nadzieję na zmianę tej sytuacji. Uczeni opracowali szczepionkę przeciwko Salmonelli, wykorzystując małe pęcherzyki pozakomórkowe (ang. Extracellular Vesicles, EVs) do wywoływania odpowiedzi immunologicznych na ten patogen.
Badacze podali gryzoniom EVs doustnie lub przez aerozol do nosa w trzech dawkach, grupa kontrolna otrzymała natomiast sól fizjologiczną. Po czterech tygodniach naukowcy zarazili wszystkie myszy Salmonellą – tylko te z nich, które otrzymały pęcherzyki zewnątrzkomórkowe donosowo, były w stanie wytworzyć pamięciową odpowiedź immunologiczną przeciwko tej bakterii. Na razie nie wiadomo jeszcze, jak długo będzie utrzymywał się ten efekt (eksperyment trwał 4 tygodnie).
Ograniczenia związane z badaniem
Autorzy badania zwracają uwagę, że pęcherzyki pozakomórkowe stanowią podstawowy nośnik komunikacji między komórkami, jednak zdolność tych cząstek do wywoływania odpowiedzi ochronnych przeciwko infekcjom Gram-ujemnym pozostaje niejasna (naukowcy nie są jeszcze pewni m.in. tego, jakie konkretne składniki badanych EVs napędzają ochronne odpowiedzi komórek Th1 u immunizowanych zwierząt).
Objawy salmonellozy
Salmonella to rodzaj bakterii Gram-ujemnej z rodziny Enterobacteriaceae wywołującej schorzenia przewodu pokarmowego. Do zakażenia może dojść na skutek spożycia pokarmu lub wody, w których znajdują się drobnoustroje, najczęściej źródłem zakażenia są jaja oraz mięso drobiowe. Jego przebieg może mieć różny charakter w zależności od czynnika etiologicznego, ilości bakterii, jaka wniknęła do organizmu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta – od łagodnego po ostry, gwałtowny.
Objawy zakażenia Salmonellą to:
- biegunka,
- ból brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- gorączka.
W większości przypadków choroba ma charakter samoograniczający się (trwa od 3 do 7 dni), jednak jeśli objawy są mocno nasilone, mogą prowadzić do groźnego odwodnienia i pogorszenia stanu ogólnego. Zdarza się, że konieczna jest hospitalizacja chorego.