Vigalex Forte, 2000 IU, tabletki, 120 szt.

witamina d, witamina d3 (cholekalcyferol), tabletka, niedobór witamin

34,99 zł
Cena za szt.: 0,29 zł
Sprawdź warianty
30 szt.
14,99 zł
0,50 zł / szt.
60 szt.
19,79 zł
0,33 zł / szt.
120 szt.
34,99 zł
0,29 zł / szt.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

Produkt leczniczy Vigalex® Forte przeznaczony jest do stosowania
u pacjentów w wieku od 11 lat z prawidłową masą ciała w celu:

 • zapobieganiu niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych
 • profilaktyki niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią
 • leczenia wspomagającego osteoporozy u dorosłych
 • zapobiegania krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych

https://www.sps.nhs.uk/articles/which-vitamin-d-preparations-are-suitable-for-a-vegetarian-or-vegan-diet/

Vigalex® Forte (2000 IU): Jedna tabletka zawiera 20 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,05 mg (2000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Wskazania do stosowania: Zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych, profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersiąw porozumieniu z lekarzem, zapobieganie niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych, leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria, kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek, rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania. Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczącedziałań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Pokaż wszystkie produkty VIGALEX

Podmiot odpowiedzialny

Biofarm Sp. z o. o.
Wałbrzyska 13
60-198 Poznań

Opis

Tabletki Vigalex Forte to witamina D3 w formie leku. Produkt leczniczy jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat z prawidłową masą ciała, aby między innymi zapobiegać niedoborom witaminy D czy krzywicy i osteomalacji. Tabletki zawierają dawkę 2000IU, więc najczęściej lek stosuje się raz dziennie.

Skład

Substancją czynną leku jest cholekalcyferol (witamina D3).

1 tabletka zawiera 2000 IU (0,05 mg) witaminy D3 w postaci proszku o masie 20 mg.
IU - jednostki międzynarodowe

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), wapnia wodorofosforan dwuwodny, skrobia żelowana, kukurydziana, krospowidon (typ A), sacharoza, magnezu stearynian, sodu askorbinian, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna bezwodna, all-rac-α-Tokoferol.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie. Vigalex Forte  przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania, więc nie należy stosować leku dłużej niż 3 miesiące ani w dawkach większych niż zalecane. Bez wiedzy lekarza nie należy również przyjmować innych produktów leczniczych czy suplementów diety lub środków spożywczych z witaminą D, kalcytriolem albo innymi analogami i metabolitami cholekalcyferolu.

Dawkowanie Vigalexu Forte zależy od wieku i wskazania medycznego.

Dzieci w wieku od 6 do 10 lat z prawidłową masą ciała :1000 IU na dobę

Młodzież w wieku od 11 do 18 lat z prawidłową masą ciała:  - zapobieganie niedoborowi witaminy D: od 1000 do 2000 IU na dobę; - zapobieganie krzywicy i osteomalacji: 2000 IU na dobę.

Dorośli z prawidłową masą ciała: - zapobieganie niedoborowi witaminy D: od 1000 do 2000 IU na dobę; - zapobieganie krzywicy i osteomalacji: 2000 IU na dobę; - leczenie wspomagające osteoporozy: od 2000 do 4000 IU na dobę Osoby w podeszłym wieku (powyżej 75 lat).

Kobiet planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią: Według wskazań lekarza.

Działanie

Vigalex Forte dostarcza witaminę D3, która jest bardzo istotna podczas tworzenia kości. Cholekalcyferol jest wytwarzany przez organizm człowieka w skórze pod wpływem światła słonecznego, ale również dostarcza się go z pokarmem. Gdy poziom witaminy D jest za niski mogą wystąpić zaburzenia wpanienia kości, czyli krzywica, lub osteomalcja. Lek dostarczając witaminę D pomaga zapobiegać hipowitaminozie.

Wskazania

Lek Vigalex Forte podaje się w profilaktyce niedoborów witaminy D u dzieci i dorosłych, a także kobiet planujących ciążę, w ciąży oraz karmiących piersią w porozumieniu z lekarzem. Lek pomaga zapobiegać krzywicy i osteomalacji u dzieci oraz dorosłych. Wskazaniem do zastosowania jest leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych.

Przeciwwskazania

Nie stosować Vigalexu Forte w przypadku uczulenia na substancję czynną lub którykolwiek ze składników leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania leku są hiperkalcemia, hiperkalcuria, kamica nerkowa czy ciężka niewydolność nerek, jak również rzekoma niedoczynność przytarczyc.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha lub biegunka; reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd skóry, wysypka lub pokrzywka; w przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek występuje hiperkalcemia (zbyt duże stężenie wapnia we krwi) i hiperkalciuria (nadmierne wydalanie wapnia z moczem). W pojedynczych przypadkach opisywano zejścia śmiertelne.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku należy prowadzić pod kontrolą lekarza w przypadku, gdy:

 • przyjmowane są inne produkty zawierające witaminę D,
 • pacjent choruje na sakidozę, zaburzenia czynności nerek,
 • jest przyjmowany przez dłuższy czas.

Lek Vigalex Forte zawierają sacharozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tych leków.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w zalecanej jednostce dawkowania, to znaczy, że lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed światłem.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Vigalex Forte może wchodzić w interakcje z:

 • lekami zobojętniającymi,
 • fenytoiną czy barbituranami,
 • lekami moczopędnymi,
 • glikokortykosteroidami,
 • glikozydami naparstnicy,
 • metabolitami, analgoami witaminy D,
 • ryfampicyną i izoniazydem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża:
Należy poradzić się lekarza w celu ustalenia dawki witaminy D, jaką pacjentka powinna przyjmować w okresie ciąży. Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 IU na dobę, niezależnie od pory roku, chyba, że lekarz zaleci inny sposób dawkowania. W czasie ciąży kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ ich zapotrzebowanie na witaminę D może różnić się w zależności od zasobów ustrojowych witaminy D. Bez kontroli lekarskiej nie należy przyjmować witaminy D w dawkach wyższych niż 2000 IU/dobę.

Karmienie piersią:
Należy poradzić się lekarza w celu ustalenia dawki witaminy D, jaką pacjentka powinna przyjmować w okresie karmienia piersią. Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 IU na dobę, niezależnie od pory roku, chyba, że lekarz zaleci inny sposób dawkowania. W czasie karmienia piersią kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ ich zapotrzebowanie na witaminę D może różnić się w zależności od zasobów ustrojowych witaminy D. Bez kontroli lekarskiej nie należy przyjmować witaminy D w dawkach wyższych niż 2000 IU/dobę.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Produkt przeznaczony dla pacjentów w wieku powyżej 11 lat.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij