Vigalex Forte, 2000 IU, tabletki, 60 szt.

witamina d3 (cholekalcyferol), tabletka, osteoporoza, niedobór witamin, krzywica

19,79 zł
Cena za szt.: 0,33 zł
Sprawdź warianty
30 szt.
13,99 zł
0,47 zł / szt.
60 szt.
19,79 zł
0,33 zł / szt.
120 szt.
34,99 zł
0,29 zł / szt.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

Produkt leczniczy Vigalex® Forte przeznaczony jest do stosowania
u pacjentów w wieku od 11 lat z prawidłową masą ciała w celu:

 • zapobieganiu niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych
 • profilaktyki niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią
 • leczenia wspomagającego osteoporozy u dorosłych
 • zapobiegania krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych

https://www.sps.nhs.uk/articles/which-vitamin-d-preparations-are-suitable-for-a-vegetarian-or-vegan-diet/

Vigalex® Forte (2000 IU): Jedna tabletka zawiera 20 mg cholekalcyferolu, proszku, co odpowiada 0,05 mg (2000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). Wskazania do stosowania: Zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych, profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersiąw porozumieniu z lekarzem, zapobieganie niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych, leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria, kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek, rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania. Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczącedziałań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Pokaż wszystkie produkty VIGALEX

Podmiot odpowiedzialny

Biofarm Sp. z o. o.
Wałbrzyska 13
60-198 Poznań

Producent

BIOFARM
Wałbrzyska 13
Poznań

Opis

Lek Vigalex Forte w formie tabletek zawiera witaminę D3 (Cholecalciferolum). Przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia w celu zapobiegania jej niedoborom witaminy D. 

Skład

Substancją czynną leku jest cholekalcyferol (witamina D3). 

1 tabletka zawiera 20 mg cholekalcyferolu, co odpowiada 0,05 mg (2000 IU) witaminy D3.

Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), wapnia wodorofosforan dwuwodny, skrobia żelowana, kukurydziana, krospowidon (typ A), sacharoza, magnezu stearynian, sodu askorbinian, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna bezwodna, all-rac-α-Tokoferol.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecane dawkowanie dla dzieci powyżej 6 roku życia wynosi 1000 IU na dobę. Młodzieży w weku 11-18 lat, w celu zapobiegania niedoborom należy podawać 1000-2000 IU na dzień. Aby zapobiegać krzywicy i osteomalacji w tej grupie wiekowej dawka dobowa powinna wynosić 2000 IU. Osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie 1000-2000 IU w ciągu doby, aby przeciwdziałać powstawianiu niedoborów witaminy D3 lub 2000 IU dziennie w celu zapobiegania krzywicy i osteomalacji. W trakcie leczenia wspomagającego osteoporozy u osób dorosłych zaleca się przyjmowanie 2000-4000 IU na dobę. 

Tabletkę należy podawać doustnie, popijając ją wodą. Bez nadzoru lekarza nie należy przyjmować produktu dłużej niż przez 3 miesiące lub w dawkach większych niż zalecane. 

Wskazania

Vigalex Forte wskazany jest do stosowania w przypadku wystąpienia niedoborów witaminy D3. Zalecany jest także w celach profilaktycznych u kobiet ciężarnych, karmiących piersią lub planujących powiększenie rodziny. Ponadto lek polecany jest w celu zapobiegania powstawaniu krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych, a także w leczeniu wspomagającym krzywicy u osób pełnoletnich. 

Przeciwwskazania

Nie należy przyjmować tabletek w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników, jeśli pacjent posiada hiperkalcemię lub hiperkalciurię, kamicę nerkową, ciężką niewydolność nerek lub w przypadku rzekomej niedoczynności przytarczyc. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Z nieznaną częstotliwością zgłaszano zgłaszano wystąpienie dolegliwości żołądkowo-jelitowych (zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka), reakcje nadwrażliwości (świąd skóry, wysypka, pokrzywka). Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek odnotowano wystąpienie hiperkalcemii i hiperkalciurii. 

W pojedynczych przypadkach opisywano śmierć pacjenta. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania produktu należy zasięgnąć opinii lekarza, szczególnie, gdy pacjent przyjmuje inne produkty zawierające witaminę D, ma sarkoidozę, zaburzenia czynności nerek, przyjmuje glikozydy nasercowe lub leki moczopędne, a także jeśli leczenie jest długotrwałe (powyżej 3 miesięcy). 
Jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję różnych cukrów przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem, gdyż w składzie znajduje się sacharoza. 
Lek, w zalecanej jednostce dawkowania zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg), co oznacza, że jest on wolny od sodu. 
Nie stosować po upływie terminu ważności. 
Lek przechowywać w temperaturze pokojowej.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Vigalex Forte może wchodzić w interakcje z następującymi lekami:

 • lekami zobojętniającymi zawierającymi glin lub magnez - mogą zwiększać stężenie glinu i magnezu we krwi oraz nasilać ryzyko toksycznego działania glinu. 
 • niektórymi lekami przeciwpadaczkowymi, uspokajającymi i nasennymi (zawierającymi fenytoinę lub barbiturany) - zmniejszenie skuteczności działania
 • Niektórymi lekami moczopędnymi - mogą prowadzić do powstania hiperkalcemii 
 • Glikokortykosteroidami - mogą znosić działanie leku Vigalex Forte
 • Glikozydami naparstnicy - nasilenie ich działania i toksyczności, co może prowadzić do zaburzeń rytmu serca
 • Ryfampicyną i izoniazydem - zmniejszenie skuteczności leku
 • Metabolitami i analogami witaminy D (np. kalcytriolem)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W trakcie ciąży i podczas karmienia piersią lek Vigalex Forte można stosować w dawce nie większej niż 2000 IU na dobę, jednak zalecane jest, aby przed rozpoczęciem leczenia skonsultować się z lekarzem. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek dozwolony jest do stosowania u dzieci powyżej 6 roku życia.
Produkt można podawać jedynie dzieciom i młodzieży o prawidłowej masie ciała, 

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij