Nasometin Control, 50 mcg/dawkę, aerozol do nosa, 60 dawek

aerozol, alergia, katar, kichanie, uczulenie

21.99 zł
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Umów e-wizytę

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

Poznaj Nasometin Control spray do nosa na wszystkie nosowe objawy alergii od firmy Sandoz. Już teraz dostępny w aptece bez recepty!

Namosetin Control to lek w aerozolu przeznaczony do walki z sezonowym zapalaniem błony śluzowej nosa, czyli tzw. katarem siennym. Pomaga udrożnić zatkany nos ułatwiająć swobodne, prawidłowe oddychanie. Dodatkowo zapobiega atakom kichania, zmniejsza świąd oraz łzawienie oczu i pomaga w walce z cieknącym nosem. Substancją czynną leku jest mometazon o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym. Mometazon wykazuje aktywne działanie aż do 24 godzin i nie powoduje senności.

Zatem jeśli męczy Cię katar sienny wywołany roztoczami, alergenami zwierząt lub pyłkami traw – nie czekaj, wypróbuj Nasometin Control i zapomnij o ciągłym uczuciu zapchanego nosa!

Nasometin Control – rewolucja na alergię!

“TYPOWE” OBJAWY SEZONOWEGO, ALERGICZNEGO NIEŻYTU NOSA

Wodnisty lub śluzowaty katar Kichanie Blokada nosa, upośledzenie drożności Świąd oczu i nosa

JAK STOSOWAĆ AEROZOL DO NOSA?

 1. Mocno wstrząsnąć butelkę i zdjąć wieczko ochronne.
 2. Przed aplikacją leku należy udrożnić nos w celu ułatwienia dotarcia leku do miejsca działania. Delikatnie wydmuchać nos, aby oczyścić przewody nosowe.
 3. Zamknąć jeden otwór nosowy i włożyć końcówkę dozownika do drugiego otworu nosowego. Pochylić głowę lekko do przodu, trzymając butelkę pionowo do góry.
 4. Nacisnąć palcami dozownik JEDEN RAZ, aby rozpylić w nosie drobną mgiełkę aerozolu i jednocześnie rozpocząć delikatny i powolny wdech przez nos.

Nie aplikować bezpośrednio na przegrodę nosową. Końcówka aplikatora powinna być skierowana na boczną ścianę nosa (nie powinna dotykać przegrody nosa, która znajduje się w linii środkowej nosa).

UWAGA! Utrzymywanie butelki w pozycji pionowej jest bardzo ważne, ponieważ niewłaściwe rozpylenie może spowodować uszkodzenie przegrody nosowej.

DAWKOWANIE:

NASC/15/02-2020

* Wśrod leków dostępnych bez recepty .Produkt Nasometin Control wskazany jest do stosowania u dorosłych w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.
** Nasometin Control wskazany jest w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych w wieku od 18 lat. Glikokortykosteroidy donosowe jako jedyna grupa terapeutyczna poprawia drożność i redukują wszystkie objawy zapalenia alergicznego, hamując proces zapalny na różnych etapach jego rozwoju. 1) Seidman M.D., Gurgel R.K., Lin S.Y.: Clinical practice guideline: Allergic rhinitis. Otolaryngol Head Neck Surg. 2015 Feb; 15 2 (1 Suppl), S1-43. ; 2) Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013: S1. 13 3) Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergoprofil 2015; 11(3):11-22 4.) ChPL Nasometin Control data zatwierdzenia 24.10.2019

Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Podmiot odpowiedzialny

Sandoz GmbH
Biochemiestrasse 10
6250 Kundl, Austria

Producent

Lek Pharmaceuticals d.d.
Verovškova 57
1526 Ljubljana, Słowenia

Opis

Nasometin Control to lek w formie aerozolu do nosa, który stosuje się w celu złagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, czyli kataru siennego, objawiającego się świądem nosa oraz kichaniem. Lek zawiera miejscowo działający przeciwzapalny furoinian mometazonu, który należy do kortykosteroidów.

Skład

Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian (Mometasoni furoas).

1 rozpylona dawka leku zawiera 50 µg mometazonu furoinianu w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego. Całkowita masa zawiesiny rozpylanej w 1 dawce wynosi 100 mg.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, glicerol, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Lek podaje się do otworów nosowych.
 • W przypadku niektórych pacjentów poprawa występuje już po 12 godzinach od podania pierwszej dawki, ale pełny efekt działania może być widoczny dopiero po dwóch dniach stosowania aerozolu.
 • Jeśli po 14 dniach stosowania leku nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować aerozolu Nasometin Control dłużej niż 1 miesiąc bez konsultacji z lekarzem.

Dorośli powyżej 18 lat: 2 dawki do każdego otworu nosowego na dobę.
Po uzyskaniu poprawy dawkowanie można zmniejszyć do 1 rozpylenia do każdego otworu nosowego dziennie, a jeśli objawy nasiliłyby się to można wrócić do dwóch rozpyleń do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Działanie

Nasometin Control zawiera mometazonu furoinian o miejscowym działaniu przeciwzapalnym z grupy kortykosteroidów. Lek powoduje zmniejszenie obrzęku oraz podrażnienia błony śluzowej nosa, przez co łagodzi kichanie, świąd a także niedrożność czy wyciek z nosa wywołane przez katar sienny.

Wskazania

Nasometin Control stosuje się przy leczeniu objawów zdiagnozowanego sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, inaczej nazywanego katarem siennym, który objawia się obrzękiem oraz podrażnieniem błony śluzowej nosa, kichaniem, wyciekiem z nosa.

Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Nasometin Control:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na mometazonu furonian albo którykolwiek z pozostałych składników leku,
 • u pacjentów z nieleczonym zakażeniem błony śluzowej nosa, stosowanie leku w czasie infekcji nosa (np. podczas występowania opryszczki) może pogorszyć przebieg choroby - aerozol stosować po ustąpieniu zakażenia,
 • u osób, które niedawno przebyły zabieg chirurgiczny w obrębie nosa albo doznały urazu nosa - nie stosować leku aż rany w nosie zagoją się.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Po użyciu leku mogą wystąpić natychmiastowe objawy uczulenia. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku i zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli wystąpi: obrzęk twarzy, języka albo gardła, trudności w połykaniu, pokrzywka, świszczący oddech czy trudności w oddychaniu.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób):

 • ból głowy,
 • kichanie,
 • krwawienie z nosa,
 • ból nosa,
 • owrzodzenie błony śluzowej nosa,
 • zakażenie dróg oddechowych.

Częstość nieznana:

 • zwiększenie ciśnienia w oku (jaskra) i/lub zaćma powodujące zburzenia widzenia,
 • niewyraźne widzenie,
 • uszkodzenie błony śluzowej nosa,
 • zmiana smaku i węchu,
 • trudności w oddychaniu i/lub świszczący oddech.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent:

 • choruje lub chorował w przeszłości na gruźlicę;
 • ma jakiekolwiek inne zakażenie;
 • otrzymuje inne kortykosteroidy (doustnie lub w zastrzykach);
 • choruje na mukowiscydozę.

Podczas stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:

 • układ odpornościowy pacjenta nie funkcjonuje prawidłowo (pacjent ma trudności ze zwalczeniem zakażenia), a pacjent ma kontakt z osobą chorą na odrę lub ospę wietrzną. Należy unikać kontaktu z takimi osobami;
 • pacjent ma zakażenie w obrębie nosa lub gardła;
 • pacjent stosuje lek przez miesiąc bez konsultacji z lekarzem;
 • pacjent ma utrzymujące się podrażnienie nosa lub gardła,
 • wystąpi niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia.

Długotrwałe stosowanie dużych dawek kortykosteroidów w aerozolu do nosa może spowodować wystąpienie działań niepożądanych na skutek wchłaniania się leku do organizmu.

Nasometin Control zawiera benzalkoniowy chlorek, który może powodować podrażnienie lub obrzęk błony śluzowej nosa, zwłaszcza jeśli lek stosowany jest przez długi czas.

Przed zastosowaniem pierwszej dawki należy mocno wstrząsnąć butelką i rozpylić lek 10-krotnie (aż do uzyskania jednorodnego aerozolu). Jeśli pompka nie była używana przez 14 dni lub dłużej, należy sprawdzić jej działanie przed kolejnym użyciem przez dwukrotne rozpylenie leku, do uzyskania jednorodnego aerozolu.

Przechowywanie:

 • Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 2 miesiące. Nie odkręcać pompki ani dozownika.
 • Nie zamrażać.
 • Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Nasometin Control może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu zakażenia wirusem HIV: rytonawir, kobicystat.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować Nasometin Control u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Cechy produktu

 • Część ciała
Polecane artykuły
 • Alergia pokarmowa to chorobliwa nadwrażliwość na spożywany pokarm, uwarunkowana swoistą odpowiedzią układu odpornościowego. Najczęściej objawia się ona u pacjenta objawami ogólnymi (np. dusznością) lub miejscowymi (np. wysypka skórna, bóle brzucha), aczkolwiek w przypadku swoistej tolerancji możemy mówić też o „uczuleniu bezobjawowym”. Wokół terminu alergii pokarmowej narosło wiele mitów oraz nieporozumień, często mylona jest z nietolerancją pokarmową lub traktowana jako synonim każdej reakcji nadwrażliwości na pokarmy. Tymczasem mamy z nią do czynienia tylko przy jednoznacznie udokumentowanym mechanizmie immunologicznym. Jakie objawy występują w przypadku alergii pokarmowej i jak się ją leczy? Jakie testy alergiczne wykonać? Co uczula?

 • Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Alergie to choroba, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Badania epidemiologiczne potwierdziły gwałtowny wzrost liczby przypadków w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Czy jest możliwe, aby alergia rozwinęła się z dnia na dzień? 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij