Gensulin M40 (40/60), iniekcje, 300 j.m./ 3 ml, 5 wkładów
ampułka, roztwór
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
SZYBKI ODBIÓR W APTECE
100,78 zł
Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i
odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Dostępny w 116 aptekach .
Zarezerwuj w aptece
Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest
tutaj.
Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
BIOTONStarościńska 5
Warszawa
Producent
BIOTONStarościńska 5
Warszawa
Opis
Gensulin M40 to lek zawierający insulinę ludzką stosowaną w leczeniu cukrzycy. Gensulin M40 to mieszanka szybkodziałającej i długodziałającej insuliny. Po podaniu leku Gensulin M40 początek działania występuje w ciągu 30 min, działanie maksymalne – w czasie od 2 do 8 godzin, a długość działania wynosi do 24 godzin i zależy od wielkości dawki. Gensulin M40 reguluje metabolizm glukozy.
Skład
Substancją czynną leku jest insulina ludzka (Insulinum humanum).
1 ml zawiesiny Gensulin M40 (40/60) (dalej Gensulin M40) zawiera 100 j.m. ludzkiej insuliny (Insulinum humanum) dwufazowej otrzymywanej metodą rekombinacji DNA E. coli.
Każdy wkład do wstrzykiwacza zawiera 3 ml zawiesiny, co odpowiada 300 j.m. insuliny dwufazowej w proporcjach 40% insuliny rozpuszczalnej i 60% insuliny izofanowej.
Substancje pomocnicze: siarczan protaminy; metakrezol; fenol; glicerol; cynku tlenek; sodu wodorofosforan dwunastowodny; kwas solny; sodu wodorotlenek; woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Należy wstrzyknąć dawkę insuliny zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki z poradni diabetologicznej. Dawkowanie insuliny jest indywidualne dla każdego pacjenta.
Lek Gensulin M40 należy podawać w ciągu 15 min przed posiłkiem.
W trakcie podawania leku należy przestrzegać zasad higieny: umyć ręce przed podaniem, zdezynfekować miejsce podania.
Dokładna instrukcja podawania leku Gensulin M40 znajduje się w ulotce dołączonej do leku.
Działanie
Lek Gensulin M40 reguluje metabolizm glukozy. Wywiera również działanie anaboliczne i antykataboliczne.
Wskazania
Wskazania do stosowania: leczenie pacjentów z cukrzycą, którzy wymagają stosowania insuliny dla utrzymania prawidłowego metabolizmu glukozy.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować produktu leczniczego Gensulin M40 w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu oraz jeśli pacjent ma hipoglikemię.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Lek Gensulin M40 może powodować hipoglikemię (niskie stężenie cukru we krwi).
Działania niepożądane występujące najczęściej: miejscowa reakcja alergiczna w miejscu wstrzyknięcia insuliny może wystąpić rumień, obrzęk i swędzenie. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku dni lub kilku tygodni. W niektórych przypadkach objawy miejscowe mogą być spowodowane innymi czynnikami niż insulina, np. substancjami drażniącymi występującymi w środkach do odkażania skóry lub stosowaniem złej techniki wykonania iniekcji.
Zmiany skórne w miejscu wstrzyknięcia Jeżeli insulina jest wstrzykiwana w to samo miejsce zbyt często, to tkanka tłuszczowa może ulec obkurczeniu (lipoatrofii) albo zgrubieniu (lipohipertrofii) (nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów). Grudki pod powierzchnią skóry mogą być też spowodowane przez gromadzenie się białka o nazwie amyloid (amyloidoza skórna, częstość jej występowania jest nieznana). Insulina wstrzyknięta w obszar, w którym występują grudki, może nie działać odpowiednio. Za każdym razem należy zmieniać miejsce wstrzyknięcia — pomoże to zapobiec wystąpieniu tych zmian skórnych.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent: miał kiedykolwiek reakcje uczuleniową na jakikolwiek preparat insuliny, a także na inne leki, pokarmy, środku konserwujące, barwniki; ma cukrzycę związaną z chorobami trzustki; ma zaburzenia czynności przysadki mózgowej, nadnerczy lub tarczycy; ma zaburzenia czynności nerek; jest w podeszłym wieku; spożywa alkohol (mogą pojawić się objawy zapowiadające hipoglikemię i nigdy nie pić alkoholu na pusty żołądek); wykonuje większy wysiłek fizyczny niż zwykle lub zmienia dotychczas stosowaną dietę; planuje wyjazd za granicę (zmiana strefy czasowej może spowodować inne zapotrzebowanie na insulinę i zmianę godzin wstrzyknięć).
Lek Gensulin M40 we wkładach 3 ml jest przeznaczony wyłącznie do podawania we wstrzyknięciach podskórnych za pomocą wstrzykiwacza wielokrotnego użytku. Jeśli konieczne jest podanie insuliny inną metodą, należy poradzić się lekarza.
Lek należy przechowywać w temperaturze od 2°C do 8°C. Nie zamrażać. Po pierwszym otwarciu opakowania bezpośredniego lek przechowywać w temperaturze do 25°C przez 28 dni. Chronić przed światłem. Fiolek lub wkładów, które są używane lub mają być używane, nie przechowywać w lodówce. Można je nosić przy sobie. Lek Gensulin M40 należy chronić przed wysoką temperaturą.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
W szczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent stosuje: niektóre leki obniżające ciśnienie, leki nasercowe, leki zmniejszające stężenie lipidów w surowicy, stosowane w schorzeniach tarczycy, niektóre leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, salicylany, leki przeciwbakteryjne, doustne środki antykoncepcyjne, doustne leki hipoglikemizujące (przeciwcukrzycowe); salicylany (np. kwas acetylosalicylowy), niektóre leki przeciwdepresyjne (inhibitory monoaminooksydazy, MAOI), niektóre inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) (kaptopril, enalapril), antagoniści receptora angiotensyny II, nieselektywne leki beta-adrenolityczne (propranolol, sotalol) i alkohol etylowy; glikokortykosteroidy, hormony tarczycy, hormon wzrostu, danazol, beta2-sympatykomimetyki (ritodryna, salbutamol, terbutalina), tiazydy moczopędne (np. hydrochlorotiazyd).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
U kobiet chorych na cukrzycę, w okresie rozrodczym, należy bezwzględnie dążyć do uzyskania prawidłowych wartości stężenia cukru we krwi w trakcie leczenia insuliną. Insulina nie przenika przez łożysko do krwi płodu. Decyzje o stosowaniu i dawkowaniu leku w okresie ciąży i karmienia piersią podejmuje lekarz.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria