Na receptę

Plofed 1%, 10 mg/ml, emulsja do wstrzykiwań/ do infuzji, 20 ml, 5 fiolek

emulsja

Odbiór leku tylko w aptece na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier DHL
    Kurier GLS
    Kurier PHARMALINK
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Automaty DHL i punkty POP
    Automaty i punkty odbioru GLS
    Paczkomat INPOST

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

POLFA WARSZAWA
Karolkowa 22/24
Warszawa

Producent

POLFA WARSZAWA
Karolkowa 22/24
Warszawa

Opis

Plofed 1% to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań/ do infuzji, zawierający w składzie propofol, substancję, która zaliczona jest do tzw. środków znieczulenia ogólnego.

Skład

Substancją czynną leku jest propofol (Propofolum).

Każdy ml emulsji do wstrzykiwań / do infuzji zawiera 10 mg propofolu (Propofolum). Każda fiolka zawiera 200 mg propofolu.

Substancje pomocnicze: glicerol; kwas oleinowy; lecytyna (oczyszczona z jaja kurzego); olej sojowy oczyszczony; sodu wodorotlenek 0,1 M (do ustalenia pH); woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Lek Plofen 15 podaje dożylnie lekarz, zwykle anestezjolog.

Działanie

Propofol jest krótko działającym środkiem stosowanym do znieczulenia ogólnego, charakteryzującym się bardzo szybkim początkiem działania (około 30 sekund). Wybudzenie po znieczuleniu jest zwykle szybkie. Propofol działa sedatywnie i/lub wywiera działanie anestetyczne poprzez pozytywną modulację działania hamującego neuroprzekaźnika GABA, oddziałując na receptory GABAA.

Wskazania

Lek Plofed 1% jest stosowany w celu: spowodowania senności i utrzymywania we śnie dorosłych i dzieci w wieku powyżej jednego miesiąca podczas operacji lub innych zabiegów; spowodowania uspokojenia u pacjentów w wieku powyżej 16 lat podczas przebywania w oddziale intensywnej terapii; wywołania uspokojenia podczas operacji lub innych zabiegów u dorosłych i dzieci w wieku powyżej jednego miesiąca; Plofed 1% może być podawany jako jedyny lek lub wraz z innymi lekami stosowanymi w znieczuleniach miejscowych i regionalnych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu.

Propofolu nie wolno stosować w celu wywołania uspokojenia w oddziałach intensywnej terapii u pacjentów w wieku 16 lat i młodszych.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące bardzo często (częściej niż u 1 na 10 osób): ból w miejscu podania leku (występujący podczas wstrzykiwania leku).

Działania niepożądane występujące często (u 1 do 10 na 100 osób): ból głowy w czasie wybudzania; zwolniona akcja serca (w pojedynczych przypadkach zatrzymanie akcji serca); niskie ciśnienie krwi; zmiany częstości oddechu, w tym przemijające trudności z oddychaniem (bezdech) podczas wprowadzenia do znieczulenia; nudności i wymioty w czasie wybudzania.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku, lekarz powinien wiedzieć o wszystkich problemach zdrowotnych pacjenta w szczególności, jeśli: u pacjenta kiedykolwiek występowały drgawki lub napady padaczkowe; pacjent doznał urazu głowy; pacjent przyjmuje duże dawki jednego lub więcej z następujących leków: zwężających naczynia krwionośne, steroidów; u pacjenta stwierdzono bardzo wysoki poziom tłuszczów we krwi lub zaburzenia przemian tłuszczów; pacjent jest odwodniony, tzn. utracił dużo wody z organizmu; u pacjenta występowały lub występują problemy zdrowotne: z sercem, oddychaniem, nerkami lub wątrobą (np. stwierdzono niewydolność nerek lub wątroby); pacjent jest osłabiony lub źle się czuł w ostatnim czasie; pacjent ma chorobę mitochondrialną.

Pacjenci z nasilonymi problemami z sercem lub oddychaniem, a także osoby w podeszłym wieku i osłabione powinny być pod szczególną opieką personelu medycznego.

Upośledzenie świadomości wywołane przez Plofed 1% na ogół nie trwa dłużej niż 12 godzin.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Chronić od światła. Nie zamrażać.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

W szczególności należy powiedzieć lekarzowi jeżeli pacjent przyjmuje: Silne leki przeciwbólowe (w tym z grupy opioidowych), alkohol i leki stosowane w celu znieczulenia ogólnego mogą nasilać działanie uspokajające leku Plofed 1% i spowodować poważne problemy z układem oddechowym i krążenia; Ryfamipcynę.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Decyzję o stosowaniu leku w okresie ciąży i karmienia piersią podejmuje lekarz.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lekarz decyduje o stosowaniu leku u dzieci.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl