Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest
tutaj.
Formy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPPaczkomat INPOST
O produkcie
Podmiot odpowiedzialny
KRKA SłoweniaŠmarješka cesta 6
Novo mesto
Producent
KRKARównoległa 5
Warszawa
Opis
Gentamycin Krka to lek w postaci roztworu do wstrzykiwań i infuzji, zawiera w składzie gentamycynę, czyli antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Niszczy bakterie, które wywołują ciężkie zakażenia organizmu.
Skład
Substancją czynną leku jest gentamycyna.
1 ml roztworu do wstrzykiwań i infuzji (1 ampułka po 1 ml) zawiera 40 mg gentamycyny (Gentamicinum) w postaci siarczanu.
Substancje pomocnicze: parahydroksybenzoesan metylu (E 218), parahydroksybenzoesan propylu (E 216), disodu edetynian, sodu pirosiarczyn (E 223), woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Lek Gentamycin Krka należy podawać domięśniowo lub dożylnie.
Działanie
Lek Gentamycin Krka to antybiotykm z grupy aminoglikozydów. Gentamycin Krka wykazuje działanie przeciwbakteryjne.
Wskazania
Lek Gentamycin Krka jest wskazany do stosowania w leczeniu ciężkich zakażeń, wywołanych przez tlenowe bakterie Gram-ujemne wrażliwe na jej działanie. Są to następujące zakażenia: posocznica i inne ciężkie zakażenia ogólnoustrojowe; zakażenia w obrębie jamy brzusznej: zapalenie otrzewnej, ropnie, zapalenie dróg żółciowych (zwykle w skojarzeniu z metronidazolem lub klindamycyną); zakażenia układu moczowego; zakażenia układu oddechowego; wtórne zakażenia oparzeń oraz ran pourazowych i pooperacyjnych; ciężkie zakażenia u noworodków.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu lub w przypadku miastenii.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące niezbyt często (u 1 do 10 na 100 pacjentów): brzęczenie, dzwonienie i uczucie ucisku w uszach (zatkanie uszu), nudności, wymioty i zawroty głowy. Mogą to być pierwsze objawy uszkodzenia słuchu i narządu równowagi. Zaburzenia słuchu i równowagi, choć rzadkie, są zazwyczaj nieodwracalne i mogą nasilać się nawet po zakończeniu leczenia. Wystąpienie tych objawów niepożądanych jest bardziej prawdopodobne u osób, które wcześniej miały zaburzenia słuchu lub narządu równowagi, osób z zaburzeniami czynności wątroby, leczonych innymi lekami powodującymi uszkodzenie słuchu, osób nieprzyjmujących wystarczającej ilości płynów i otrzymujących duże dawki leku Gentamycin Krka przez dłuższy czas; częstsze niż zwykle odczuwanie pragnienia i częstsze lub rzadsze niż zwykle oddawanie moczu Mogą to być objawy zaburzenia czynności nerek, które występuje częściej u osób w podeszłym wieku, kobiet, pacjentów mających już wcześniej zaburzenia czynności nerek i otrzymujących za mało płynów oraz leczonych innymi lekami uszkadzającymi nerki.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność oraz skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent: choruje na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, ma zaburzenia metaboliczne, nadwrażliwość (alergię) na inne leki lub stosuje inne leki; ma zaburzenia słuchu lub równowagi, chorobę Parkinsona lub przebył wcześniej jakąkolwiek chorobę nerek; ma niskie stężenie wapnia we krwi (hipokalcemia); po rozpoczęciu leczenia wystąpiły u niego zaburzenia słuchu, zawroty głowy lub dzwonienie w uszach; ma ciężką biegunkę.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25ºC.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: leki moczopędne (zwłaszcza kwas etakrynowy i furosemid); sukcynylocholina, tubokuraryna, toksyna botulinowa (leki zwiotczające mięśnie); niektóre antybiotyki (amikacyna, tobramycyna, wankomycyna, cefalorydyna, wiomycyna, polimyksyna B, netromycyna, neomycyna, klindamycyna, piperacylina i streptomycyna); doustne leki przeciwzakrzepowe; amfoterycynę B (stosowaną w zakażeniach grzybiczych); cyklosporynę (lek osłabiający układ odpornościowy); metoksyfluran (stosowany do znieczulenia ogólnego w czasie operacji); foskarnet (stosowany w zakażeniach wirusowych); cisplatyna (stosowana w leczeniu niektórych nowotworów); bifosfoniany (stosowane w leczeniu osteoporozy); neostygminę, pirydostygmine (stosowane w leczeniu osłabienia mięśni); indometacynę (stosowana w stanach zapalnych); dożylne środki cieniujące.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Decyzję o stosowaniu leku w ciąży i w okresie karmienia piersią podejmuje lekarz.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Decyzję o stosowaniu leku u dzieci, podejmuje lekarz.
Cechy produktu
- Płeć
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Sposób aplikacji
- RX kategoria