Escitalopram Actavis, 20 mg, tabletki powlekane, 28 szt.
Escitalopram Actavis, 20 mg, tabletki powlekane, 28 szt.
tabletka
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
ODBIERZ W 30 MINUT
41,99 zł
Dostępny w 253 aptekach .
Zarezerwuj i odbierz w dogodnym dla siebie momencie. Dla tego rodzaju rezerwacji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Zarezerwuj w apteceFormy dostawy dla tego produktu
-
ODBIÓR W APTECEOdbiór w aptece
-
WYSYŁKA KURIEREMKurier DHLKurier GLSKurier PHARMALINK
-
ODBIÓR W PUNKCIEAutomaty DHL i punkty POPAutomaty i punkty odbioru GLSPaczkomat INPOST
O produkcie
Producent
Actavis Group PTC ehfReykjavikurvegi 76-78
Hafnarfjörour, Islandia
Opis
Tabletki powlekane Escitalopram Actavis to lek przeciwdepresyjny. Zawiera on escytalopram z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Lek podaje się również w zaburzeniach lękowych i obsesyjno-kompulsywnych.
Skład
Substancją czynną leku jest escytalopram (Escitalopramum).
Każda tabletka powlekana zawiera 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, talk, magnezu stearynian. Otoczka tabletki: hypromeloza 6 mP, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 6000.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie leku Escitalopram Actavis ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Tabletkę powlekaną należy przyjmować raz dziennie, popijając odpowiednią ilością płynu, najlepiej szklanką wody. Lek Escitalopram Actavis można stosować zarówno podczas posiłku, jak i niezależnie od niego. W razie potrzeby tabletkę można podzielić na pół.
Działanie
Działanie leku Escitalopram Actavis związane jest z wpływaniem na układ serotoninergiczny w mózgu. Escitalopram powoduje zwiększanie stężenia serotoniny, przez blokowanie odpowiednich receptorów, dlatego lek należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Wskazania
Escitalopram Actavis podaje się w takich przypadkach jak: depresja (epizody dużej depresji) oraz zaburzenia lękowe (np.: napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii, czyli lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, fobia społeczna), zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na escytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania Escitalopram Actavis są wrodzone zaburzenia rytmu serca lub stwierdzano epizod zaburzeń rytmu serca (widoczny w EKG; badanie oceniające czynność serca).
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 osoby na 10): mdłości (nudności), bóle głowy.
Działania niepożądane występujące często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 10): niedrożność nosa lub katar (zapalenie zatok), zmniejszenie lub zwiększenie apetytu, lęk, niepokój, nietypowe sny, trudności w zasypianiu, senność, zawroty głowy, ziewanie, drżenie, mrowienie, biegunka, zaparcia, wymioty, suchość w ustach, zwiększone pocenie, ból mięśni i stawów (artralgie, mialgie), zaburzenia seksualne (opóźniony wytrysk, zaburzenia wzwodu, osłabienie popędu seksualnego, trudności w osiągnięciu orgazmu u kobiet), zmęczenie, gorączka, zwiększenie masy ciała.
Działania niepożądane zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach leczenia. Należy pamiętać, że wiele z tych działań niepożądanych może być również objawami choroby pacjenta i w związku z tym ustąpią wraz z poprawą samopoczucia.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W pierwszych tygodniach leczenia może pojawić się niepokój, trudności w siedzeniu lub staniu w jednym miejscu, w przypadku pojawienia się takich objawów należy natychmiast poinformować o tym lekarza.
Leki z grupy SSRI, czyli np. escytalopram, mogą wystąpić objawy zaburzeń seksualnych. W niektórych przypadkach objawy te utrzymują się po zaprzestaniu leczenia.
Depresji i/lub zaburzeniom lękowym mogą towarzyszyć myśli o samookaleczeniu się lub myśli samobójcze. Mogą one pogłębiać na początku terapii lekami przeciwdepresyjnymi, ponieważ zwykle zaczynają one działać dopiero po około dwóch tygodniach, ale okres ten może być dłuższy. W razie wystąpienia myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójczych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym bądź zgłosić się do szpitala.
Powyższe ostrzeżenia nie stanowią pełnej listy ostrzeżeń. Jest ona dostępna w ulotce dołączonej do opakowania.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Nie należy stosować leku Escitalopram Actavis jeśli pacjent przyjmuje: leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub mogące wpływać na rytm serca, takie jak leki przeciwarytmiczne klasy IA i III; leki przeciwpsychotyczne (np. pochodne fenotiazyny, pimozyd, haloperydol); trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD); niektóre leki przeciw drobnoustrojom (np. sparfloksacyna, moksyfloksacyna, erytromycyna i.v., pentamidyna, leki przeciwmalaryczne, szczególnie halofantryna); niektóre leki przeciwhistaminowe (astemizol, hydroksyzyna, mizolastyna).
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: ”nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy (IMAO)” (fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid i tranylcypromina); moklobemid; selegilinę; antybiotyk linezolid; lit; imipramina i dezapramina; sumatryptan oraz opioidy (buprenorfina i tramadol); cymetydyna, lanzoprazol, omeprazol, flukonazol, tyklopidyna; ziele dziurawca; kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne; warfaryna, dipirydamol i fenprokumon (leki przeciwzakrzepowe); meflochina; flekainid, propafenon i metoprolol; dezypramina, klomipramina i nortryptylina (leki przeciwdepresyjne), rysperydon, tiorydazyna i haloperydol (leki przeciwpsychotyczne); leki obniżające stężenie potasu lub magnezu we krwi.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Decyzję o stosowaniu leku w ciąży podejmuje lekarz. W przypadku karmienia piersią, lek przenika do mleka kobiecego.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn, dopóki nie stwierdzi jak wpływa na niego lek Escitalopram Actavis.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Problem
- Układy narządowe
- Sposób aplikacji
- RX kategoria