Na receptę

Escitil, 20 mg, tabletki powlekane, 28 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

53,99 zł
Cena za szt.: 1,93 zł

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
53,99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 193 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Producent

EGIS
17 Stycznia 45d
Warszawa

Opis

Tabletki powlekane Escitil to lek przeciwdepresyjny. Zawiera on escytalopram z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).  Lek podaje się również w zaburzeniach lękowych i obsesyjno-kompulsywnych.

Skład

Substancją czynną leku jest escytalopram.

Każda tabletka 20 mg zawiera 20 mg escytalopramu (Escitalopramum) (w postaci szczawianu).

Substancje pomocnicze: Rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna (E460), kroskarmeoloza sodowa (E468), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian (E470b). Otoczka tabletki: hypromeloza (E464), tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie Escitilu zależy od wskazania leczniczego i decyduje o nim lekarz.

Działanie

Działanie leku Escitil związane jest z wpływaniem na układ serotoninergiczny w mózgu. Esitalopram powoduje zwiększanie stężenia serotoniny, przez blokowanie odpowiednich receptorów, dlatego lek należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Wskazania

Escitil podaje się w takich przypadkach jak: depresja (epizody dużej depresji) oraz zaburzenia lękowe (np.: napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii – lękiem przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, fobia społeczna, uogólnione zaburzenie lękowe oraz zaburzenie obsesyjno-kompulsywne).

Przeciwwskazania

Nie stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na escytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania Escitilu są wrodzone zaburzenia rytmu serca lub stwierdzano epizod zaburzeń rytmu serca (widoczny w EKG; badanie oceniające czynność serca).

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach leczenia. Należy pamiętać, że wiele z tych działań niepożądanych może być również objawami choroby pacjenta i w związku z tym ustąpią wraz z poprawą samopoczucia. Lista działań niepożądanych dostępna jest na ulotce dołączonej do opakowania i należy zapoznać się z nią przed zastosowaniem leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

W pierwszych tygodniach leczenia może pojawić się niepokój, trudności w siedzeniu lub staniu w jednym miejscu, w przypadku pojawienia się takich objawów należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Leki z grupy SSRI, czyli np. escytalopram, mogą wystąpić objawy zaburzeń seksualnych. W niektórych przypadkach objawy te utrzymują się po zaprzestaniu leczenia.

Depresji i/lub zaburzeniom lękowym mogą towarzyszyć myśli o samookaleczeniu się lub myśli samobójcze. Mogą one pogłębiać na początku terapii lekami przeciwdepresyjnymi, ponieważ zwykle zaczynają one działać dopiero po około dwóch tygodniach, ale okres ten może być dłuższy. W razie wystąpienia myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójczych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym bądź zgłosić się do szpitala.

Powyższe nie stanowią pełnej listy ostrzeżeń. Jest ona dostępna w ulotce dołączonej do opakowania.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Nie należy stosować leku Escitil jeśli pacjent przyjmuje: leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca lub mogące wpływać na rytm serca, takie jak leki przeciwarytmiczne klasy IA i III; leki przeciwpsychotyczne (np. pochodne fenotiazyny, pimozyd, haloperydol); trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD); niektóre leki przeciw drobnoustrojom (np. sparfloksacyna, moksyfloksacyna, erytromycyna i.v., pentamidyna, leki przeciwmalaryczne, szczególnie halofantryna); niektóre leki przeciwhistaminowe (astemizol, hydroksyzyna, mizolastyna).

Powyższa lista nie przedstawia wszystkich interakcji Escitilu, dlatego przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W okresie ciąży nie należy nigdy nagle przerywać stosowania leku Escitil. Pacjentka w ciąży lub w okresie karmienia piersią nie powinna stosować leku Escitil.

Przyjmowanie Escitilu w ostatnich 3 miesiącach ciąży związane jest z ryzykiem, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania temperatury ciała, trudności w karmieniu, wymioty, niski poziom glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenia, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Escitil, gdyż jego stosowanie, a zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN).

Przypuszcza się, że lek Escitil będzie wydzielał się do mleka matki.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Zwykle leku Escitil nie nie stosuje się u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. U pacjentów w tej grupie wiekowej istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak próby samobójcze, myśli samobójcze i wrogość (szczególnie agresja, zachowania buntownicze i przejawy gniewu).

Nie wykazano jeszcze długoterminowego bezpieczeństwa stosowania leku Escitil w tej grupie wiekowej dotyczących wzrostu, dojrzewania oraz rozwoju poznawczego i rozwoju zachowania.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn, dopóki nie stwierdzi jak wpływa na niego lek Escitil.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij