Encyklopedia
Pneumo 23 - Vaccinum pneumococcale polysaccharidicum - zastosowanie i działanie
Skład:
wielocukier otoczkowy Streptococcus pneumoniaePostać:
roztwór do wstrzykiwańKategoria: :
Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)Specjalności: :
Choroby zakaźne i pasożytnicze Medycyna rodzinna PediatriaDziałanie :
szczepionka przeciw pneumokokomWskazania do stosowania:
Pneumo 23 jest szczepionką przeznaczoną do stosowania u dzieci (w wieku powyżej 2 lat) i osób dorosłych w celu zapobiegania zakażeniom wywoływanym przez Streptococcus pneumoniae (dwoinkę zapalenia płuc).Dawkowanie:
Podskórnie lub domięśniowo. Szczepionkę należy podawać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami. Szczepienie powinien wykonać lekarz lub pielęgniarka, posiadający doświadczenie w podawaniu szczepionek. Należy je wykonać w przychodni, gdzie dostępne są niezbędne do zastosowania leki w wypadku wystąpienia rzadkiej, poważnej reakcji alergicznej na szczepienie. Pneumo 23 jest podawany zazwyczaj w górną część ramienia jako wstrzyknięcie domięśniowe lub podskórne (głęboko). Szczepionki nie należy podawać śródskórnie lub do naczynia krwionośnego. W przypadku gorączki, ostrej infekcji lub zaostrzenia choroby przewlekłej szczepienie należy przełożyć. W przypadku planowanego zabiegu usunięcia śledziony szczepionka powinna być podana co najmniej 2 tygodnie przed operacją. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.Poinformuj lekarza:
Gdy masz nadwrażliwość na składniki szczepionki. Gdy przyjmujesz inne leki. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty oraz o otrzymanych szczepieniach. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. O podaniu szczepionki w okresie ciąży i karmienia piersią decyduje lekarz.Skutki uboczne:
Mogą wystąpić: ból, zaczerwienienie, stwardnienie, obrzęk w miejscu podania, gorączka, czasami powyżej 39°C, która zazwyczaj mija w ciągu 24 godzin, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka, ból stawów, reakcje nadwrażliwości, ból głowy, ból mięśni, złe samopoczucie, zmęczenie. Jest mało prawdopodobne, że szczepionka stosowana zgodnie z zaleceniami wpływa niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.Producent
SANOFI PASTEURBonifraterska 17
Warszawa
Cechy produktu
- Płeć
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Problem
- Sposób aplikacji
- RX kategoria