Leki stosowane w chorobach oczu i uszu

170 produktów info
Podsumowanie
170 produktów info

Leki oczne najczęściej stosowane przez pacjentów mają postać kropli, roztworów do przemywania gałek ocznych oraz preparatów o półstałej konsystencji tj. maści, kremów i żeli. Poza nimi, w farmakoterapii wykorzystuje się proszki do sporządzania kropli lub roztworów do oczu, wkładki oczne, wstrzyknięcia dogałkowe oraz specjalistyczne systemy terapeutyczne.

Leki oczne stosowane w zakażeniach i alergii 

W zakażeniach bakteryjnych narządu wzroku, a także w ramach profilaktyki okołooperacyjnej przed zabiegami na gałce ocznej wykorzystuje się antybiotyki aminoglikozydowe i fluorochinolony. Do najczęściej stosowanych leków antybakteryjnych należą norfloksacyna, ofloksacyna, cyprofloksacyna, kwas fusydowy, detreomycyna, gentamycyna, framycetyna, tobramycyna, neomycyna, gramicydyna, bacytrycyna, polimyksyna B oraz lewoflokasacyna i moksyfloksacyna. W zapaleniu brzegów powiek, jęczmieniu czy gradówce pomocne są postaci półstałe np. maści z erytromycyną/neomycyną, które nanosi się na oczyszczone brzegi powiek lub aplikuje do worka spojówkowego, najczęściej na noc. 
W terapii chorób oczu o podłożu wirusowym (np. opryszczkowe zapalenie spojówek) wykorzystuje się acyklowir w postaci maści lub gancyklowir w formie żelu. 
Efekt łagodzenia bólu oka uzyskuje się poprzez zastosowanie leków okulistycznych zawierających substancje z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), takich jak bromofenak, diklofenak, nepafenak, indometacyna oraz ketorolak.
Glikokortykosteroidy w lekach ocznych hamują stan zapalny towarzyszący infekcji oraz alergii. Działają przeciwświądowo oraz zmniejszają zaczerwienienie gałki ocznej. GKS stosowane w postaci miejscowych leków ocznych to m.in. deksametazon, hydrokortyzon, fludrokortyzon, fluorometolon i prednizolon. Procesy gojenia przyspieszają leki z dekspanteolem. Substancje lecznicze w lekach okulistycznych, które wspierają leczenie alergii to: antazolina, tetryzolina, olopatadyna, kromoglikan sodowy. W diagnostyce wykorzystuje się pilokarpinę, atropinę, fenylefrynę oraz cyklopentolat i tropikamid.

Jaskra — jak leczymy?

Nieleczona jaskra to choroba oczu prowadząca do stopniowej utraty wzroku na skutek uszkodzenia komórek siatkówki oraz nerwu wzrokowego. Może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej jest spowodowana wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Analogi prostaglandyn w postaci kropli ocznych wywołują efekt hipotensyjny. Są zarejestrowane w terapii jaskry i podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Występują w postaci kropli ocznych o różnym czasie działania (latanoprost, bimatoprost, tafluprost, trawoprost). Charakterystycznym skutkiem ubocznym analogów prostagladyn stosowanych w okulistyce jest zmiana koloru tęczówki oka. Zaćma inaczej zwana kataraktą, to postępujące zmętnienie soczewki oka, często rozwijające się u osób w podeszłym wieku. 
Farmakoterapia zaćmy polega na aplikacji do oka kropli zawierających pirenoksynę, azapentacen lub jodek sodu i potasu. Leki te są stosowane profilaktycznie, bądź w początkowych stadiach choroby. Pirenoksyna i azapencen zapobiegają przemianom rozpuszczalnych białek w postać nierozpuszczalną, która powoduje zmętnienia soczewki. Jodek sodu oraz potasu wpływają na ciało szkliste wypełniające oko, tym samym przeciwdziałając utracie ostrości wzroku. 

Leczenie infekcji narządu słuchu

Narząd słuchu i równowagi czyli ucho odpowiada za odbieranie i przetwarzanie dźwięków z otoczenia oraz dostarcza informacji o położeniu ciała. Do najczęstszych chorób uszu należą infekcje, które mogą dotyczyć poszczególnych struktur ucha (ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne) i mieć różne przyczyny (podłoże bakteryjne, wirusowe, uszkodzenie mechaniczne). Pacjenci zgłaszają się do lekarza otolaryngologa najczęściej z objawami rozwijającego się stanu zapalnego, któremu towarzyszy ostry ból (szczególnie dokuczliwy w ciągu nocy), uczucie rozpierania i swędzenia w obrębie ucha, obrzmienie małżowiny i obecność wysięku. Zapalenie uszu może powodować symptomy ogólnoustrojowe tj. osłabienie, obniżone samopoczucie i wzrost temperatury ciała. 
Leki uszne w postaci kropli są umieszczone w opakowaniach wielodawkowych (buteleczkach) bądź pojedynczych ampułkach (minimsach), co sprzyja zachowaniu sterylności leku i ułatwia dozowanie. Zawierają substancje przeciwbakteryjne (antybiotyki), czasami w połączeniu z glikokortykosteroidami o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwysiękowym (deksametazon, hydrokortyzon). Do skutecznych antybiotyków miejscowych stosowanych w otolaryngologii należą cyprofloksacyna, tobramycyna, oksytetracyklina, polimyksyna B, neomycyna i gramicydyna.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij