Leki stosowane w chorobach dermatologicznych

273 produkty info
Podsumowanie
273 produkty info
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
maść
152,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
kapsułki
125,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
kapsułki
99,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
krem
134,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
żel, trądzik
114,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
minoksydyl, roztwór, łysienie
69,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
kapsułki
88,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
maść
60,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
żel
114,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
krem
111,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
żel
104,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
żel
99,99

ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
krem
76,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
krem
45,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
płyn
47,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
krem
133,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
kapsułki
123,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
maść
38,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
tabletka
57,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
maść
44,49
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
krem
96,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
krem
44,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
kapsułki
77,99
ZNAKOMITOŚĆ
ROKU 2024
maść
149,99

Skóra jest jednym z największych narządów organizmu ludzkiego. Jej powierzchnia wynosi średnio 1,6-2,0 m2. Pełni szereg ważnych funkcji fizjologicznych (głównie rolę ochronną), a jej choroby są związane ze znacznym dyskomfortem życia pacjentów. Występowanie schorzeń skórnych czyli tzw. dermatoz, jest bardzo powszechne. Szacuje się je u niemal 30% populacji. Dotykają ludzi w różnym wieku i są związane ze znacznym dyskomfortem życia pacjentów.

Antybiotyki i chemioterapeutyki na choroby skóry

W leczeniu miejscowym stosuje się leki dermatologiczne pod postacią kremów, maści, żeli, roztworów, emulsji lub aerozoli na skórę. W chorobach skórnych o podłożu bakteryjnym często wykorzystywaną grupą leków są antybiotyki. Sięga się po nie również profilaktycznie, w celu ochrony przed rozwinięciem infekcji np. po wykonanych zabiegach chirurgicznych. Często wykorzystywana jest mupirocyna, neomycyna, kwas fusydowy, detreomycyna i bacytracyna. W terapii schorzeń skórnych dermatolodzy korzystają również z właściwości przeciwdrobnoustrojowych chemioterapeutyków. Jest nim np. metronidazol (lek bakteriobójczy, szczególnie polecany w terapii trądziku różowatego) oraz sulfatiazol, który w połączeniu ze srebrem wchodzi w skład leku do leczenia oparzeń skóry wszystkich stopni, odleżyn i przewlekłych odmrożeń. Sól srebrowa sulfatiazolu działa także przeciwwirusowo na wirus opryszczki, ospy wietrznej i półpaśca. Przyspiesza gojenie ran poprzez zapewnienie im odpowiedniej wilgotności i stworzenie warstwy zabezpieczającej jej powierzchnię. Skuteczne wobec wirusa opryszczki pospolitej Herpes simplextromantydyna i acyclovir. Miejscowy chemioterapeutyk (imikwimod) dzięki właściwościom przeciwwirusowym i przeciwnowotworowym znalazł zastosowanie w zwalczaniu rogowacenia słonecznego, brodawek kończystych, a nawet powierzchniowego raka skóry.

Jak działają kortykosteroidy?

Kortykosteroidy w terapii miejscowej hamują stan zapalny, działają przeciwświądowo oraz blokują podziały komórkowe. Są stosowane w uciążliwych reakcjach alergicznych ze świądem i wysypką, w stanach zapalnych skóry (AZS, kontaktowe zapalenie skóry), przy nadmiernym rogowaceniu skóry (łuszczyca, egzema), w razie nasilonego łojotoku (łojotokowe zapalenie skóry) i w razie chorób autoimmunologicznych (np. toczeń rumieniowaty). Stosowanie kortykosteroidów niesie ze sobą wiele korzyści, ale może wiązać się również z wystąpieniem działań niepożądanych, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Preparaty steroidowe zostały podzielone umownie ze względu na siłę swojego działania na: słabo działające (octan hydrokortyzonu, metylprednizolon, deksametazon), średnio działające (benzoesan i dipropionian betametazonu, piwalan flumetazonu) oraz silne (acetonid triamcinolonu i fluocinolonu, propronian flutikazonu) i bardzo silne (propionian klobetazolu,  halcynonid). 

Leczenie ran, trądziku i łysienia androgenowego

Inne leki dermatologiczne zawierają substancje z grupy inhibitorów kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus) oraz przeciwciała monoklonalne (dupilumab), skuteczne w terapii atopowego zapalenia skóry. W oczyszczaniu ran bierze kolagenaza, enzym usuwający pozostałości białek z miejsc po zranieniach i oparzeniach, co przyspiesza ich gojenie. Minoksidil to substancja używana w celach pobudzenia wzrostu włosów w przypadku łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn. Działa regenerująco na komórki mieszków włosowych i występuje w postaci płynów przeznaczonych do wcierania w skórę głowy. W leczeniu trądziku stosowane są m.in.: adapalen, nadtlenek benzoilu oraz izotretynoina.

Zakażenia grzybicze — powszechny problem

W miejscowym leczeniu grzybic zastosowanie znalazły antybiotyki przeciwgrzybicze (nystatyna, natamycyna, amfoterycyna B) oraz chemioterapeutyki (flukonazol, itrakonazol, amorolfina, cyklopiroks, terbinafina, klotrymazol, ikonazol). W celu wygody użytkowania i poprawy skuteczności terapii stworzono wiele postaci preparatów przecwigrzybiczych (maści, kremy, zasypki, zawiesiny do pędzlowania, szampony i lakiery do paznokci). W przypadku zakażeń mieszanych, lub wtórnie nadkażonych grzybami wykorzystuje się połącznia leków przeciwgrzybiczych z kortykosteroidami i antybiotykami. W przypadku przewlekłych infekcji grzybiczych praktykowane jest połączenie miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych i leków doustnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl