×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Duac, (10 mg + 50 mg)/g, żel, 30 g
Duac, (10 mg + 50 mg)/g, żel, 30 g
68.99 zł

Duac, (10 mg + 50 mg)/g, żel, 30 g

Duac, (10 mg + 50 mg)/g, żel, 30 g
68.99 zł
Icon
Odbiór leku tylko w aptece za uprzednim okazaniem recepty.
Icon
Potrzebujesz konsultacji lekarskiej? Umów wizytę online z lekarzem Telemedico
BEZPŁATNIE

Opis

Duac to żel przeciwtrądzikowy stosowany u osób powyżej 12 roku życia. Lek w składzie zawiera antybiotyk i substancję złuszczającą.

Skład

Substancjami czynnymi są klindamycyna i nadtlenek benzoilu.

1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu klindamycyny oraz 50 mg nadtlenku benzoilu. 

Substancje pomocnicze: karbomer, dimetykon, disodu laurylosulfobursztynian, disodu edetynian, glicerol, krzemionkę koloidalną uwodnioną, poloksamer 182, sodu wodorotlenek, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. W razie wątpliwości należy się zwrócić się do lekarza.

Duac zazwyczaj stosuje się raz na dobę, wieczorem. Efekty leczenia są widoczne po około 2 do 5 tygodni. Żelu nie powinno stosować się dłużej niż przez kolejnych 12 tygodni. Czas terapii należy uzgodnić z lekarzem. Nie powinno się przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem. 

Jak nakładać żel Duac? 

Leczona powierzchnia skóry powinna być dokładnie umyta, spłukana ciepłą wodą i wysuszona. Żel nanosi się na całą powierzchnię zajętą zmianami, nie stosuje się punktowo. Stosuje się ilość żelu, która mieści się od czubka palca do pierwszego zgięcia palca (opuszek). Na twarz nakłada się ilość odpowiadającą jednemu opuszkowi, na twarz i plecy maksymalnie 2,5 opuszka. Pozostałość leku należy zmyć z dłoni. Jak żel wyschnie, można nałożyć nietłusty makijaż. 

Jeśli skóra stanie się przesuszona lub zacznie się łuszczyć, można zastosować nietłusty krem nawilżający. 

Działanie

Duac swoje działanie zawdzięcza połączeniu dwóch substancji. Klindamycyna jest antybiotykiem linkozamidowym o działaniu głównie bakteriostatycznym. Jest aktywna wobec bakterii tlenowych Gram-dodatnich i w szerokim zakresie wobec bakterii beztlenowych. Klinicznie wykazano jej skuteczność wobec większości szczepów Propionibacterium acnes występujących u pacjentów z trądzikiem. 

Nadtlenek benzoilu działa złuszczająco na zrogowaciałą warstwę naskórka. Zmniejsza ilość występującego łoju w trądziku oraz działa przeciwbakteryjnie.

Łącznie substancje hamują namnażanie się bakterii wsytępujących w trądziku, zmniejszają zaskórniki (otwarte i zamknięte) oraz zmniejszają liczbę czerwonych zaognionych krost. 

Wskazania

Żel Duac stosuje się w leczeniu trądziku pospolitego o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego, u osób powyżej 12 roku życia. 

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować żelu Duac?

 • Jeśli pacjent ma uczulenie na klindamycynę, linkomycynę, benzoilu nadtlenek lub którykolwiek ze składników leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Bardzo często występujące działania niepożądane (u więcej niż 1 na 10 pacjentów):

w miejscu zastosowania leku: zaczerwienienie, łuszczenie, suchość skóry. Te działania niepożądane mają zwykle przebieg łagodny.

Często występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 pacjentów):

ból głowy,
w miejscu zastosowania leku: pieczenie, ból, nadwrażliwość na światło słoneczne;

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 100 pacjentów):

uczucie mrowienia (parastezje), nasilenie trądziku, zaczerwienie i swędzenie skóry, wysypka (zapalenie skóry, wysypka rumieniowa).

Inne działania niepożądane (wystąpiły u bardzo niewielkiej liczby leczonych osób, ich częstość występowania nie jest znana):

reakcje alergiczne, zapalenie jelita, biegunka, w tym krwawa biegunka, bóle brzucha,
w miejscu zastosowania leku: reakcje skórne, odbarwienie skóry, uwypuklona, swędząca wysypka (pokrzywka).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Żel można stosować tylko skórę. Należy unikać kontaktu z oczami, ustami, wnętrzem nosa. Leku nie nakłada się na skórę uszkodzoną.

Duac może uwrażliwić skórę na działanie promieni słonecznych (UV). W trakcie stosowania leku należy stosować kremy ochronne u unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. 

Duac może spowodować odbarwienie tkanin, włosów. 

Należy poinformować lekarza jeśli:

 • cierpiało się na choroby układu pokarmowego np. zapalenie jelit, wrzodziejące zapalanie okrężnicy, zapalenie okrężnicy związane ze stosowaniem antybiotyków.
 • w trakcie stosowania leku wystąpią bóle brzucha lub biegunki, które nie mijają albo nasilają się. 
 • stosowało się ostatnio leki zawierające klindamycynę lub erytromycynę. 

Przechowywanie:

 • Przechowywać w lodówce w temperaturze 2°C - 8°C. Nie zamrażać. Po pierwszym otwarciu pojemnika, przechowywać w temperaturze do 25°C.
 • Po pierwszym otwarciu, żel zachowuje ważność przez 2 miesiące.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Połączenie żelu Duac z niektórymi środkami może doprowadzić do podrażnienia skóry. Do produktów tych należą:

 • inne leki przeciwtrądzikowe, w tym antybiotyki stosowane na skórę,
 • mydła i środki oczyszczające o właściwościach złuszczających i leczniczych,
 • mydła i kosmetyki o silnym działaniu wysuszającym,
 • leki zawierające duże ilości alkoholi lub środków ściągających.

Duac może osłabić działanie niektórych jednocześnie stosowanych leków np.: tretynoina, izotretynoina, tazaroten. 

Leku nie należy stosować z innymi preparatami zawierającymi erytromycynę. Stosowany łącznie z substancjami takimi jak dapson czy sulfacetamid może spowodować czasowo zmianę koloru skóry lub włosów na twarzy (na żółty/pomarańczowy). Efekt nie jest trwały. Duac może wpłynąć na działanie substancji stosowanych w znieczuleniu ogólnym. 

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Lekarz podejmie decyzję czy korzyści dla pacjentki wynikające ze stosowania leku DUAC w okresie ciąży lub karmienia piersią, przeważają ryzyko dla dziecka.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Duac nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia. Lek może być nieskuteczny w tej grupie pacjentów. 

Producent

STIEFEL
Rzymowskiego 53
Warszawa
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji

Duac - Clindamycinum, Benzoylis peroxidum - zastosowanie i działanie

Skład:

klindamycyna nadtlenek benzoilu

Postać:

żel

Kategoria:

Dermatologia

Specjalności:

Dermatologia i wenerologia

Działanie:

przeciwbakteryjne przeciwtrądzikowe

Wskazania do stosowania:

Leczenie trądziku pospolitego o nasileniu lekkim do umiarkowanego, szczególnie w przypadku zmian zapalnych.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Cienką warstwę żelu nanosi się na chorobowo zmienioną skórę (po jej uprzednim umyciu i delikatnym osuszeniu). Po aplikacji należy umyć ręce. Częstotliwość stosowania i czas trwania kuracji określa lekarz. Należy chronić oczy, błony śluzowe oraz skórę uszkodzoną przed kontaktem z preparatem.   Uwaga! Podczas leczenia unikać słońca i innych źródeł UV. Preparat może odbarwiać włosy i kolorowe tkaniny.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę, nadtlenek benzoilu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.   Gdy stosujesz miejscowo inne antybiotyki, retinoidy, mydła złuszczające, kosmetyki silnie wysuszające.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie jest zalecane stosowanie leku w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne:

Obserwowano rumień, złuszczanie i suchość skóry, a także pieczenie i świąd. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do selekcji szczepów opornych. Prawdopodobieństwo wystąpienia układowych działań niepożądanych klindamycyny (biegunka, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy) jest niewielkie po miejscowym stosowaniu, niemniej jednak wystąpienie biegunki jest wskazaniem do natychmiastowego odstawienia preparatu.   Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychmotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Duac - Clindamycinum, Benzoylis peroxidum - zastosowanie i działanie

Skład:

klindamycyna nadtlenek benzoilu

Postać:

żel

Kategoria:

Dermatologia

Specjalności:

Dermatologia i wenerologia

Działanie:

przeciwbakteryjne przeciwtrądzikowe

Wskazania do stosowania:

Leczenie trądziku pospolitego o nasileniu lekkim do umiarkowanego, szczególnie w przypadku zmian zapalnych.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Cienką warstwę żelu nanosi się na chorobowo zmienioną skórę (po jej uprzednim umyciu i delikatnym osuszeniu). Po aplikacji należy umyć ręce. Częstotliwość stosowania i czas trwania kuracji określa lekarz. Należy chronić oczy, błony śluzowe oraz skórę uszkodzoną przed kontaktem z preparatem.   Uwaga! Podczas leczenia unikać słońca i innych źródeł UV. Preparat może odbarwiać włosy i kolorowe tkaniny.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę, nadtlenek benzoilu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.   Gdy stosujesz miejscowo inne antybiotyki, retinoidy, mydła złuszczające, kosmetyki silnie wysuszające.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Nie jest zalecane stosowanie leku w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne:

Obserwowano rumień, złuszczanie i suchość skóry, a także pieczenie i świąd. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do selekcji szczepów opornych. Prawdopodobieństwo wystąpienia układowych działań niepożądanych klindamycyny (biegunka, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy) jest niewielkie po miejscowym stosowaniu, niemniej jednak wystąpienie biegunki jest wskazaniem do natychmiastowego odstawienia preparatu.   Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychmotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Opis

Duac to żel przeciwtrądzikowy stosowany u osób powyżej 12 roku życia. Lek w składzie zawiera antybiotyk i substancję złuszczającą.

Skład

Substancjami czynnymi są klindamycyna i nadtlenek benzoilu.

1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu klindamycyny oraz 50 mg nadtlenku benzoilu. 

Substancje pomocnicze: karbomer, dimetykon, disodu laurylosulfobursztynian, disodu edetynian, glicerol, krzemionkę koloidalną uwodnioną, poloksamer 182, sodu wodorotlenek, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniem lekarza. W razie wątpliwości należy się zwrócić się do lekarza.

Duac zazwyczaj stosuje się raz na dobę, wieczorem. Efekty leczenia są widoczne po około 2 do 5 tygodni. Żelu nie powinno stosować się dłużej niż przez kolejnych 12 tygodni. Czas terapii należy uzgodnić z lekarzem. Nie powinno się przerywać terapii bez konsultacji z lekarzem. 

Jak nakładać żel Duac? 

Leczona powierzchnia skóry powinna być dokładnie umyta, spłukana ciepłą wodą i wysuszona. Żel nanosi się na całą powierzchnię zajętą zmianami, nie stosuje się punktowo. Stosuje się ilość żelu, która mieści się od czubka palca do pierwszego zgięcia palca (opuszek). Na twarz nakłada się ilość odpowiadającą jednemu opuszkowi, na twarz i plecy maksymalnie 2,5 opuszka. Pozostałość leku należy zmyć z dłoni. Jak żel wyschnie, można nałożyć nietłusty makijaż. 

Jeśli skóra stanie się przesuszona lub zacznie się łuszczyć, można zastosować nietłusty krem nawilżający. 

Działanie

Duac swoje działanie zawdzięcza połączeniu dwóch substancji. Klindamycyna jest antybiotykiem linkozamidowym o działaniu głównie bakteriostatycznym. Jest aktywna wobec bakterii tlenowych Gram-dodatnich i w szerokim zakresie wobec bakterii beztlenowych. Klinicznie wykazano jej skuteczność wobec większości szczepów Propionibacterium acnes występujących u pacjentów z trądzikiem. 

Nadtlenek benzoilu działa złuszczająco na zrogowaciałą warstwę naskórka. Zmniejsza ilość występującego łoju w trądziku oraz działa przeciwbakteryjnie.

Łącznie substancje hamują namnażanie się bakterii wsytępujących w trądziku, zmniejszają zaskórniki (otwarte i zamknięte) oraz zmniejszają liczbę czerwonych zaognionych krost. 

Wskazania

Żel Duac stosuje się w leczeniu trądziku pospolitego o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego, u osób powyżej 12 roku życia. 

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować żelu Duac?

 • Jeśli pacjent ma uczulenie na klindamycynę, linkomycynę, benzoilu nadtlenek lub którykolwiek ze składników leku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Bardzo często występujące działania niepożądane (u więcej niż 1 na 10 pacjentów):

w miejscu zastosowania leku: zaczerwienienie, łuszczenie, suchość skóry. Te działania niepożądane mają zwykle przebieg łagodny.

Często występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 pacjentów):

ból głowy,
w miejscu zastosowania leku: pieczenie, ból, nadwrażliwość na światło słoneczne;

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 na 100 pacjentów):

uczucie mrowienia (parastezje), nasilenie trądziku, zaczerwienie i swędzenie skóry, wysypka (zapalenie skóry, wysypka rumieniowa).

Inne działania niepożądane (wystąpiły u bardzo niewielkiej liczby leczonych osób, ich częstość występowania nie jest znana):

reakcje alergiczne, zapalenie jelita, biegunka, w tym krwawa biegunka, bóle brzucha,
w miejscu zastosowania leku: reakcje skórne, odbarwienie skóry, uwypuklona, swędząca wysypka (pokrzywka).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Żel można stosować tylko skórę. Należy unikać kontaktu z oczami, ustami, wnętrzem nosa. Leku nie nakłada się na skórę uszkodzoną.

Duac może uwrażliwić skórę na działanie promieni słonecznych (UV). W trakcie stosowania leku należy stosować kremy ochronne u unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. 

Duac może spowodować odbarwienie tkanin, włosów. 

Należy poinformować lekarza jeśli:

 • cierpiało się na choroby układu pokarmowego np. zapalenie jelit, wrzodziejące zapalanie okrężnicy, zapalenie okrężnicy związane ze stosowaniem antybiotyków.
 • w trakcie stosowania leku wystąpią bóle brzucha lub biegunki, które nie mijają albo nasilają się. 
 • stosowało się ostatnio leki zawierające klindamycynę lub erytromycynę. 

Przechowywanie:

 • Przechowywać w lodówce w temperaturze 2°C - 8°C. Nie zamrażać. Po pierwszym otwarciu pojemnika, przechowywać w temperaturze do 25°C.
 • Po pierwszym otwarciu, żel zachowuje ważność przez 2 miesiące.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Połączenie żelu Duac z niektórymi środkami może doprowadzić do podrażnienia skóry. Do produktów tych należą:

 • inne leki przeciwtrądzikowe, w tym antybiotyki stosowane na skórę,
 • mydła i środki oczyszczające o właściwościach złuszczających i leczniczych,
 • mydła i kosmetyki o silnym działaniu wysuszającym,
 • leki zawierające duże ilości alkoholi lub środków ściągających.

Duac może osłabić działanie niektórych jednocześnie stosowanych leków np.: tretynoina, izotretynoina, tazaroten. 

Leku nie należy stosować z innymi preparatami zawierającymi erytromycynę. Stosowany łącznie z substancjami takimi jak dapson czy sulfacetamid może spowodować czasowo zmianę koloru skóry lub włosów na twarzy (na żółty/pomarańczowy). Efekt nie jest trwały. Duac może wpłynąć na działanie substancji stosowanych w znieczuleniu ogólnym. 

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Lekarz podejmie decyzję czy korzyści dla pacjentki wynikające ze stosowania leku DUAC w okresie ciąży lub karmienia piersią, przeważają ryzyko dla dziecka.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Duac nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia. Lek może być nieskuteczny w tej grupie pacjentów. 

Producent

STIEFEL
Rzymowskiego 53
Warszawa
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Płeć
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji