Leki stosowane w chorobach serca, naczyń i terapii nadciśnienia

1293 produkty info
Podsumowanie
1293 produkty info

Układ sercowo-naczyniowy pełni w organizmie człowieka ważne funkcje. Dzięki sprawnemu działaniu serca i naczyń krwionośnych możliwe jest odżywienie i dotlenienie wszystkich komórek ciała. Leki na nadciśnienie należą do jednych z najczęściej przepisywanych medykamentów. 

Jak działają leki na nadciśnienie?

Wśród leków hipotensyjnych wyróżniamy substancje nazywane inhibitorami konwertazy angiotensyny (w skrócie ACEI), które zapobiegają nadmiernemu obkurczaniu naczyń i sartany, czyli związki rozszerzające naczynia krwionośne. Terapia ACEI (benazeprylem, cilazaprylem, enalaprylem, peryndoprylem, ramiprylem) oraz sartanami (losartanem, telmisartanem, walsartanem, kandesartanem) w praktyce często jest stosowana wymiennie. Kolejna grupa - antagoniści wapnia (amlodypina, nitrendypina, lerkanidypina) przynoszą dobre efekty u nadciśnieniowców z towarzyszącą cukrzycą i dyslipidemiami. Do leków na nadciśnienie zaliczamy również β-adrenolityki, przepisywane najczęściej osobom młodym oraz pacjentom z chorobami serca (karwedilol, nebiwolol, bisoprolol, metoprolol). W terapii nadciśnienia tętniczego, ale także w razie występowania obrzęków np. tych pochodzenia sercowego są stosowane leki moczopędne. Ze względu na różnicę w budowie chemicznej oraz odmienny punkt uchwytu w obrębie nerek, dzielimy je na kilka grup. Tiazydy (hydrochlorotiazyd) i diuretyki tiazydopodobne (indapamid, klopamid, chlortalidon) zwiększają wydalanie moczu wraz jonami sodu z organizmu, przez co działają hipotensyjnie, a efekt ten określa się jako umiarkowany. Bywają często łączone z innymi lekami na nadciśnienie. Diuretyki pętlowe (furosemid, torasemid) to substancje o najszybszej i największej sile działania moczopędnego. Leki moczopędne oszczędzające potas to: spironolakton, eplerenon, triamteren, amilorid

Leczenie zaburzeń lipidowych

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Stanowi składnik błon komórkowych oraz jest ważnym elementem do syntezy m.in. hormonów steroidowych i witaminy D3. Niestety, nadmierne gromadzenie się cząsteczek cholesterolu np. na skutek nieprawidłowej diety, sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia, schorzeń neurodegradacyjnych i nowotworów. Statyny to grupa leków hamujących proces powstawania cholesterolu w wątrobie. Obecnie najczęściej stosowane statyny to simwastatyna, atorwastatyna i rosuwastatyna. Skutecznie obniżają poziomu cholesterolu całkowitego i "złego cholesterolu" frakcji LDL oraz stężenie trójglicerydów, mają również aktywność przeciwzapalną i przeciwmiażdżycową. Pitawastatyna, wyraźnie podwyższa poziom tzw. "dobrego cholesterolu" HDL i może być zażywana w niewielkich dawkach. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych oraz zmniejsza niekorzystne interakcje pomiędzy lekami. Ezetimib to lek nie należący do statyn, hamujący wchłanianie cholesterolu w obrębie jelit oraz zwiększający jego wychwyt przez komórki wątroby. Na zaburzoną gospodarkę lipidową przez obniżenie poziomu trójglicerydów wpływają fibraty (fenofibrat, ciprofibrat). 

Leki na zaburzenia rytmu serca i krążenie

W grupie leków na serce i krążenie znajdują się również leki na zaburzenia krążenia obwodowego, stosowane np. w miażdżycy tętnic kończyn dolnych i żylakach oraz leki antyarytmiczne stabilizujące pracę mięśnia sercowego, podzielone umownie na 4 klasy (klasa I - chinidyna, lidokaina; klasa II -  propranolol, atenolol; klasa III - amiodaron, sotalol; klasa IV - werapamil, diltiazem). 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij