Encyklopedia leków

Aparxon PR - Ropinirolum

Podstawowe informacje

Skład
ropinirol
Postać
tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria
Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności
Neurologia
Działanie
zmniejsza niedobór dopaminy

Substancją czynną leku Aparxon PR jest ropinirol, który należy do grupy leków zwanych agonistami dopaminy. Agoniści dopaminy działają w mózgu podobnie do naturalnie występującej substancji zwanej dopaminą. Lek Aparxon PR, tabletki o przedłużonym uwalnianiu jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona.

Doustnie. Lek Aparxon PR należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę, częstotliwość oraz okres stosowania ustala lekarz. Lek Aparxon PR należy przyjmować raz na dobę, o tej samej porze każdego dnia. Tabletkę(tabletki) należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Nie należy przełamywać, żuć ani rozkruszać tabletki (tabletek) - jeżeli do tego dojdzie, istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, z uwagi na zbyt szybkie uwolnienie się leku w organizmie. Leku nie należy stosować u dzieci. Lek Aparxon PR nie jest przeznaczony do stosowania u pacjentów w wieku poniżej 18 lat. Spożywanie alkoholu z jednoczesnym przyjmowaniem leku Aparxon PR nie jest wskazane.

Jeśli jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią. Jeśli stwierdzono uczulenie(nadwrażliwość) na chlorowodorek ropinirolu lub którykolwiek z pozostałych składników leku Aparxon PR. Jeśli masz nietolerancję niektórych cukrów (Aparxon PR zawiera laktozę). Jeśli występuje: ciężka choroba nerek; choroba wątroby; ciężka choroba serca; ciężkie zaburzenia psychiczne, szczególne skłonności i (lub) zachowania (takie jak niepohamowana skłonność do gier hazardowych lub nadmierna aktywność seksualna).

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Niektóre leki mogą mieć wpływ na działanie leku Aparxon PR lub też zwiększać ryzyko działań niepożądanych. Lek Aparxon PR może też mieć wpływ na działanie innych leków.  Należy powiadomić lekarza o przyjmowaniu: fluwoksaminy (lek przeciwdepresyjny), leków stosowanych w innych zaburzeniach psychicznych, na przykład sulpirydu HTZ (hormonalna terapia zastępcza); metoklopramiu, który jest lekiem stosowanym w leczeniu nudności i zgagi; antybiotyków: cyprofloksacyny i enoksacyny; jakichkolwiek innych leków stosowanych w chorobie Parkinsona.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią.

Bardzo często: omdlenia, uczucie senności, nudności; często: omamy („widzenie” rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją), wymioty, zawroty głowy (uczucie wirowania), zgaga, ból brzucha, zaparcia, obrzęki nóg, stóp lub rąk; niezbyt często: zawroty głowy lub omdlenia, zwłaszcza przy nagłej zmianie pozycji ciała na stojącą (ma to związek z obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi), bardzo silne uczucie senności podczas dnia (niepohamowana senność), nagłe zapadanie w sen niepoprzedzone uczuciem senności (nagłe napady snu), zaburzenia psychiczne, takie jak majaczenie (ciężkie zaburzenia orientacji), urojenia (irracjonalne myśli) lub paranoja (nieuzasadniona podejrzliwość); inne: reakcje alergiczne, takie jak czerwone, swędzące obrzęki na skórze (pokrzywka), obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu, wysypka lub intensywne swędzenie, skłonność do wcześniej nieobserwowanych u nich zachowań, takich jak niepohamowana skłonność do gier hazardowych lub zwiększenie popędu i (lub) nadmierna aktywność seksualna, zmiany czynnościowe wątroby, które wykazano w badaniach krwi.

Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną. Aparxon PR może powodować senność. Może wystąpić niepohamowana senność, a czasami także nagłe i niespodziewane napady snu niepoprzedzone sennością.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij