Ibum Forte Minicaps - Ibuprofenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ibuprofen
Postać kapsułki
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwzapalne
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (w tym także migreny), bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie. Bolesne miesiączkowanie. Stany gorączkowe różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: dawka początkowa to 1 kapsułka (400 mg). W razie potrzeby 1 kapsułka co 4 do 6 godzin. Nie należy stosować dawki większej niż 1200 mg (3 kapsułki) na dobę. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3 dni.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka, zaparcia. Niezbyt często: zapalenie żołądka, jelita grubego i nasilenie choroby Crohna (zapalna choroba jelit), bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie, zaburzenia widzenia, wrzody żołądka, które mogą krwawić lub pękać, owrzodzenie jamy ustnej i (lub) obrzęk i podrażnienie ust,reakcje nadwrażliwości z wysypką i świądem, ataki astmy (z możliwym spadkiem ciśnienia krwi). Rzadko: szumy uszne (dzwonienie w uszach). Krótkotrwałe stosowanie leku nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy (czynną lub przebytą), krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, skazę krwotoczną, niektóre choroby skóry (toczeń rumieniowaty układowy), podwyższone ciśnienie krwi, choroby układu pokarmowego, przewlekłe zapalne choroby jelit, nietolerancję niektórych cukrów. Gdy przyjmujesz kortykosteroidy (np. prednizolon), inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe (np. kwas acetylosalicylowy/aspiryna, acenokumarol,tyklopidyna), leki przeciwnadciśnieniowe (inhibitory ACE, np. kaptopryl), leki przeciwpłytkowe (takie jak kwas acetylosalicylowy) i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (leki przeciwdepresyjne), leki stosowane w nadciśnieniu krwi i leki moczopędne, lit (lek stosowany w depresji), metotreksat (lek stosowany w leczeniu chorób nowotworowych lub chorób reumatycznych), takrolimus (lek hamujący reakcje immunologiczne), cyklosporynę (lek hamujący reakcje odpornościowe), zydowudynę (lek stosowany w leczeniu AIDS), pochodne sulfonylomocznika (leki przeciwcukrzycowe), probenecyd i sulfinpirazon (leki stosowane w leczeniu dny moczanowej), glikozydy naparstnicy, fenytoinę, antybiotyki z grupy chinolonów, cholestyraminę, mifepryston, worykonazol i flukonazol (leki przeciwgrzybicze). Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Należy skonsultować się z lekarzem podczas stosowania ibuprofenu podczas pierwszych 6 miesięcy ciąży. Ibum Forte Minicaps jest przeciwwskazany do stosowana u kobiet w III trymestrze ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko powikłań u matki i dziecka w okresie okołoporodowym. Nie ma konieczności przerywania karmienia piersią podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w małych dawkach stosowanych w leczeniu bólu i gorączki.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.