×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nasometin - Mometasoni furoas - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Aerozol do nosa Nasometin wskazany jest w leczeniu objawów sezonowego alergicznego lub całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych i u dzieci w wieku 3 lat i starszych.
 
Nasometin jest wskazany w leczeniu polipów nosa u dorosłych w wieku co najmniej 18 lat

Dawkowanie

Donosowo. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Przed pierwszym zastosowaniem aerozolu należy sprawdzić działanie, naciskając butelkę 10 razy, aż do uzyskania drobnej mgiełki. Jeśli lek nie był stosowany przez 14 dni lub dłużej, należy sprawdzić działanie, naciskając butelkę dwukrotnie, aż do uzyskania drobnej mgiełki.

 

Uwaga! Podczas stosowania leku Nasomentin należy unikać kontaktu z osobami chorymi na odrę lub ospę wietrzną.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na mometazonu furoinian lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku, zakażenie błony śluzowej nosa, uraz nosa, gruźlicę, oczną postać opryszczki, mukowiscydozę lub gdy była wykonywana niedawno operacja w obrębie nosa.

 

Gdy stosujesz inne leki. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.

Skutki uboczne

Często: ból głowy, krwawienie z nosa, ból nosa lub gardła.

Rzadko: reakcje nadwrażliwości.

Bardzo rzadko: zwiększenie ciśnienia w oku (jaskra), powodujące zaburzenia widzenia oraz uszkodzenie przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.