Na receptę

Eztom, 50 mcg/dawkę, aerozol do nosa, 140 dawek

aerozol

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

24,99 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
24,99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 296 aptekach.

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

GLENMARK PHARMACEUTICALS S.R.O.
Fibichova 143
Vysoké Mýto, Czechy

Opis

Eztom to lek podawany do nosa, który łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa, katar, zmniejsza ilość wydzieliny z nosa i uczucie zatkanego nosa, ułatwiając oddychanie. Eztom oprócz leczenia kataru siennego stosuje się również przy polipach w nosie. Lek zawiera furoinian mometazonu, który należy do kortykoseteroidów i w zależności od wskazania leczniczego może być stosowany u osób w różnym przedziale wiekowym.

Skład

Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian (Mometasoni furoas monohydricum).

1 dawka zawiera 50 µg furoinianu mometazonu jednowodnego.

Substancjami pomocniczymi są: benzalkoniowy chlorek, glicerol, polisorbat 80, celuloza mikrokrystaliczna oraz karmeloza sodowa, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się do nosa.

Dawkowanie oraz czas trwania leczenia określa lekarz w zależności od stanu pacjenta, wieku i schorzenia. Zwykle stosowane dawkowanie zależy od wskazania medycznego:

Leczenie kataru siennego oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa

  • Młodzież powyżej 12 lat i dorośli: 2 dawki do każdego otworu nosowego raz dziennie.
    Maksymalna dawka dobowa wynosi 4 dawki do każdego otworu nosowego raz na dobę.
  • Dzieci w wieku od 3 do 11 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Leczenie polipów nosa

  • Dorośli powyżej 18 lat: początkowo przez 5 do 6 tygodni zwykle podaje się 2 dawki do każdego nosa, następnie o stosowaniu leku decyduje lekarz.

Działanie

Działanie leku polega na zmniejszeniu stanu zapalnego błony śluzowej nosa. W przypadku sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa Eztom łagodzi jego obrzęk oraz podrażnienie, dzięki czemu zmniejsza ilość wydzieliny, swędzenie a także uczucie zatkanego nosa. Eztom stosuje się również w leczeniu polipów w nosie, gdzie powoduje zmniejszenie stanu zapalnego a w konsekwencji samych polipów, przez co ułatwia oddychanie.

Wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Eztom jest leczenie objawów kataru siennego, inaczej nazywanego sezonowym zapaleniem błony śluzowej nosa, który pojawia się w określonych porach roku jako reakcja alergiczna np. na pyłki drzew, zarodniki grzybów lub pleśni. Eztom podaje się w celu łagodzenia objawów całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa wywołanych przez takie czynniki jak roztocze, pierze, sierść zwierząt czy niektóre składniki pokarmu. Lek podaje się również w leczeniu polipów nosowych.

Przeciwwskazania

Leku Eztom nie należy stosować jeśli pacjent jest uczulony na furonian metazonu lub którykolwiek z pozostałych składników. Przeciwwskazaniem do stosowania aerozolu Eztom jest niewyleczone zakażenie błony śluzowej nosa oraz niedawno przebyty zabieg chirurgiczny w okolicach nosa lub uraz nosa.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo często występujące działania niepożądane: w przypadku pacjentów z polipami nosa, którzy przyjmowali dwie dawki leku do każdego otworu nowego dwa razy dziennie występowały krwawienia z nosa.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 osób): ból głowy, nosa, gardła; kichanie; krwawienia z nosa; owrzodzenie błony śluzowej nosa; zakażenie górnych dróg oddechowych.

Częstość nieznana: wzrost ciśnienia w gałce ocznej (jaskra) i/lub zaćma powodujące zaburzenia widzenia; uszkodzenie przegrody nosowej oddzielającej jamy nosowe; zaburzenia smaku i węchu; trudności w oddychaniu i (lub) świszczący oddech; nieostre widzenie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli: pacjent choruje lub kiedykolwiek chorował na gruźlicę a także gdy występuje jakiekolwiek zakażenie; chory jest leczony innymi kortykosteroidami doustnymi lub w postaci zastrzyków; pacjent choruje na mukowiscydozę.

Jeśli podczas leczenia wystąpią problemy z widzeniem to należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku swędzenia lub podrażnienia oczu lekarz może zalecić inne leczenie z lekiem.

Długotrwałe stosowanie kortykosteridów w formie aerozolu do nosa może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych z powodu wchłaniania się leku w organizmie.

Lek zawiera 20 µg chlorku benzalkoniowego w 1 dawce, który może powodować podrażnienie lub obrzęk nosa, szczególnie w wyniku długotrwałego stosowania.

Przechowywanie:

  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
  • Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
  • Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki z aerozolem: 2 miesiące. Należy otworzyć tylko jedną butelkę w danym czasie.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Eztom może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami przeciw wirusowi HIV, np. rytonawirem, kobicystatem. W przypadku, gdy pacjent stosuje inne kortykosteroidy doustne lub w zastrzykach lekarz może zalecić ich odstawienie.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Jeśli kortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa stosuje się w dużych dawkach przez długi okres czasu, mogą one powodować pewne działania niepożądane, takie jak spowolnienie tempa wzrostu u dzieci.

Zaleca się, aby regularnie kontrolować wzrost dzieci otrzymujących długotrwałe leczenie kortykosteroidami donosowymi i, jeśli pojawią się jakieś zmiany, należy poinformować lekarza.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij