Encyklopedia leków

Dorzolamid Teva - Dorzolamidum

Podstawowe informacje

Skład
dorzolamid
Postać
krople do oczu
Kategoria
Narządy wzroku i słuchu
Specjalności
Okulistyka
Działanie
obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Leczenie zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego u osób z nadciśnieniem ocznym, jaskrą z otwartym kątem przesączania, jaskrą torebkową.

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Podczas aplikacji kropli nie należy dotykać kroplomierzem oka oraz przyległych tkanek. Po aplikacji leku ucisnąć palcem wewnętrzny kącik chorego oka (blisko nosa) i utrzymać ucisk przez 1 minutę, mając oko zamknięte. Dzięki temu ograniczone zostanie ryzyko wchłonięcia kropli do organizmu.

 

Uwaga! Krople zawierają środek konserwujący - chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oka. Przed zakropleniem leku należy zdjąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem.

 

Uwaga! Jeżeli oprócz kropli Dorzolamid Teva stosowany jest inny lek w postaci kropli do oczu, należy zrobić co najmniej 10 minutową przerwę między zakraplaniem kolejnych leków.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych preparatu, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.

 

Gdy stosujesz inne leki okulistyczne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Bardzo często: uczucie pieczenia i kłucia oczu.

Często: bóle głowy, schorzenie rogówki z objawami bólu oka i niewyraźnego widzenia (punkcikowate zapalenie rogówki), wydzielina z oka i swędzenie oczu (zapalenie spojówek), podrażnienie lub zapalenie powiek, niewyraźne widzenie, nudności, gorzki smak w ustach, osłabienie.

Niezbyt często: zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego.

Rzadko: zawroty głowy, mrowienia i drętwienia dłoni lub stóp, podrażnienie, w tym zaczerwienie, ból, formowanie się strupów na powiekach, przejściowa krótkowzroczność (ustępująca po zakończeniu leczenia), obrzęk rogówki, obniżenie ciśnienia śródgałkowego, obecność płynu pod siatkówką (odwarstwienie naczyniówki będące skutkiem chirurgicznego zabiegu filtracyjnego), krwawienie z nosa, podrażnienie gardła, suchość w ustach, kontaktowe zapalenie skóry, kamica nerkowa, reakcje alergiczne (objawy reakcji miejscowych ze strony powiek oraz uogólnionych reakcji alergicznych, takich jak obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka i świąd, wysypka, skrócenie oddechu, rzadko skurcz oskrzeli).

 

Niektóre działania niepożądane leku, np. zawroty głowy lub niewyraźne widzenie, mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i/lub obsługiwania maszyn. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij