Acard 150 - Acidum acetylsalicylicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Kardiologia
Działanie zmniejsza krzepliwość krwi

Wskazania:

Choroba niedokrwienna serca oraz wszelkie sytuacje kliniczne, w których celowe jest hamowanie agregacji płytek krwi.

Dawkowanie:

Doustnie. Zwykle 1 tabletka na dobę. Tabletki dojelitowe należy przyjmować po posiłku, połykać w całości.   Uwaga! W trakcie stosowania leku Acard 150 należy ograniczyć spożycie alkoholu. Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego (owrzodzenie błony śluzowej,krwawienia).   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Często: objawy niestrawności (zgaga, nudności, wymioty), bóle brzucha. Rzadko: stany zapalne żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy bardzo rzadko prowadzące do krwotoków i perforacji, przemijające zaburzenia czynności wątroby. Bardzo rzadko: ciężkie reakcje alergiczne, zaburzenia czynności nerek, zmniejszenie stężenia glukozy we krwi. Ponadto podczas stosowania leku mogą pojawić się zawroty głowy i szumy uszne, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, obrzęk, świąd, zaburzenia serca i układu oddechowego (w tym astma), zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojzadów i obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, skazę krwotoczną, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, ciężką niewydolność serca.   Gdy przyjmujesz metotreksat (nasilenie toksycznego działania metotreksatu na szpik), ibuprofen (zaburzenie mechanizmu działania kwasu acetylosalicylowego), leki przeciwzakrzepowe (jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z lekami przeciwzakrzepowymi może powodować nasilenie działania przeciwzakrzepowego), leki przeciwdepresyjne należące do grupy SSRI (jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny powoduje zwiększone ryzyko krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego ), niesteroidowe leki przeciwzapalne (jednoczesne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych z kwasem acetylosalicylowym zwiększa ryzyko wystąpienia uszkodzeń błony śluzowej żołądka i/lub dwunastnicy i krwawień z przewodu pokarmowego oraz uszkodzenia nerek), leki zwiększające wydalanie kwasu moczowego (kwas acetylosalicylowy powoduje osłabienie działania leków zwiększających wydalanie kwasu moczowego), digoskynę (jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z digoksyną powoduje zwiększenie stężenia digoksyny w osoczu), leki przeciwcukrzycowe (kwas acetylosalicylowy może prowadzić do nasilenia działania leków przeciwcukrzycowych), leki trombolityczne lub inne leki hamujące agregację płytek krwi (zwiększone ryzyko wydłużenia czasu krwawienia i krwotoków), leki moczopędne, glikokortykosteroidy, kwas walproinowy (kwas acetylosalicylowy zwiększa toksyczność kwasu walproinowego).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Kwas acetylosalicylowy nie powinien być stosowany u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.