Operacja wszczepienia by-passów
Paulina Kłos-Wojtczak

By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

Warto wiedzieć, że choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zgonów w naszym kraju. Na ich rozwój ma wpływ wiele czynników, w tym nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia. Niestety, zwiększa się odsetek populacji osób otyłych, prowadzących siedzący tryb życia i stroniących od zdrowej i zbilansowanej diety.

Na czym polega pomostowanie aortalno-wieńcowe?

Pomostowanie aortalno-wieńcowe (ang. coronary artery bypass grafting, CABG) to operacja z zakresu kardiochirurgii, polegająca na wszczepieniu tzw. bajpasów, czyli pomostów naczyniowych (pośrednich lub bezpośrednich) między tętnicą główną a tętnicami wieńcowymi. W trakcie zabiegu CABG konieczne jest ominięcie miejsca zwężenia tętnicy wieńcowej.

Celem wszczepienia by-passów jest stworzenie drogi dla krwi dopływającej do serca. Kluczowe jest jednak ominięcie zamkniętych i zwężonych naczyń krwionośnych. Operację stosuje się głównie u chorych z zaawansowaną chorobą wieńcową.

By-passy – przebieg operacji. Ile trwa operacja pomostowania aortalno-wieńcowego?

Zabieg wszczepienia by-passów wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przebieg operacji zachodzi z zachowaniem naczyń własnych pacjenta (głównie tętnic piersiowych wewnętrznych, żyły piszczelowej i tętnicy promieniowej). Operacja jest przeprowadzana na ogół z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego. Kardiochirurg za pomocą skalpela nacina klatkę piersiową chorego na wysokości mostka. W kolejnym etapie konieczne jest podłączenie aparatury służącej do podtrzymania krążenia pozaustrojowego.

Chociaż może wydawać się to krokiem dość drastycznym, lekarz musi zatrzymać akcję serca i tym samym zabieg wykonywany jest właśnie w takich warunkach. Akcja serca jest przywracana dopiero wtedy, gdy pomost naczyniowy został już założony.

Czasami operacja wszczepienia by-passów przebiega bez użycia krążenia pozaustrojowego. W takim przypadku kardiochirurg nie zatrzymuje akcji serca. Po operacji pacjenci muszą pozostać w szpitalu jeszcze ok. 7 dób, jednak wszystko uzależnione jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Po operacji konieczne jest przejście odpowiedniej rehabilitacji, która przygotowuje rekonwalescenta do powrotu do normalnego stylu życia.

Ile trwa operacja wszczepienia by-passów? Ponieważ jest to zabieg chirurgiczny wymagający od lekarza szwajcarskiej precyzji, może trwać nawet kilka godzin.

Powiązane produkty

By-passy – powikłania po operacji

Powikłania po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego mogą mieć różnorodny charakter i obejmować m.in.:

Rzadkim, ale realnym powikłaniem po operacji pomostowania aortalno-wieńcowego jest zgon pacjenta. Należy jednak pamiętać, że lekarz, decydując się na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia by-passów, zawsze bierze pod uwagę przewagę korzyści zdrowotnych nad potencjalnym ryzykiem.

Kiedy trzeba zrobić by-passy?

Wskazaniem do wykonania pomostowania aortalno-wieńcowego jest m.in.:

 • zaawansowana choroba wieńcowa,
 • dławica piersiowa,
 • stany po zawale serca,
 • brak pozytywnej odpowiedzi organizmu na leczenie farmakologiczne.
Przeciwwskazania do wszczepienia by-passów to przede wszystkim choroba nowotworowa, upośledzenie wydolności mięśnia sercowego, zaburzenia elektrolitowe o poważnym przebiegu, niedokrwistość i miażdżyca końcowych odcinków naczyń wieńcowych.

Ile się żyje po by-passach?

Długość życia po wszczepieniu by-passów uzależniona jest przede wszystkim od wieku i ogólnego stanu zdrowia osoby poddanej zabiegowi. Konieczne jest zastosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza, w tym utrzymywania właściwej diety, a także abstynencji alkoholowej i tytoniowej. Bardzo ważne jest, aby osoby intensywnie pracujące fizycznie zmieniły swój tryb życia. Dźwiganie ciężarów nie jest bowiem wskazane po przejściu zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego.

Choroby sercowo-naczyniowe w Polsce

Schorzenia sercowo-naczyniowe rozwijają się latami, a pierwsze niepokojące objawy powinny być sygnałem do szybkiej konsultacji z lekarzem i wykonania pełnego panelu badań. Ryzyko jest bowiem ogromne, a każdy zawał jest sytuacją zagrożenia życia.

Farmakologiczne leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego jest przewlekłe, a przyjmowanie określonych leków najczęściej trwa do końca życia chorego. W szczególnie trudnych przypadkach zwężenia tętnic wieńcowych przeprowadza się operację wszczepienia by-passów, czyli zabieg pomostowania aortalno-wieńcowego.

 1. R. Ochotny, Leczenie stabilnej choroby wieńcowej, „Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 3 2007.
 2. A. Cassar, D.R. Holmes, CH.S. Rihal i in., Przewlekła choroba wieńcowa: diagnostyka i postępowanie, „Medycyna po Dyplomie”, nr 11 2010.
 3. M. Dominiak i J. Drożdż, Operacja pomostowania aortalno-wieńcowego pozostaje optymalnym leczeniem u pacjentów z zaawansowaną postacią wielonaczyniowej choroby wieńcowej – wnioski z badań wieloośrodkowych, „Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska”, nr 2 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij