Człowiek cierpiący na dławicę Prinzmetala
Oliwia Janota

Dławica Prinzmetala – objawy, przyczyny i leczenie

Mianem dławicy piersiowej (łac. Angina pectoris, dawniej dusznica bolesna) określamy zespół objawów charakteryzujących się bólem w klatce piersiowej, którego przyczyną jest zazwyczaj zwężenie naczynia wieńcowego, prowadzące do upośledzonego utlenienia mięśnia sercowego.

Główną przyczyną dławicy piersiowej jest choroba wieńcowa, w której blaszki miażdżycowe zwężają światło i upośledzają przepływ krwi w tętnicach nasierdziowych. Niemniej również są inne przyczyny bólu w klatce piersiowej nie wiążące się z chorobą wieńcową.

Dławica Prinzmetala – co to jest?

Dławica piersiowa typu Prinzmetala bywa nazywana również dusznicą bolesną odmienną, a także dławicą naczynioskurczową. Schorzenie to charakteryzuje się bólem zlokalizowanym w obrębie klatki piersiowej, w której powoduje samoistny, odcinkowy skurcz tętnicy wieńcowej.

Dławica odmienna – objawy

Głównym objawem dławicy Prinzmetala jest rozlany, gniotący, piekący ból zlokalizowany najczęściej zamostkowo,. Może on promieniować do szyi, żuchwy, nadbrzusza. Ból dławicowy może również szerzyć się do lewego barku lub wzdłuż całej lewej kończyny górnej (aż do palców lewej dłoni). Symptomy występują zwykle w godzinach porannych (między 24:00 a 6:00), przeważnie w czasie spoczynku, lecz mogą również być spowodowane wysiłkiem fizycznym.

Dławica naczynioskurczowa charakteryzuje się przejściowymi zmianami w elektrokardiogramie (EKG), które pojawiają się podczas bólu w klatce piersiowej i ustępują wraz z minięciem objawów. U części pacjentów w przebiegu dławicy Prinzmetala mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca i krótkotrwałe utraty przytomności.

Polecane dla Ciebie

Dławica Prinzmetala – przyczyny

Przyczyny dławicy naczynioskurczowej są bardzo złożone. Udowodniono, że wpływ na rozwój choroby ma: między innymi upośledzenie czynności śródbłonka naczyń krwionośnych, nadaktywność mięśniówki naczyń, niedobór magnezu, stres oksydacyjny (czyli wysoki poziom tzw. wolnych rodników) oraz predyspozycje genetyczne.

Każdy z wymienionych powyżej czynników zwiększa ryzyko powstania nadmiernej reakcji naczyń krwionośnych na bodziec, objawiającej się nagłym skurczem tętnicy wieńcowej. Najsilniejszą pośrednią przyczyną, która może wywołać objawy dławicy Prinzmetala, jest palenie tytoniu. Ponadto symptomy mogą być indukowane przez stres, wysiłek fizyczny, zimne powietrze, hiperwentylację i zażywanie narkotyków (m.in. amfetaminy i kokainy).

Diagnostyka dławicy Prinzmetala – rozpoznanie

Diagnostyka dławicy naczynioskurczowej wymaga wykonania specjalistycznych badań. U pacjenta zgłaszającego bóle w klatce piersiowej w pierwszej kolejności wykonywane jest EKG, aby wykluczyć zawał mięśnia sercowego. Następnie, pacjent zostaje skierowany do szpitala celem wykonania koronarografii. To badanie pozwala na ocenę naczyń wieńcowych, których obraz jest zazwyczaj prawidłowy, a ewentualnie uwidocznione zmiany przeważnie nie mają znaczenia klinicznego (czyli nie są źródłem żadnego ze zgłaszanych przez pacjenta objawów). 

Charakterystycznym objawem dławicy odmiennej są zmiany w EKG w postaci przejściowego uniesienia odcinka ST oraz zmiany morfologii załamka T. Mając na względzie nieciągły i ulotny charakter tych zmian, nieraz koniecznie jest całodobowe monitorowanie pacjenta przy pomocy holtera EKG.

Skomplikowany proces diagnostyczny sprawia, że u pacjentów również wykonuje się próbę prowokacji skurczu tętnicy w warunkach szpitalnych. W czasie koronarografii, pod kontrolą EKG, podaje się lek stymulujący zwężenie naczynia (np. ergonowinę lub acetylocholinę). Wystąpienie uniesienia odcinka ST oraz skurczu tętnicy wieńcowej w czasie badania jest wówczas podstawą do rozpoznania dławicy Prinzmetala.

Leczenie i rokowania w dławicy Prinzmetala

Leczenie dławicy odmiennej polega na podawaniu dużych dawek blokerów kanału wapniowego (np. werapamilu, diltiazemu), czyli leków ograniczających dopływ jonów wapnia do mięśni gładkich, tym samym prowadzących do rozszerzenia naczyń krwionośnych (w tym tętnic nasierdziowych). Ponadto, aby doraźnie przerwać ból w klatce piersiowej stosuje się azotany (np. nitroglicerynę podjęzykowo), celem szybkiego rozszerzenia naczyń wieńcowych.

Niezbędna również jest redukcja czynników ryzyka: zaprzestanie palenia tytoniu i przyjmowania narkotyków. Należy pamiętać, że w przypadku tego rodzaju dławicy beta-blokery są bezwzględnie przeciwwskazane. 

Rokowanie jest dobre, pierwsze 5 lat od rozpoznania przeżywa 95% pacjentów. Ryzyko zgonu jednak jest większe wśród chorych ze zmianami miażdżycowymi tętnic wieńcowych oraz po przebytym epizodzie migotania komór w trakcie skurczu tętnicy.

 1. J. Bil, T. Pawłowski. Próba prowokacyjna z acetylocholiną w diagnostyce naczynioskurczowej postaci choroby niedokrwiennej serca, Kardiologia Inwazyjna" 2014; 13–16.
 2. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2020/2021, pod red. P. Gajewskiego, Wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 161, 175-176.
 3. R. Irzmański i in., Dławica piersiowa Prinzmetala. Postępowanie w praktyce klinicznej. Folia Cardiol." 2005, tom 12, nr 10, 662–666.
 4. F. Picard, N. Sayah, V. Spagnoli, J. Adjedj, O. Varenne, Vasospastic angina: A literature review of current evidence. Arch Cardiovasc Dis." 2019;112(1): 44-55.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

  Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

 • Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie

  Mocznica to krańcowe stadium niewydolności nerek cechujące się dużymi stężeniami mocznika i kreatyniny we krwi, niewyrównaną kwasicą nieoddechową oraz powikłaniami przewlekłej choroby nerek (PChN). PChN jest bardzo częstym schorzeniem internistycznym, w którym dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerek, a co za tym idzie – spadku ich wydolności.

 • Choroba popromienna – jak ją leczyć?

  Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

 • Skurczowe, czynnościowe bóle brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

  Dolegliwości związanych z nadmiernym napięciem mięśni gładkich w obrębie narządów w jamie brzusznej, potocznie nazywanych skurczami, uciskiem czy kolką, może doświadczyć każdy z nas. I każdy może odczuwać taki ból nieco inaczej. Pewne jest, że dla poprawy komfortu i własnego zdrowia warto działać, aby sobie z nim poradzić.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

  Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij