Człowiek cierpiący na dławicę Prinzmetala
Oliwia Janota

Dławica Prinzmetala – objawy, przyczyny i leczenie

Mianem dławicy piersiowej (łac. Angina pectoris, dawniej dusznica bolesna) określamy zespół objawów charakteryzujących się bólem w klatce piersiowej, którego przyczyną jest zazwyczaj zwężenie naczynia wieńcowego, prowadzące do upośledzonego utlenienia mięśnia sercowego.

Główną przyczyną dławicy piersiowej jest choroba wieńcowa, w której blaszki miażdżycowe zwężają światło i upośledzają przepływ krwi w tętnicach nasierdziowych. Niemniej również są inne przyczyny bólu w klatce piersiowej nie wiążące się z chorobą wieńcową.

Dławica Prinzmetala – co to jest?

Dławica piersiowa typu Prinzmetala bywa nazywana również dusznicą bolesną odmienną, a także dławicą naczynioskurczową. Schorzenie to charakteryzuje się bólem zlokalizowanym w obrębie klatki piersiowej, w której powoduje samoistny, odcinkowy skurcz tętnicy wieńcowej.

Dławica odmienna – objawy

Głównym objawem dławicy Prinzmetala jest rozlany, gniotący, piekący ból zlokalizowany najczęściej zamostkowo,. Może on promieniować do szyi, żuchwy, nadbrzusza. Ból dławicowy może również szerzyć się do lewego barku lub wzdłuż całej lewej kończyny górnej (aż do palców lewej dłoni). Symptomy występują zwykle w godzinach porannych (między 24:00 a 6:00), przeważnie w czasie spoczynku, lecz mogą również być spowodowane wysiłkiem fizycznym.

Dławica naczynioskurczowa charakteryzuje się przejściowymi zmianami w elektrokardiogramie (EKG), które pojawiają się podczas bólu w klatce piersiowej i ustępują wraz z minięciem objawów. U części pacjentów w przebiegu dławicy Prinzmetala mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca i krótkotrwałe utraty przytomności.

Powiązane produkty

Dławica Prinzmetala – przyczyny

Przyczyny dławicy naczynioskurczowej są bardzo złożone. Udowodniono, że wpływ na rozwój choroby ma: między innymi upośledzenie czynności śródbłonka naczyń krwionośnych, nadaktywność mięśniówki naczyń, niedobór magnezu, stres oksydacyjny (czyli wysoki poziom tzw. wolnych rodników) oraz predyspozycje genetyczne.

Każdy z wymienionych powyżej czynników zwiększa ryzyko powstania nadmiernej reakcji naczyń krwionośnych na bodziec, objawiającej się nagłym skurczem tętnicy wieńcowej. Najsilniejszą pośrednią przyczyną, która może wywołać objawy dławicy Prinzmetala, jest palenie tytoniu. Ponadto symptomy mogą być indukowane przez stres, wysiłek fizyczny, zimne powietrze, hiperwentylację i zażywanie narkotyków (m.in. amfetaminy i kokainy).

Diagnostyka dławicy Prinzmetala – rozpoznanie

Diagnostyka dławicy naczynioskurczowej wymaga wykonania specjalistycznych badań. U pacjenta zgłaszającego bóle w klatce piersiowej w pierwszej kolejności wykonywane jest EKG, aby wykluczyć zawał mięśnia sercowego. Następnie, pacjent zostaje skierowany do szpitala celem wykonania koronarografii. To badanie pozwala na ocenę naczyń wieńcowych, których obraz jest zazwyczaj prawidłowy, a ewentualnie uwidocznione zmiany przeważnie nie mają znaczenia klinicznego (czyli nie są źródłem żadnego ze zgłaszanych przez pacjenta objawów). 

Charakterystycznym objawem dławicy odmiennej są zmiany w EKG w postaci przejściowego uniesienia odcinka ST oraz zmiany morfologii załamka T. Mając na względzie nieciągły i ulotny charakter tych zmian, nieraz koniecznie jest całodobowe monitorowanie pacjenta przy pomocy holtera EKG.

Skomplikowany proces diagnostyczny sprawia, że u pacjentów również wykonuje się próbę prowokacji skurczu tętnicy w warunkach szpitalnych. W czasie koronarografii, pod kontrolą EKG, podaje się lek stymulujący zwężenie naczynia (np. ergonowinę lub acetylocholinę). Wystąpienie uniesienia odcinka ST oraz skurczu tętnicy wieńcowej w czasie badania jest wówczas podstawą do rozpoznania dławicy Prinzmetala.

Leczenie i rokowania w dławicy Prinzmetala

Leczenie dławicy odmiennej polega na podawaniu dużych dawek blokerów kanału wapniowego (np. werapamilu, diltiazemu), czyli leków ograniczających dopływ jonów wapnia do mięśni gładkich, tym samym prowadzących do rozszerzenia naczyń krwionośnych (w tym tętnic nasierdziowych). Ponadto, aby doraźnie przerwać ból w klatce piersiowej stosuje się azotany (np. nitroglicerynę podjęzykowo), celem szybkiego rozszerzenia naczyń wieńcowych.

Niezbędna również jest redukcja czynników ryzyka: zaprzestanie palenia tytoniu i przyjmowania narkotyków. Należy pamiętać, że w przypadku tego rodzaju dławicy beta-blokery są bezwzględnie przeciwwskazane. 

Rokowanie jest dobre, pierwsze 5 lat od rozpoznania przeżywa 95% pacjentów. Ryzyko zgonu jednak jest większe wśród chorych ze zmianami miażdżycowymi tętnic wieńcowych oraz po przebytym epizodzie migotania komór w trakcie skurczu tętnicy.

 1. J. Bil, T. Pawłowski. Próba prowokacyjna z acetylocholiną w diagnostyce naczynioskurczowej postaci choroby niedokrwiennej serca, Kardiologia Inwazyjna" 2014; 13–16.
 2. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2020/2021, pod red. P. Gajewskiego, Wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 161, 175-176.
 3. R. Irzmański i in., Dławica piersiowa Prinzmetala. Postępowanie w praktyce klinicznej. Folia Cardiol." 2005, tom 12, nr 10, 662–666.
 4. F. Picard, N. Sayah, V. Spagnoli, J. Adjedj, O. Varenne, Vasospastic angina: A literature review of current evidence. Arch Cardiovasc Dis." 2019;112(1): 44-55.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

  Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij