×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Salpirin - Acidum acetylsalicylicum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Reumatologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania do stosowania

Bóle o słabym i umiarkowanym nasileniu, jak ból zębów, stawów, mięśni, głowy. Bóle i stany zapalne w chorobach reumatycznych. Gorączka.

Dawkowanie

Doustnie. Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo: 1 tabletka (500 mg) co 3-4 godziny. Dobowa dawka maksymalna wynosi 4 g.

Uwaga! Jeżeli ból utrzymuje się po 10 dniach, a gorączka po 3 dniach stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza.

 

W chorobach reumatycznych według zaleceń lekarza. Zwykle początkowo 1-2 tabletki 4 razy na dobę, w czasie posiłków i przed snem. Dawkę następnie zwiększa się, aż do osiągnięcia maksymalnej skuteczności. Średnia dawka dobowa wynosi 4.5 g na dobę w dawkach podzielonych. W ostrej gorączce reumatycznej do 7.8 g na dobę w dawkach podzielonych.

 

Uwaga! Przed zabiegami chirurgicznymi nie przyjmować preparatu, co najmniej 5 dni.

 

Uwaga! Podczas stosowania preparatu nie należy pić alkoholu. Picie alkoholu w trakcie stosowania preparatu może nasilić działanie drażniące na przewód pokarmowy.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi, polipy nosa, małą liczbę płytek krwi.

 

Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, leki obniżające ciśnienie krwi, doustne leki przeciwcukrzycowe lub stosujesz wkładki wewnątrzmaciczne.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W I i II trymestrze ciąży stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności. Nie stosować w III trymestrze ciąży.

Skutki uboczne

Ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krzepnięcia, pokrzywka, odczyny uczuleniowe, nadmierne pocenie się, zawroty głowy i szum w głowi, zaburzenia ostrości widzenia, zaburzenia słuchu, przyspieszenie oddechu, napady astmy oskrzelowej.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.