Salpirin - Acidum acetylsalicylicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Reumatologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania:

Bóle o słabym i umiarkowanym nasileniu, jak ból zębów, stawów, mięśni, głowy. Bóle i stany zapalne w chorobach reumatycznych. Gorączka.

Dawkowanie:

Doustnie. Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo: 1 tabletka (500 mg) co 3-4 godziny. Dobowa dawka maksymalna wynosi 4 g. Uwaga! Jeżeli ból utrzymuje się po 10 dniach, a gorączka po 3 dniach stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza.   W chorobach reumatycznych według zaleceń lekarza. Zwykle początkowo 1-2 tabletki 4 razy na dobę, w czasie posiłków i przed snem. Dawkę następnie zwiększa się, aż do osiągnięcia maksymalnej skuteczności. Średnia dawka dobowa wynosi 4.5 g na dobę w dawkach podzielonych. W ostrej gorączce reumatycznej do 7.8 g na dobę w dawkach podzielonych.   Uwaga! Przed zabiegami chirurgicznymi nie przyjmować preparatu, co najmniej 5 dni.   Uwaga! Podczas stosowania preparatu nie należy pić alkoholu. Picie alkoholu w trakcie stosowania preparatu może nasilić działanie drażniące na przewód pokarmowy.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego, zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krzepnięcia, pokrzywka, odczyny uczuleniowe, nadmierne pocenie się, zawroty głowy i szum w głowi, zaburzenia ostrości widzenia, zaburzenia słuchu, przyspieszenie oddechu, napady astmy oskrzelowej.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na salicylany, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi, polipy nosa, małą liczbę płytek krwi.   Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, leki obniżające ciśnienie krwi, doustne leki przeciwcukrzycowe lub stosujesz wkładki wewnątrzmaciczne.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W I i II trymestrze ciąży stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności. Nie stosować w III trymestrze ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.