Lioxam - Risperidonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład rysperydon
Postać tabletki powlekane
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Neurologia
Działanie przeciwko schizofrenii
przeciwpsychotyczne

Wskazania:

Leczenie ostrych i przewlekłych psychoz schizofrenicznych oraz innych stanów psychotycznych, w których dominują objawy pozytywne (omamy, urojenia, zaburzenia myślenia, wrogość, podejrzliwość) i (lub) objawy negatywne (zobojętnienie uczuciowe, emocjonalne i społeczne wycofywanie się, zubożenie wypowiedzi). Zapobieganie nawrotom (zaostrzeniom) u pacjentów z przewlekłymi psychozami schizofrenicznymi. Krótkoterminowe leczenie zaburzeń zachowania u dzieci, młodzieży i osób dorosłych ze zmniejszoną sprawnością intelektualną, upośledzeniem umysłowym i zachowaniami destrukcyjnymi (agresja, impulsywność, zachowania prowadzące do samookaleczenia). Leczenie epizodów maniakalnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Doustnie. Ostrożnie stosować u osób w podeszłym wieku. Stosowanie leku w leczeniu schizofrenii u dzieci poniżej 15 lat nie jest zalecane.

Możliwe skutki uboczne:

Bezsenność, pobudzenie, niepokój, ból głowy, uspokojenie polekowe. Niezbyt częste: senność, zmęczenie, zawroty głowy, osłabiona koncentracja, zaparcia, niestrawność, nudności, wymioty, bóle brzucha, zaburzenia widzenia, zaburzenia erekcji, zaburzenia orgazmu, nietrzymanie moczu, nieżyt nosa, wysypka skórna i inne reakcje alergiczne; występowały działania niepożądane dotyczące naczyń mózgowych, w tym udary mózgu i przemijające napady niedokrwienne. U niektórych pacjentów mogą wystąpić: drżenia mięśniowe, zwiększone napięcie mięśniowe, nadmierne ślinienie, spowolnienie ruchowe. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na rysperydon lub pozostałe składniki preparatu. Gdy cierpisz na nadciśnienie tętnicze, padaczkę, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę, arytmie, chorobę Parkinsona, zaburzenia czynności wątroby i nerek. Gdy przyjmujesz inne leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, alkohol. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.