Nicopatch - Nicotinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nikotyna
Postać plastry
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie wspomaga leczenie uzależnienia nikotynowego

Wskazania:

Łagodzenie objawów odstawiennych nikotyny u osób uzależnionych od nikotyny, pomocniczo w zerwaniu z nałogiem palenia.

Dawkowanie:

Przeskórnie. Otworzyć saszetkę używając nożyczek i wyjąć system transdermalny. Usunąć folię ochronną. Natychmiast po usunięciu folii ochronnej należy nakleić plaster na suchą skóre bez zmian chorobowych i włosów. Aby zapewnić dokładne przyleganie, należy przycisnąć silnie całą powierzchnię systemu trasdermalnego przez około 10 sekund. Należy unikać miejsc narażonych na ruch tj. stawy lub tarcie ubrania. Codziennie zmieniać miejsce przyklejania plastra, unikając umieszczania go w tym samym miejscu przez kilka dni. Plaster należy pozostawić przyklejony przez 24 godziny.   Czas leczenia wynosi około 3 miesięcy, ale może zmieniać się od indywidulanej reakcji.   Uwaga! Podczas leczenia nie należy palić papierosów.   Uwaga! Plaster nie powinien być stosowany na zmienioną chorobowo skórę.   U osób poniżej 18 roku życia stosować jedyni po konsultacji z lekarzem.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Miejscowe reakcje nadwrażliwości. Ogólne: ból i zawroty głowy, objawy grypopodobne, osłabienie, niestrawność, nudności, biegunka lub zaparcie, bóle mięśni i stawów, bezsenność, niepokój, zaburzenia miesiączkowania, przemijające zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, kaszel, ból gardła, suchość błon śluzowych jamy ustnej (powyższe objawy są często łagodne i ustępują po kilku dniach).   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na na nikotynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą leku, niedawno przebyty zawał serca, niestabilną lub nasilającą się dławicę piersiową, zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane nadciśnienie, choroby naczyń mózgowych, cukrzycę, nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy, ciężką niewydolność wątroby i/lub nerek, chorobę wrzodową.   Gdy przyjmujesz inne leki. Aby zapobiec potencjalnym interakcjom pomiędzy różnymi produktami leczniczymi, należy zawsze poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Ważne jest zaprzestanie palenia w okresie ciąży. Palenie może prowadzić do opóźnionego rozwoju dziecka. Może być ono również przyczyną porodu przedwczesnego lub nawet poronienia. Nikotyna przenika do mleka kobiecego w ilościach, które mogą mieć wpływ na dziecko.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.