×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Doxicin - Doxycyclinum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Zakażeniach układu oddechowego, ucha, nosa, zatok, gardła, dróg moczowych, zapalenie gruczołu krokowego, zakażenia tkanek miękkich, ran, kości i skóry (m.in. trądzik pospolity), narządów rodnych, rzeżączka, kiła, zakaźne choroby przewodu pokarmowego, takie jak czerwonka, dury rzekome, zakażenia dróg żółciowych, krztusiec, tularemia, bruceloza, cholera.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

 

Uwaga! Podczas leczenia należy unikać spożywania nabiału, mleka, preparatów wapnia i silnego nasłonecznienia.

 

 

Nie stosuje się u dzieci poniżej 12 roku życia.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na tetracykliny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby wątroby, miastenię.

 

Gdy przyjmujesz inne antybiotyki (szczególnie antybiotyki β-laktamowe lub inne bakteriobójcze), leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwcukrzycowe,; cyklosporynę, izotretinoinę, teofilinę, doustne leki antykoncepcyjne (wskazane stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji), fenytoinę, barbiturany, karbamazepinę. Leki zobojętniające sokl żołądkowy  (zwłaszcza związki glinu i magnezu, w mniejszym stopniu wapń i dieta mleczna) oraz preparaty cynku i żelaza zmniejszają wchłanianie doksycykliny. Dlatego zaleca się podawać te leki z zachowaniem co najmniej 2-3 godzinnej przerwy.

Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i okresie karmienia piesią.

Skutki uboczne

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności, wymioty, biegunka, zapalenie jamy ustnej, języka, przełyku, owrzodzenie przełyku, bóle w nadbrzuszu, rzekomobłoniaste zapalenie jelit; nadwrażliwość na światło, odkładanie się w kościach i zębach w okresie wzrostu, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, zaburzenia funkcji nerek, zaburzenia rytmu serca, reakcje uczuleniowe, nadwrażliwość na światło, osutka, nadkażenia drożdżakami i opornymi bakteriami; lek może powodować uszkodzenia słuchu. W przypadku przedawkowania uszkodzenie wątroby.

W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinfromować lekarza.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn