Na receptę

Doxycyclinum TZF, 20 mg/ml, 5ml, roztwór do infuzji, 10 ampułek

płyn, roztwór

Odbiór leku tylko w aptece na podstawie zapotrzebowania podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna
Fleminga 2
03-176 Warszawa

Producent

POLFA TARCHOMIN
A. Fleminga 2
Warszawa

Opis

Doxycyclinum TZF to antybiotyk, który zawiera substancję czynną doksycyklinę, należący do grupy tetracyklin. Lek hamuje rozwój bakterii i pierwotniaków.

Skład

Substancją czynną leku jest doksycyklina (Doxycyclinum).

1 ml roztworu zawiera 20 mg doksycykliny (w postaci doksycykliny hyklanu) (Doxycyclinum) 5 ml roztworu (jedna fiolka lub ampułka) zawiera 100 mg doksycykliny (w postaci doksycykliny hyklanu).

Substancje pomocnicze: powidon K17, etanoloamina, magnezu chlorek sześciowodny, pirosiarczyn sodu (E 223), woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podawany jest w infuzji dożylnej.

Działanie

Doxycyclinum TZF działa przeciwzakaźnie, przeciwbakteryjnie. Doksycyklina hamuje rozwój wielu drobnoustrojów (bakterie i pierwotniaki).

Wskazania

Lek Doxycyclinum TZF jest wskazany do stosowania w następujących zakażeniach wywoływanych przez drobnoustroje wrażliwe na doksycyklinę: zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc); zakażenia dróg moczowych - zapalenie pęcherza moczowego; choroby przenoszone drogą płciową - niepowikłane zapalenie cewki moczowej, stany zapalne w obrębie miednicy małej; zakażenia żołądkowo-jelitowe, w tym salmonelozy, biegunka podróżnych, cholera, pełzakowica (ameboza); zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym ciężkie postaci trądziku pospolitego wywoływane przez drobnoustroje wrażliwe na lek.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące rzadko (występują u mniej niż 1 osoby na 10 000): zakrzepowe zapalenie żyły.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent: ma zaburzenia czynności nerek; zaburzenia czynności wątroby; choruje na miastenię (choroba charakteryzująca się nadmiernym męczeniem się i osłabieniem mięśni szkieletowych); cierpi na ogólnoustrojowy toczeń rumieniowaty (choroba o podłożu alergicznym charakteryzująca się bólem stawów, wysypką skórną, gorączką); choruje na porfirię (rzadka choroba związana z barwnikiem krwi).

Doksycykliny nie powinno się stosować w okresie rozwoju zębów (druga połowa ciąży, okres noworodkowy, okres niemowlęcy, dzieci poniżej 8 lat), ponieważ może spowodować trwałe przebarwienie zębów (żółto-szaro-brązowe) lub zaburzać prawidłowy wzrost zębów. Jednak ostateczną decyzję o stosowaniu leku podejmuje lekarz po wywiadzie z pacjentem. 

Jeśli u pacjenta wystąpi uporczywa biegunka podczas lub po zakończeniu stosowania leku Doxycyclinum TZF, należy powiedzieć o tym lekarzowi i przerwać stosowanie leku. Może to być objaw zapalenia jelit – powikłania związanego ze stosowaniem antybiotyku.

Tetracykliny, w tym doksycyklina, mogą wywoływać nadwrażliwość na światło. Podczas leczenia pacjent powinien unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania UV (np. solarium).

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze od 2°C do 8°C. Chronić przed światłem.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent przyjmuje lub niedawno przyjmował: warfarynę lub inne doustne leki przeciwzakrzepowe (leki zapobiegające powstawaniu zakrzepów we krwi); cyklosporynę (lek stosowany między innymi po przeszczepach); metotreksat (stosowany w leczeniu zapalenia stawów); penicylinę lub inne antybiotyki z grupy penicylin; leki nasenne; ryfampicynę (lek przeciwgruźliczy); karbamazepinę, difenylohydantoinę (leki stosowane w leczeniu padaczki).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 8 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn w przypadku pojawienia się zawrotów głowy, niewyraźnego widzenia lub podwójnego widzenia.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij