Unidox Solutab, 100 mg, tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej, 10 szt.
kapsułki
Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.
ODBIERZ W 30 MINUT
15,49 zł
Dostępny w 1132 aptekach .
Zarezerwuj i odbierz w dogodnym dla siebie momencie. Dla tego produktu nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.
Zarezerwuj w apteceO produkcie
Podmiot odpowiedzialny
CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbHZiegelhof 24
17489 Greifswald, Niemcy
Producent
ASTELLAS PHARMAOsmańska 14
Warszawa
Opis
Unidox Solutab to antybiotyk, który zawiera substancję czynną doksycyklinę, należący do grupy tetracyklin. Lek hamuje rozwój bakterii i pierwotniaków.
Skład
Substancją czynną leku jest doksycyklina (Doxycyclinum).
Każda tabletka zawiera 100 mg doksycykliny (Doxycyclinum) w postaci doksycykliny jednowodnej.
Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna; sacharyna (E954); hydroksypropyloceluloza (E463); hypromeloza (E464); krzemionka koloidalna (E551); magnezu stearynian (E572); laktoza.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.
Sposób przyjmowania: doustnie.
Sposób podawania:
Tabletkę należy rozmieszać w niewielkiej ilości wody (minimum 50 ml) i dobrze zamieszać do uzyskania jednorodnej zawiesiny. Zawiesinę należy wypić natychmiast po przygotowaniu.
Nie należy połykać tabletki przed zmieszaniem jej z wodą. Zawiesinę należy wypić w pozycji stojącej lub siedzącej, najlepiej przyjmować ją w trakcie jedzenia
Produkt leczniczy należy przyjąć na długo przed porą snu (nie przyjmować tuż przed snem).
Istotne jest by nie kłaść się przez co najmniej 30 minut po wypiciu mieszaniny, wtedy będzie ona mogła przemieścić się do żołądka tak szybko jak to możliwe co zapobiegnie podrażnieniu gardła lub przełyku (przewód łączący gardło z żołądkiem).
Działanie
Unidox Solutab działa przeciwbakteryjnie. Doksycyklina hamuje rozwój wielu drobnoustrojów (bakterie i pierwotniaki).
Wskazania
Lek Unidox Solutab jest wskazany do stosowania w przypadku: zakażenia dróg oddechowych zapalenie płuc i innych zakażeń dolnych dróg oddechowych; chorób przenoszonych drogą płciową; zakażeń układu pokarmowego (np. biegunka podróżna wywołane przez enteropatogenne szczepy Escherichia coli, w tym ostra jelitowa pełzakowica); zakażenia narządu wzroku; Riketsjozy (gorączka Q, gorączka gór skalistych, dur plamisty, zapalenie wsierdzia wywołane przez Coxiella spp., choroby przenoszone przez kleszcze); zakażeń tkanek miękkich; boreliozy z Lyme; innych zakażeń: papuzica (Chlamydia psittaci), bruceloza (Brucella spp., leczenie w skojarzeniu ze streptomycyną), dżuma (Yersinia pestis), tularemia (Francisella tularensis), zakażenia o etiologii Pseudomonas pseudomallei, malaria; Leptospiroza, zgorzel gazowa, tężec; zapobiegania malarii, biegunce podróżnych, leptospirozie.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane występujące często (u 1 do 10 na 100 pacjentów stosujących lek): zapalenie pochwy, zakażenia drożdżakami; nudności, świąd odbytu, czarny język, zapalenie jamy ustnej, stan zapalny okolicy moczowo- płciowej; zaburzenia rozwoju kości; zaburzenia rozwoju zębów; podrażnienie skóry.
Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent: ma zaburzenia czynności nerek; zaburzenia czynności wątroby; choruje na miastenię (choroba charakteryzująca się nadmiernym męczeniem się i osłabieniem mięśni szkieletowych); cierpi na ogólnoustrojowy toczeń rumieniowaty (choroba o podłożu alergicznym charakteryzująca się bólem stawów, wysypką skórną, gorączką); choruje na porfirię (rzadka choroba związana z barwnikiem krwi).
Tetracykliny, w tym doksycyklina, mogą wywoływać nadwrażliwość na światło. Podczas leczenia pacjent powinien unikać nasłoneczniania lub sztucznego promieniowania UV (np. solarium).
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent przyjmuje lub niedawno przyjmował: leki zobojętniające sok żołądkowy; leki nasenne (barbiturany); ryfampicyna (lek przeciwgruźliczy); karbamazepina, difenylhydantoina, prymidon, fenytoina (leki przeciwpadaczkowe) lub cyklosporyna (lek stosowany po przeszczepie narządów); antybiotyki z grupy penicylin i innych antybiotyków; cefalosporyny; metoksyfluran (lek stosowany w znieczuleniu); leki przeciwzakrzepowe (np. warfarynę); doustne leki przeciwcukrzycowe; doustne środki antykoncepcyjne; teofilinę (lek stosowany w astmie).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn w przypadku pojawienia się zawrotów głowy, niewyraźnego widzenia lub podwójnego widzenia.
Cechy produktu
- Płeć
- Wiek
- Typ produktu
- Postać
- Działanie/właściwości
- Pora stosowania
- Sposób aplikacji
- RX kategoria